Punta Kalitesini - Gücünü Arttırma (Pil Puntasında Ucun Önemi)

karadvt

Katılımcı Üye
Merhabalar ustalar ve sevgili arkadaşlar.

Punta işine merak salanlar için başımdan geçenleri de uzun yazıyorum ki lazım olan bakar ve işte benim de böyle bir problemim var der belki. Sıkılanlar netice ve çözüme gidebilir.

Bir süredir punta makinesi ile uğraşmış ve kaliteli bir sonuca ulaşamamıştım. Kısaca yaptığım punta makinesinden bahsedeyim.

Bir adet Mikrodalga fırın trafosunun çıkışına 4-5 tur kadar 25 mm2 kablo sardım. Bir adet de ekranlı göstergeli bir zamanlayıcı röle, ekstra röle vs derken punta makinesini yaptım. Şekli pek hoş değil ama iş görüyor. Punta makinelerinde uçların bakır olması gerekiyor ya da ben öyle biliyorum. Belki pirinçten veya alaşımlısı da vardır ama benim gibi karadüzen yapanlar 3mm bakır kablo ile işini görüyor. O bakır kablolar ise yumuşak oluyor ve bastırmaya gelmiyor. Uçları çabuk bozuluyor. Sürekli zımpara ile uğraşıyoruz. Gerçi hangi uç olsa da zımpara gerek de benim değinmek istediğim konu ucun yapısı...

Punta makinesini yaptıktan sonra üzerinde çok uğraştıysam da 0.15 mm nikel kaplamalı şeritleri sağlıklı punta yapamamıştım. Zamanlayıcıdan milisaniyeyi arttırsam bu defa hem pili ısıtıyor hem de yakma yapıyordu. Bunun üzerine trafoyu değiştirdim ve primer ile sekonder arasındaki metal şeridi çıkardım. Tabi daha kaliteli bir şekilde 0.15 mm yi puntalamayı başardım ama yine de milisaniyelerin fazla olması pek hoşuma gitmedi (8 milisaniye civarındaydı).

Netice ve çözüm:

Sonuç olarak problemin punta uçlarından olduğuna kanaat getirdim ve sert bakır arayışına girdim. Satın almak da istemedim. Hurdalarımdan vs de bulamadım.

Geçenlerde indüksiyon ısıtıcı için bobin teli olarak kullanmak amacıyla eski elektrik sayacından söktüğüm ve görüntüsünü aşağıda paylaştığım telin ne kadar da sert ve şekil vermenin zor olduğunu fark edince, uygun boyutlarda kestim, ucunu biraz sivrilttim ve punta ucu yaptım. Sonuç mükemmel oldu. 0.15 mm şeridi 2 milisaniyede çok kaliteli bir şekilde yakmadan, hiç ısıtmadan puntaladı.

Bahsettiğim teli bilen zaten bilecektir ama bilmeyenler için yine söylüyorum. Eski tip elektrik sayacının içinde tek parça halinde 2 sargı olarak bulunuyor. Epey de var ve uzun süreler işinize yarayacaktır. Baya sert bir bakır veya alaşımlı bir şeyden yapılmışa benziyor.

Tavsiye:

Punta uçlarını çok fazla sivriltmeyin bu defa pili delme ihtimaliniz de var. Benim başıma geldi. Demedi demeyin.

Teşekkürler.

20190630_145503.jpg

20190625_181729.jpg

Son düzenleme:
ellerinize sağlık, iyi günlerde kullanın.. 18650 ler puntolar, pil yenilemesi yaptığınız bir dükkanınız mı var hocam

daha iyi performans için uç olarak bakır lehim uçlarından denenemez mi acaba..

x5_6494900505e1.jpg

ellerinize sağlık, iyi günlerde kullanın.. 18650 ler puntolar, pil yenilemesi yaptığınız bir dükkanınız mı var hocam

daha iyi performans için uç olarak bakır lehim uçlarından denenemez mi acaba..

x5_6494900505e1.jpg

Teşekkür ederim. Dükkanım falan yok hocam. Öteden beri meraklıyım bu işlere. Hobi olarak uğraşıyorum ama bu 18650 piller ayrı bir ilgi alanı oldu bende. Çok sayıda laptop bataryası söktüm ve uğraştım. Şarjlı süpürgeleri, matkapları, vidalamaları modifiye ettikçe de merak arttı ve baktım ki lehimlemek de pillere zarar veriyor. Bunun üzerine punta makinesini yapmaya karar verdim.

Ayda yılda bir lazım oluyor ama hobi işte :)

Havya uçlarına gelince, punta makinesini yaptıktan sonraki bahsettiğim arayışımda aklıma gelmedi değil ama uçlar kısa olunca bendeki cihaza sabitlemesi zor. Uçları sabitlediğim kısmı da yine eski elektrik sayacının giriş - çıkış klemensinden yaptım. Başta dizaynı havya uçları sabitleyecek şekilde yapsam olurdu bence de. Havya uçları da sert dediğiniz gibi. Hem aliexpresste ucuz da.

Buraya eklemek istediğim bir seyin daha farkına vardım. Sürekli uçlardan birisinin geldigi yer iyi , digeri ise zayif tutuyordu. Ikisinin de kalınlıklarını eşitleyip ikisine de ayni baskıyı uygulayinca düzeldi. Biri digerinden kisa olursa, istemeden de olsa uzun olana fazla baski uyguluyorsunuz ve uzun taraf zayif puntalama yapıyor.

Bir de çok bastirmak iyi bir yontem degil. Hatta daha zayif puntalama yapıyor çoğu zaman.

bende yaptım punta makinası uç arayışım vardı önerinizi deniyeceğim havya uçları sorun oluyor yanıyor kücük çelik aparatlar bile deneyeceğim en uçlarına .. zaman roleside koymadım henüz elde zamanlıyorum oda kararsız kalıyor aynı ayarda olmuyor ..bir dimmerden amper ayarıda koymayı düşünüyorum . kolay gelsin işleriniz.

bende yaptım punta makinası uç arayışım vardı önerinizi deniyeceğim havya uçları sorun oluyor yanıyor kücük çelik aparatlar bile deneyeceğim en uçlarına .. zaman roleside koymadım henüz elde zamanlıyorum oda kararsız kalıyor aynı ayarda olmuyor ..bir dimmerden amper ayarıda koymayı düşünüyorum . kolay gelsin işleriniz.

Çelik ve alüminyum da denedim. Bakır bir baska. Yine de siz bilirsiniz.

Ucun inceliği ve birbirine olan mesafesi önemli. 2 uc arasindaki mesafe de punta kalitesini etkiliyor.

Merhabalar ustalar ve sevgili arkadaşlar.

Punta işine merak salanlar için başımdan geçenleri de uzun yazıyorum ki lazım olan bakar ve işte benim de böyle bir problemim var der belki. Sıkılanlar netice ve çözüme gidebilir.

Bir süredir punta makinesi ile uğraşmış ve kaliteli bir sonuca ulaşamamıştım. Kısaca yaptığım punta makinesinden bahsedeyim.

Bir adet mikrodalga fırın trafosunun çıkışına 4-5 tur kadar 25 mm2 kablo sardım. Bir adet de ekranlı göstergeli bir zamanlayıcı röle, ekstra röle vs derken punta makinesini yaptım. Şekli pek hoş değil ama iş görüyor. Punta makinelerinde uçların bakır olması gerekiyor ya da ben öyle biliyorum. Belki pirinçten veya alaşımlısı da vardır ama benim gibi karadüzen yapanlar 3mm bakır kablo ile işini görüyor. O bakır kablolar ise yumuşak oluyor ve bastırmaya gelmiyor. Uçları çabuk bozuluyor. Sürekli zımpara ile uğraşıyoruz. Gerçi hangi uç olsa da zımpara gerek de benim değinmek istediğim konu ucun yapısı...

Punta makinesini yaptıktan sonra üzerinde çok uğraştıysam da 0.15 mm nikel kaplamalı şeritleri sağlıklı punta yapamamıştım. Zamanlayıcıdan milisaniyeyi arttırsam bu defa hem pili ısıtıyor hem de yakma yapıyordu. Bunun üzerine trafoyu değiştirdim ve primer ile sekonder arasındaki metal şeridi çıkardım. Tabi daha kaliteli bir şekilde 0.15 mm yi puntalamayı başardım ama yine de milisaniyelerin fazla olması pek hoşuma gitmedi (8 milisaniye civarındaydı).

Netice ve çözüm:

Sonuç olarak problemin punta uçlarından olduğuna kanaat getirdim ve sert bakır arayışına girdim. Satın almak da istemedim. Hurdalarımdan vs de bulamadım.

Geçenlerde indüksiyon ısıtıcı için bobin teli olarak kullanmak amacıyla eski elektrik sayacından söktüğüm ve görüntüsünü aşağıda paylaştığım telin ne kadar da sert ve şekil vermenin zor olduğunu fark edince, uygun boyutlarda kestim, ucunu biraz sivrilttim ve punta ucu yaptım. Sonuç mükemmel oldu. 0.15 mm şeridi 2 milisaniyede çok kaliteli bir şekilde yakmadan, hiç ısıtmadan puntaladı.

Bahsettiğim teli bilen zaten bilecektir ama bilmeyenler için yine söylüyorum. Eski tip elektrik sayacının içinde tek parça halinde 2 sargı olarak bulunuyor. Epey de var ve uzun süreler işinize yarayacaktır. Baya sert bir bakır veya alaşımlı bir şeyden yapılmışa benziyor.

Tavsiye:

Punta uçlarını çok fazla sivriltmeyin bu defa pili delme ihtimaliniz de var. Benim başıma geldi. Demedi demeyin.

Teşekkürler.

Ekli dosyayı görüntüle 55263

Ekli dosyayı görüntüle 55264

Tekrar merhabalar. Bu punta makinesinin görünen ekranli zamanlayicisinin rölesi zayif kaldigi ve sık sık yapıştığı için zamanlayiciyi 12v bir adaptörü tetiklemede kullaniyordum. Adaptörün ucunda da 12v 80 amperlik bir arac rölesi vardi.

Bugun punta yaparken tetiklemenin zayif oldugunu, bazen de algilamadigini farkettim ve direkt 80 amperlik röleyi ölçüp parcaladim ve baktim ki kontak uçları kararma yapmış. Sürekli ark oldu da dayanamadi mi bilemedim. Aynısından vardi taktim.

Buna baska nasil bir çözüm bulabilirim acaba?

Olaya fransızim ama anladığım kadarıyla milisaniye süreler kullaniliyor, dolayısıyla röle yerine mosfet kullanabilirsiniz. Röle kontak.direncleri 50mohm filan. Yanması normal. Oysa 1-2 mohm icdirencli mosfetler mevcut.

Olaya fransızim ama anladığım kadarıyla milisaniye süreler kullaniliyor, dolayısıyla röle yerine mosfet kullanabilirsiniz. Röle kontak.direncleri 50mohm filan. Yanması normal. Oysa 1-2 mohm icdirencli mosfetler mevcut.

Aynen hocam. 2 ila 10 milisaniye aralığında puntalamalar yapıyorum. 80 amper olusuna güvenmiştim ama dayanmadi. Mosfetli basit devreli çözüm ariyorum. Tabi burada 220 volt sebekeyi yani trafonun girişini ac kapat yapmam gerekiyor.

Niye 220 tarafı, 220 sürekli bağlı dursa olmuyor mu

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri