radyo vericisi frekans ayarlama

arkadaşlar elimde bir hobi amaçlı kısa mesafeli bir radyo vericisi var ama frekansını bulamıyorum son 2 senedir ilk kez çalıştırdım ve olmadı eskiden çalışıyodu 9v girişi var 3 transistörlü biri bc547 diğerlerini okuyamıyorum biraz eski ben fotoları ekledim

A2m3Lv.jpg

A2m3Lv.jpg

Selamlar...

Konuya tekrar baktım başından sonuna kadar okudum. Nasıl olduda göremedim anlayamadım. Konuya frekanstan girince herhalde devrenin sağlam olup olmadığı aklımıza gelmedi. Umarım konu sahibi arkadaşımız burada ise sanırım devredeki sorunu buldum.

Devrenin yukarıdaki resminde üstte "mic" yazan kısımda normalde mikrofon olmalı. Sanırım devre beklerken bir yere çarpmış dokunmuş olacakki yerinden kopmuş.

O bacaklara bir mikrofon bağlarsanız ses sinyalini radyoda duyabilirsiniz sanıyorum. Devrenizde başka arıza yoksa.

Kolay gelsin.

A2m3Lv.jpg

Selamlar...

Konuya tekrar baktım başından sonuna kadar okudum. Nasıl olduda göremedim anlayamadım. Konuya frekanstan girince herhalde devrenin sağlam olup olmadığı aklımıza gelmedi. Umarım konu sahibi arkadaşımız burada ise sanırım devredeki sorunu buldum.

Devrenin yukarıdaki resminde üstte "mic" yazan kısımda normalde mikrofon olmalı. Sanırım devre beklerken bir yere çarpmış dokunmuş olacakki yerinden kopmuş.

O bacaklara bir mikrofon bağlarsanız ses sinyalini radyoda duyabilirsiniz sanıyorum. Devrenizde başka arıza yoksa.

Kolay gelsin.

konuyu açan arkadaş zannederim orayı bilinçli bir çekilde sökmüş harici bir kaynakla giriş yapmıl olmalı çünki mikrafon giriş kısımları lehimlemelerden dolayı pbc hafif yanık :)

problemin boş frekans bulamıyor olman. artık istanbulda bu devreleri denemek neredeyse imkansız. radyonun çok zor çektiği bir alt depoya alt kata inip orada çekmeyen herhangi bir frekansta tut radyonu. vericininde ayarlı bobini ile ayarlı kondansatörünü kurcala bir kaç denemende tutturacaksın

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri