Punta Kalitesini - Gücünü Arttırma (Pil Puntasında Ucun Önemi)

Teşekkür ederim. Fena değil bendeki. Arada bir işimi görüyor. Nikel kaplamali sacı seçerken akim degerine gore secmek lazim. Eger basit isler icinse 0.10 da yeterli. 0.12 ortalama olarak isinizi görür.
Kullanacağım şerit 12 ve 14.4 volt şarjlı matkap batartası için.
Yeni yılınız kutlu olsun

Kullanacağım şerit 12 ve 14.4 volt şarjlı matkap batartası için.
Yeni yılınız kutlu olsun

Çok bir fark yok 0.15 ile hocam. Zaten enleri ayni degil mi ?

Yeni konu açmak yerine burada sorayim. Trafonun sekonderinin sarim yönü verimi etkiler mi?

İnanın fikrim yok. Bu iş için henüz kolları sıvamadım. İlk olarak trafo bulmam lazım. Evet enleri aynı 8mm alacağım

Trafonun sarim yönü punta kalitesini etkilemez. Sipir ve kablo kesiti etkiler.

Emin olamadim. Cikis AC olunca yon farketmez diye biliyorum.

Ama soyle dusununce fark eder diye dusundum.

Eski tip trafolu kaynak makinalarinda şase ve elektrot uclari fark ediyor.

Eger oyle ise bundada fark eder.

Emin olamadim. Cikis AC olunca yon farketmez diye biliyorum.

Ama soyle dusununce fark eder diye dusundum.

Eski tip trafolu kaynak makinalarinda şase ve elektrot uclari fark ediyor.

Eger oyle ise bundada fark eder.

Bir makalede okumustum. Alinti yapip ekliyorum hocam

"Her bir transformatör için sekonder
sargısının sarım yönünün primer yana göre aynı
yönde veya zıt yönde olması, sekonderde
endüksiyon yoluyla üretilen gerilimin primer
yana uygulanan gerilimle aynı fazda veya 180 derece faz
farklı olması anlamına gelmektedir."

Evet bu durumu biliyorum. Bu teknik olarak girisle cikis arasindaki faz acisi ile alakali.

Faz acisinin punta kalitesi ile alakasi yok sadece uretilen gerilimlr alakali. Girisle cikis arasindaki sinyallerin faz acisi ile alakali.

Evet bu durumu biliyorum. Bu teknik olarak girisle cikis arasindaki faz acisi ile alakali.

Faz acisinin punta kalitesi ile alakasi yok sadece uretilen gerilimlr alakali. Girisle cikis arasindaki sinyallerin faz acisi ile alakali.

Ben polarite degismesi olarak anlamistim bunu. Ondan ekledim. Tamamdir hocam. Bosuna sargiyi sokmedigim iyi oldu

Arkadaşlar pil punta makinası yaptım, güzel de çalışıyor, zaman ayarlı devre yaptım, gayet güzel oldu. Ancak bir sorum olacak; punta yaparken şebekeye zarar verirmi? Evde çalışan aletler olumsuz etkilenir mi?
Bir videoda giriş kısmına amerikan power adı verilen filtreli dişi soket kullanıyordu. Onun yerine akım korumalı prizlerde kullanılan filtre (varistör) yi kullansam olurmu acaba.

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri