Pwm duty cycle nedir

WattMan

Üye
merhaba abilerim kardeşlerim!

pwm i tam olarak anlayamadım, şu şekilde sormak istiyorum

Mesela 200hz bir kare dalgamız var bu su demek oluyor saniyede 200 kere açılıp kapanmak anlamına geliyor fakat burada duty cycle ne oluyor duty cycle hz den ayrı olarakmı ayarlanıyor, mesela 100 hz de %70 açık %30 kapalı yapabiliyormuyuz ayni şekilde 100hz de %40 açık %60 kapalı yapabiliyormuyuz yoksa duty cycle tamamen hz ilemi ayarlanıyor, bu konuyu tam algılayamadım

Türkçesi bir işaretin doluluk boşluk oranının değiştirilmesi.

"Duty cycle" ise doluluk oranı. Yani işaret içindeki "1" lerin "0" lara oranı.

Bakın burada daha önce ilkel bir osiloskop üzerinde aldığım görüntüyü gösterebilirim.

pwmsinyali-png.53152

Bakın altta görünüyorsa her bir kare 2 mili saniyeye tekabül ediyor.

5 tane kare var. Demek ki bir işaretin toplam süresi 10 mili saniye.

Bir saniye 1000 mili saniyeye eşit. Demek ki işaret saniyede 100 kere salınım yapıyor. Yani sıklığı 100 Hz.

İşaretin doluluk oranı % 70, sıklığı 100Hz sinyal genişliği ise 10 mili saniye.

Bu şekilde doluluk oranını %70 ayarlarsak, örneğin girişte 10 volt verdi isek çıkışta 7 volt vermiş gibi oluyoruz.

Konunun daha da ayrıntısını ve Arduino örneğini burada bulabilirsiniz.

Bu da demek oluyor ki işaretin sıklığını değiştirmeden, doluluk oranını değiştirebiliriz.

1609964181984.png
Örneğin üsttekilerin hepsi 4Hz duty cycle da yazılmış zaten. 1sn içinde her biri 1 ve 0 çiftinden oluşan kaç döngü varsa bu Hz oluyor. Her bir döngüdeki 1 konumunun 1+0 konumunun süresine bölünmesi de Duty cycle. arduino için 120Khz sallıyorum %50 duty cycle mesela çalışma 5 volt olduğu için normalde 2,5 volt olur. %25 1.25 volt. 120 KHz ne işe yaradı dersen ne kadar fazla olursa o kadar net az önce verdiğim değerleri alırsın. Sürekli aç kapa yaptığın için çalışma süresi oranına göre bir volt geliyor 1 Hz olsa mesela duty cycle ne olursa olsun sen bu sonuca ulaşamazsın.
ortasından sonrasını izlemeni tavsiye ederim.

Türkçesi bir işaretin doluluk boşluk oranının değiştirilmesi.

"Duty cycle" ise doluluk oranı. Yani işaret içindeki "1" lerin "0" lara oranı.

Bakın burada daha önce ilkel bir osiloskop üzerinde aldığım görüntüyü gösterebilirim.

pwmsinyali-png.53152

Bakın altta görünüyorsa her bir kare 2 mili saniyeye tekabül ediyor.

5 tane kare var. Demek ki bir işaretin toplam süresi 10 mili saniye.

Bir saniye 1000 mili saniyeye eşit. Demek ki işaret saniyede 100 kere salınım yapıyor. Yani sıklığı 100 Hz.

İşaretin doluluk oranı % 70, sıklığı 100Hz sinyal genişliği ise 10 mili saniye.

Bu şekilde doluluk oranını %70 ayarlarsak, örneğin girişte 10 volt verdi isek çıkışta 7 volt vermiş gibi oluyoruz.

Konunun daha da ayrıntısını ve Arduino örneğini burada bulabilirsiniz.

Bu da demek oluyor ki işaretin sıklığını değiştirmeden, doluluk oranını değiştirebiliriz.

peki led veya motor kontrollerinde hız yada parlaklık ayari yapmak için duyt oranımı değiştiriliyor

peki led veya motor kontrollerinde hız yada parlaklık ayari yapmak için duyt oranımı değiştiriliyor
Aynen öyle örneğin arduinonun pwm çıkışından cycle oranını kodda belirterek 0-5 volt arası bir değer alırsın. Ona göre motor sürücüsünü çok düşük bir akımla sinyal göndererek kontrol etmiş olursun olursun. Sürücü devresi arada musluk görevi görür. Direkt olarak arduinonun pwm çıkışı kullanılmaz değer olarak bilmiyorum ama düşük bir akımı anca karşılayabiliyor. İnternette de görebilirsin en fazla bir led civarı anca kaldırabilir. Bir motor veya power led kontrol edeceksen arduino ile kontrol edeceğin arasına bir sürücü entegre veya devre kullanman gerekli. Arduino frekansıyla bir işin yok.

Bu arada bu kısmı ben de bilmiyorum arduino frekans çıkışı ayarlanabiliyor mu? Ama dediğim gibi senin kontrol için frekansla işin yok.

Bu arada bu kısmı ben de bilmiyorum arduino frekans çıkışı ayarlanabiliyor mu?
Evet bir işaretin çevrim süresini değiştirirseniz doğal olarak sıklığı da değişir.

Bu ifadede biraz eksiklik var.

Bir sinyalin doluluk oranını değiştirdiğimizi düşünelim. Çıkışına da bir sığaç bağladığımızda giriş sinyalinin alanını hesapladığını görebiliriz.

Sayısal işaretleri, sürekli işaretler gibi değil de kesikli kesikli işaretler olarak düşünmek daha doğru olur.

analogsayısal.png

Şimdi çıkıştaki bu işareti bir sinüse benzetir ve arkasına bir alçak geçiren filtre eklersem PWM kullanarak sinüs şeklinde bir işaret elde etmiş olurum.

Bunun için genelde µ denetleyici tarafında arama tabloları kullanılıyor.

Çıkışa da alçak geçiren filtre ekleyerek sinüs şeklinde dalga elde edebiliyoruz.

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri