Röle Düzgün Çalışıyor %98 de Tutuyor Ceza Geliyor

evliya

Üye
arkadaşlar ben kompanzasyonda herşeyi düzenledim röleyi düzgün göstergesi kondansatör gerektiğinde alıyor aşırı geldiğinde çıkarıyor ama değerler aşıyor anlamadım ne yapmalıyım banka şubesinin yarfımcı olun

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Daha net bilgiler vermen gerekir. Yük gengesini kurdunmu-gruplar kaç kaç - CosQ ve Ck değerlerin nasıl biraz daha ayrıntı..Birde oranlar İnd Kap kaç dolayında..

1.adım 1 kvar
2.2,5kvar
3. 2,5kvar
4. 2,5kvar
5. 5 kvar
6. 5 kvar
7. 7,5kvar
akım tr:50/5
indüktif bazen düşüyor ama kapasitif çok aşıyor %60 çıkıyor pano çıkışında bir kesintisis güç kaynağı var yakalşık 10 kw var dır ondan olmasın

1. Gündüz ve gece oranlarını ayrı ayrı hesapla (1 günlük, hatta hafta sonları bile kapasitif çok artıyor olabilir)

2. Kontaktör kontak yapışması varmı kontrol et.

3. Reaktif röle akım trafosu en fazla akım çekilen faza bağlanmıştır ve fazlar arasında çok dengesizlik vardır,

4. c/k oranı yanlış hesaplanmış olabilir. senin röle için 0.1 olmalı

ne yapmayı öneriri siniz bunu nasıl dengede tutacam bir faz 7a 8a 11a akım trf 11a olan fazda bu dengede tutamıyorum bide 45kw nın altındaki yüklerde kapasitif alınıyormu

45 KW ın altında Kapasitif reaktif uygulaması muallakta.Tedaş birimleri kafasına göre uyguluyor.Faturana bir bak.Kapasitif sayaçtan değer alınıyormu?Alınıyorsa sisteme tanıtılmıştır.%20 Kap.geçtiğinde ceza uygulanır.Eğer yeni tesis ise ilk enerji tatbikinde kurulu gücünün düşük olduğunu öne sürerek sadece Aktif ve İndüktif reaktif menülerinin ilk end.tesb.tutanağını tutarlar.
Sayaç Mekanikmi elektronikmi ölçü sisteminin doğruluğundan eminmisiniz ?

evliya ' Alıntı:
ne yapmayı öneriri siniz bunu nasıl dengede tutacam bir faz 7a 8a 11a akım trf 11a olan fazda bu dengede tutamıyorum bide 45kw nın altındaki yüklerde kapasitif alınıyormu

Mehmet hoca sıralamış gerçi ama.Bankalardaki sıkıntı değişik saatlerde farklı aydınlatmaların devrede olması.Bunların bir kullanma ortalamasını almak gerekir.İnd.Oranını vermemişsiniz ama ilk aklıma gelen sorun akşam iş bitiminde banka tabelasının beslendiği faz akım tr.suna isabet ediyor gibi geldi.Gündüz ve gece durumlarını ayrı ayrı izlemen gerekir.

Arkadaşlarımın dedikleri doğru.Ama eğer sürekli ceza gelmiyorda son aylarda ceza gelmeye başladıysa ,kondansatörlerini ölç.Kondansatörler bozulmuş yada kapasitesi düşmüş olabilir.

1. kademe:2,52 A
2.kademe:3,80 A
3.kademe:3,80 A
4.kademe:3,80 A
5.kademe:7,60 A
6.kademe:7,60 A
8.kademe:11,40 A olamlı.Eğer bu değerlerden çok fazla düşükse kondansatörleri değiştirmen gerekir.

Bu ölçümü yapmak için kondansatörlerin devrede olması gerektiğini unutma.Birde ölçtüğün akım değerini Q=1,732x380xI (ölçtüğün akım) formülüne yerleştirerek kondansatörlerin şu anki güçlerini hesaplayabilirsin.Diğer tüm olasılıkları denediysen muhtemelen sebep budur.Selamlar ,saygılar.

Bankalardaki kompanzasyon sorunu daha çok büyük güçte UPS lerin olmasından kaynaklarınıyor...
Reaktif Güç Rölesi ne marka ?
Tek fazdan kontrollu RGR ile kompanze edilmesi zor . Dijital sayaç bağlıdır zaten...

arkadasım sana basıt bır pratık belki yardımcı olur.benımde basımdan gecen bır olay.sımdı hesaplamalar yanlıs oluyor bazen.mesela tum devredekı sıstemlerı ayır.ve ılk once mesela ups ı devreye al bak bakalım kac kvar kondansator alıyor.onu cıkar sadece mesela banka reklamını devreye sokarak onun kac kvar kondansator aldıgını gor.daha sonra gece bankada yanan dıger elemanları tespıt et.ve onlarada bır kondansator ayarla.sımdı devrede sadece reklam panosu kaldıgında sadece o kondansator kalacak dolayısıyla ceza olmayacak.Bazen cıhazlar tek basına kalabılıyor.bu durumda kondansator degerı buyuk geldıgınden devreden cıkarıyor role.vede ceza olusuyor.yanı kısacası buyuk gucler tek basına calıstıklarında sadece bır kondansator alacak sekılde ayarlarsan sorun duzelecektır.kolay gelsın.

Forum istatistikleri

Konular
128,235
Kullanıcılar
450,034
Son üye
aaaahaha

Yeni konular

Geri