radyo vericisi frekans ayarlama

merhaba vericinde çıkış transistoru ölçme yaptığında sağlam gorunebılır yüksek frakansta titreşim yapma özelliğinden uzaklaşmış olabılır en mantıklısı transistoru değiştır hatta verım almak ıstıyorsan aynı frakansta çalişan transistorlerden bırkaçtane al her transistorun bta değerı farklıdır hatta aynı marka model transistorlerde dahı beta ları farklı olabılıyor vericide çozum transistorlerı değiştırmekle olur bölgede güçlü verıcıler etkılıyebılır nekadarda etkılese güçlü verıcının frakansına yaklaşildığında dahı gurultu yaratabılır verıcınız ikinci etkı voltaj besleme voltajıyla oynarsanız çikiş frakansı tüm fm bandına yayılır örnek 9 volt verırsınız 100 mhz çikiş verır 9.3 volt verırsınız 101 mhz gıbı uçuncu etkı transistorler azda olsa isininca frakans değişebılır

peki abi bana bi devre önerebilirmisin internettekiler çok aşırı dandirikde :d

Ne kadar profesyonel bir devre arıyorsun? Ona göre önerelim.

200-300m menzil yeter parçasıda piyasada bulunursa benim için çok iyi olur internetten alışveriş yapamıyorum ve ayarlamak çok zor olmasın

merhaba vericinde çıkış transistoru ölçme yaptığında sağlam gorunebılır yüksek frakansta titreşim yapma özelliğinden uzaklaşmış olabılır en mantıklısı transistoru değiştır hatta verım almak ıstıyorsan aynı frakansta çalişan transistorlerden bırkaçtane al her transistorun bta değerı farklıdır hatta aynı marka model transistorlerde dahı beta ları farklı olabılıyor vericide çozum transistorlerı değiştırmekle olur bölgede güçlü verıcıler etkılıyebılır nekadarda etkılese güçlü verıcının frakansına yaklaşildığında dahı gurultu yaratabılır verıcınız ikinci etkı voltaj besleme voltajıyla oynarsanız çikiş frakansı tüm fm bandına yayılır örnek 9 volt verırsınız 100 mhz çikiş verır 9.3 volt verırsınız 101 mhz gıbı uçuncu etkı transistorler azda olsa isininca frakans değişebılır

2 tane 2n222 ve 1 tane bc 547 var üstünde hafta sonu karaköye gidicem bu 3ünüde alıp tekrar denicem

Son düzenleme:
merhaba 2n222 yerıne bc141 veya 2n2219 denıyebılırsın bc 547 devredeki sorunda aktif rol aldığını sanmıyorum tahmınım oğrencısın benım goruşum sizin yerınızde olsam eğer mesleği yapmak ıstıyorsam yaptığım devreyı her açidan araştırırım

Evet öğrenciyim ve daha çok acemiyim yardimlariniz için teşekkür ederim mesleğimi seviyorum inşallah ilerde sizin gibi uzman olucam.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

merhaba tebrik ederım hedefinden kesınlıkle şaşma meslekte en buyuk başarı sabır ederek kazanılır küçük basıt devre yapamadım deyıp sabretmez bırakırsan olduğun yerde kalırsın tuttuğun işi bitirmen lazım başarılar dılıyorum

Evet haklısınız

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Bu dev rede pek bir şey yok metal kılıflı transistörlerinize iyi gözatın mercimek kondansatörlerede bakın oda içerisinde ne akdar güçlüde frekans olsa senin veririn parazit yapacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri