Reaktif Ceza Oranı

ALPXEK

Üye
ArkadaŞlar Merhaba

sİze Bİ Sorum Olucak Reaktİf Ceza Orani %43 Olan Bİr Fİrmanin Ceza Almasini Nasil Önleyebİİrİz İlk Etapta Isiticilari ÇaliŞtirmak Geldİ Aklima Sİzlerden Önerİ Beklİyorum

İyİ ÇaliŞmalar
saygilarimla

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
1-okuma tarıhıne ne kadar sure var
2-kapasıtıf sayaç var mı ve okunuyor mu?
3-bır gunluk aktıf ve reaktif endeks farkları ne kadar ;
bunları yazarsan daha mantıklı cevaplar verebiliriz.Çünkü okumaya 3 gun kalmışsa ve aktıf tüketiminiz düşükse ve bir de kapasıtıf sayacınız varsa kurtarmanız pek de mumkun olmaz ...

SEMİHA ' Alıntı:
ArkadaŞlar Merhaba

sİze Bİ Sorum Olucak Reaktİf Ceza Orani %43 Olan Bİr Fİrmanin Ceza Almasini Nasil Önleyebİİrİz İlk Etapta Isiticilari ÇaliŞtirmak Geldİ Aklima Sİzlerden Önerİ Beklİyorum

İyİ ÇaliŞmalar
saygilarimla

İndüktiften ceza durumunda iseniz kapasitif değerinizin müsait olması gerekir.Elektrik tüketiminize bağlı olmakla birlikte , kompanzasyonu manuel durumda kontrollu olarak çalıştırırsanız bir çözüm olabilir.
Reaktif cezai durumundan kurtulmak için aktif tüketimin artırılması hiç mantıklı değil. Reaktif enerji birim fiatı aktif enerji birim fiatının %45'i dolayında. İyi hesaplamak gerekir .kısa bir süre için ise diğer çalışmanın desteklenmesi anlamında olabilir...

aktif reaktif kapasitif endüktif oran kapasitif oran
12102,10 2466,60 135,5 43,6% 0,0%

arkadaşlar degerler bu şekilde panoda kontaktörler yapışmış degiştirdim fatura okunmasına 1 hafta var bu süre zarfı içinde düşürmeye çalışıyorum cosQ 1 e getirdim

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşım kontaktörlerin yapışmışsa kapasitif sayacında değer kaydetmesi gerekir normalde..Kapasitifi sıfır göstermişsin bir hesap hatası yapmayasın..

Hesaplama Da Bİ Sorun Yok

kontaktÖrlerİ De DegİŞtİrdİm Dedİgİm Gİbİ KontaktÖrlerİn Hepsİ GİtmİŞ
teşekkürler

--------------------------------------------------------------------------------

aktif : 1212,10

reaktif : 2466,60
kapasitif : 135,5
endüktif oran: %43,6

degerler bu şekilde
bilmiyorum aslında elimden geleni yaptım aslında
mucize olmasını bekliyorum meslekte yeniyim aslında direk arızayla ugraşmıyorum
ama işletme sorumlulugu bana ait dolayısıyla ceza maşıımdan gidecek
dedigim gibi mucize bekliyorum oda olmuycak geliba

Rakamları tutarlı yaz! Hesapları iyi yap!

aktif : 1212,10
kapasitif : 135,5 ise

endüktif oran=reaktif/aktif
endüktif oran=2466,60/1212,10
endüktif oran=%203,51 CEZA!

kapasitif oran=kapasitif/aktif
kapasitif oran=135,5/1212,10
kapasitif oran=%11,18 Ceza Yok!

aktif : 12102,10
kapasitif : 135,5 ise

endüktif oran=reaktif/aktif
endüktif oran=2466,60/12102,10
endüktif oran=%20,38 Ceza Yok!

kapasitif oran=kapasitif/aktif
kapasitif oran=135,5/12102,10
kapasitif oran=%1,11 Ceza Yok!

Elektrik tüketim devam ediyorsa, rölenin görmediği noktadan kondansatör grubu eklemen gerekli.
Ekleyeceğin grubun kontaktörün kumandasını, rölenin herhangibir çıkışından al. Kondansatörü besleyeceğin kablolarıda akım trafolarından önce al.
Bu durumda, röle devreye kondansatör aldığında bizim eklediğimiz kontaktör çekince, bu akımı görmeyecek (akım tr.dan önce beslendiği için.). Görürse aşırı kompanzasyon uyarısı verir, devreden grup çıkarır.
Kapasitif oranı sürekli takip et! Yoksa oradanda ceza gelir.
Bu yöntemle kapasitif oranı maksimum tutarak endüktif değerin çok az yükselmesi sağlanır.
Günde %2 düşürebilirsen 7 günde %14 düşer.
Dediğim gibi bütün bunlar elektrik tüketimi devam ediyorsa olur.

Arkadaşlar güzel diyorsunuz ama bence ilk önce röle kompanze yaparken bütün kondansatörleri devreye alıyormu ona bakmak gerekir. Almıyorsa röle ayarlarıyla sorunun çözülebileceğini düşünüyorum ama bütün kondansatörler devreye alınıyorsa mutlaka kompanzasyona kondansatör eklenmeli böylece sorun çözülebilir

ArkadŞlar Hepİnİze Çok TeŞekkÜr Edrİm

BUGÜN İTİBARİYLE
(Aktif Sayaç :::::::::::: 12110,20)

( ENDÜKTİF Sayaç ::::::::::::2467,80)

(KAPASİTİF Sayaç ::::::::::::135 ,5)

(Endüktif kay. :::::::::::: 12110,20)

(kapasitif kay. :::::::::::: 12110,20)

"endüktif kay." ın anlamı nedir?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular