PWM kontrol Duty Cycle Problemi?

itesla

Üye
Herkese merhaba. PWM de Duty Cycle zamanı örneğin %10 ise kontrol edeceğim cihaz %10 güç ile çalışacak anlamında değil midir?Yani cihaz max güçte %100 de 200 derece ısıtıyorsa(rezistan için) %10 için 20C vermesi anlamına mı gelir?
61596

Bu da eklediğim resimde Tw=10 ve T=100 ise %10 duty cycle anlamına mı gelir? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Tw/T oranı sizin de belirttiğiniz gibi duty cycle(boşluk-doluluk) oranını verir. T sabit tutulup Tw kısmı saniye bazında değiştirilerek kontrol sağlanmaya çalışılır.
Okunan sıcaklık değerine göre Tw pulse genişliğini arttırıp azaltmanız gerekiyor, PID kontrolün tam olarak ta yaptığı bu zaten.
Sıcaklık prosesi tembel bir proses olduğundan okuma işlemini 3-6 sn de bir örnek alıp hataya göre çıkışı(Tw yi) güncellemek gerekiyor.
https://en.wikipedia.org/wiki/Pulse-width_modulation

Son düzenleme:
Tw/T oranı sizin de belirttiğiniz gibi duty cycle(boşluk-doluluk) oranını verir. T sabit tutulup Tw kısmı saniye bazında değiştirilerek kontrol sağlanmaya çalışılır.
Okunan sıcaklık değerine göre Tw pulse genişliğini arttırıp azaltmanız gerekiyor, PID kontrolün tam olarak ta yaptığı bu zaten.
Sıcaklık prosesi tembel bir proses olduğundan okuma işlemini 3-6 sn de bir örnek alıp hataya göre çıkışı(Tw yi) güncellemek gerekiyor.
https://en.wikipedia.org/wiki/Pulse-width_modulation
Teşekkür ederim yani örnek olması açısından benim T=100sabit Tw değeri ise doğal olarak(1-100) arası oluyor. Ben PID işlemi yapmak istersem PLC den sıcaklığa göre Tw kısmına atama yapacağım (1 -100) arasında doğru değil mi? Yani skala işlemimi buna göre yapıp atama yapacağım.

Herkese merhaba. PWM de Duty Cycle zamanı örneğin %10 ise kontrol edeceğim cihaz %10 güç ile çalışacak anlamında değil midir?Yani cihaz max güçte %100 de 200 derece ısıtıyorsa(rezistan için) %10 için 20C vermesi anlamına mı gelir? Ekli dosyayı görüntüle 61596
Bu da eklediğim resimde Tw=10 ve T=100 ise %10 duty cycle anlamına mı gelir? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Hesabınız gerilim için doğru. Akım ve güç için , işin içine frekans ve güç karakteristiği de girer. Söz konusu yük sizin örneğinizdeki gibi lineer ısıtıcı ve frekansta 100Hz ise hesap akım ve güç içinde geçerli olur.

Kolay gelsin...

Hesabınız gerilim için doğru. Akım ve güç için , işin içine frekans ve güç karakteristiği de girer. Söz konusu yük sizin örneğinizdeki gibi lineer ısıtıcı ve frekansta 100Hz ise hesap akım ve güç içinde geçerli olur.

Kolay gelsin...
Anladım. Isıtıcının lineer olup olmadığını nasıl anlarım 50Hz bu arada. Ben %4 duty cycle verirken ısıtıcı 50Cye geliyor %5 duty cycle verirken 130C ye geliyor. %10 da 60C gibi oluyor hal böyle olunca plcden pid yapamıyorum istediğim sıcaklık aralığında kontrol edemiyorum bunun problemi ne olabilir?

Aslında önemli kısmı Tw zamanını hesaplamak burada işin hataya göre P, I, D, parametrelerini hesaplayıp buradan çıkan sonucu T peryoduna oranlayıp çıkışı(Tw) güncellemek gerekir ama o kadar basit değil, sıcaklık için PI kontrol yeterli olur çünkü sıcaklık dinamik bir proses değildir.
Sıcaklık tembel bir proses olduğundan T peryodunu 10sn yi geçmeyecek şekilde ayarlamak yeterli olur, 10sn (0.1 Hz) in içini okunan sıcaklığın set değerine ne kadar yaklaştığı(hata) hesaplanarak, Tw değerinin sürekli(10 sn de bir) hesaplanması gerekir.
Örnek kod:
https://www.kontrolkalemi.com/forum...ormüllerin-anlamları.25621/page-2#post-281681

Aslında önemli kısmı Tw zamanını hesaplamak burada işin hataya göre P, I, D, parametrelerini hesaplayıp buradan çıkan sonucu T peryoduna oranlayıp çıkışı(Tw) güncellemek gerekir ama o kadar basit değil, sıcaklık için PI kontrol yeterli olur çünkü sıcaklık dinamik bir proses değildir.
Sıcaklık tembel bir proses olduğundan T peryodunu 10sn yi geçmeyecek şekilde ayarlamak yeterli olur, 10sn (0.1 Hz) in içini okunan sıcaklığın set değerine ne kadar yaklaştığı(hata) hesaplanarak, Tw değerinin sürekli(10 sn de bir) hesaplanması gerekir.
İşte problem burda %4 duty cycle da 40c iken %5 de 130C %10 da 60C gibi garip oranlar oluyor. Doğrusal bir artış olmadığı için PI yapamıyorum. Buna göre Tw değerini güncelleyemiyorum.

rezistansınız lineer özellikte değil. ya ısıyı feeback yaparak pwm i düzelteceksiniz yada.
bir table yapın. 1C den 150 dereceye kadar Tw sürelerini ölçün. hangi ısıda çalıştırmak istiyorsanız O pwm değerini kullanın.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri