Prototip CNC Tezgahı Yapımı

aynen öyle abi frenleme yavaş olsun yumuşak dursun istiyorum.

bu arada abi iş milin fotsunu çektim hemecik yüklüyorum

Programa baktım steps per 2000
velocity 120 mm per min.
accelaration 4 mm/sn^2
Step-pulse 0
Dir Pulse 0

... Decay modu özelliği yani adımı 1 den 1/16'a kadar düşürme , Microstep ayarlarına bağlı olarak bu kartın Dip ayarlarını nasıl yapacağım?
...

Soruyu bu satırlara göre cevapladım.

Decay , microstep ayarı değil !
Sinyal gelmediğinde motor akımını azaltma ayarıdır.
Motor ısınma sorunu yaşayanlar içindir.

Röle 1 ortak uç ve 1 kapalı 1 açık kontak içindir.
Spindle motor için sürücü kullanıyorsan rahatlıkla digital kontrol uçlarına bağlayabilirsin.
Config/pin and port/spindle setup da ayarları var.

Sen yazdıklarımı iyice oku hele....

Şimdi abi yazdıklarını okudum ama hala ben motorumu 1/16 da nasıl seçecegimi anlamadım. benim vida adımına ihtiyacım yok sadece hassasiyeti 1.8 derece olan step motorumu 0.1125 dereceye düşürmem abi zaten ben bunu yaptığımda aletin bu hassasiyeti yakalaması için ne input vereceğini hesaplaması gerekir inan ben ne vermesi gerektiğini bilmiyorum. Bunu ayarlarsam mehmet abinin verdiği öneriyi kullanacağım motor dönüş ayarlarında ivmesini özellikle düşüreceğim yani başka bir deyişle motorun hassasiyetini arttırıp bu hassasiyet içinde frenlemesini yumuşatmak. benim problemim çözümü buymuş gibi hissediyorum, bunları çözersem çok daha iyi olucak.

Saygılar

Güzel abim saol varol ilgileniyorsun bu step motru bir kaplinle diğer mile bağlı yani iletim 1/1

.. 3 serbestlik dereceli, prototip...

Nedir bu ?
Kaynak ya da ölçüm robotları gibi mafsallı bir yapı mı ?

Böyle ise problemin çok daha farklı demektir.

Edit : Mesajlar peş peşe ...

Mile bağlıda ne hareket ettiriyor nasıl ettiriyor.
Lineer mi dairesel mi ne ?
Motor 1 tur attığında ne nereden nereye hareket ediyor ?

Abi bu benim yüksek lisans tezim ve şükür bitti sadece amacım daha iyileştirmek, patentini almayı düşünüyoruz çok değişik ve özel bir kullanım için yapılmış bir mekanizmadır. Çok özürdiliyerek resim ekliyemiyorum.

Step motoru + flexible kaplin + mil+ rulman yatağı.... şeklinde gidiyor...

doğrusal değil bir takım düşün bu takım bir küre üzerinde dolaşıyor bu küreyi bir çember tahrik ediyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri