Prototip CNC Tezgahı Yapımı

sedat_rv

Üye
Merhaba arkadaşlar, bir tanışma köşesi bulamadığım için buraya yazıyorum. Öncelikle ben Sedat 29 yaşındayım, yüksek lisans tezim ile araştırmalarım sonucu bu siteyi buldum herkese iyi formlar diliyorum.

Tezim, imalat aşamasında olup yeni bir tip 3 serbestlik dereceli, prototip CNC tezgahi yapımı olup tüm kinematik olarak hesapları ve çalışma uzayları yapılmıştır, yani teorik olarak, model olarak mekaznızmam çalışmaktadır arkadaşlar. Fakat şunu söylemeliyimki otomasyon olarak bir bilgim yoktur umarım bu site sayesindeki bilgi paylaşdıkça büyür felsefesi taşıyan arkadaşlar sayesinde geliştirmeyi düşünüyorum, İlk olarak servo motor alma niyetiyle gittim fakat gerek uçuk fiyatları gerkse 100 wattan daha düşük güçlerde bulamayışım nedeni ile, dün itibari ile 3 tane Stepper Motor (200 adımlı) aldım fakat güçü hakkında bir bilgim yok ama içindeki direncin yakşalık 2ohm ve yaklaşık 3 amper nominal akım sağladığını düşünürsek yaklaşık 12 watt diye düşündüm ama kesin bir yargı yok, fabrikasına mail attım umarım geri dönerler. Diğer bir husus ise bir işlemci kart almak gerektiği idi, internette ufak bir araştırma sonucu mavi kart diye bişey var (3 eksenli CNC uygulaması için) iyi diyen var kötü diyen var ama en önemlisi benim işimi görmesi, sonuç olarak bir endüstriyel bir amaç değil bir prototip yapmak olduğu için almayı planlıyorum. Eğer bana tavsiye edebileceğiniz başka kartta varsa açığım ve kartı aldıktan sonra tam olarakda programı nasıl yaparım ederim bir fikrim yok eğer fikirlerinizi verirseniz çok sevinirim. Bu arada 3 eksen harici kesici takım için nasıl bir motor almamı tavsiye ederseniz bu motor on-off olucak ve alacağım bu kartla bu motoru açıp kapatma şansım varmı?

Saygılar

Moderatör tarafında düzenlendi:
Projen hayırlı uğurlu olsun. Yapılacak iş çok ama ortada bilgi yok. İşin çok zor. Hangi birine cevap verelim bilmiyorum. Umarım muvaffak olursun.

Ne gibi doneler vereceğimide bilmiyorum tam olarak, dediğin gibi otomasyon olarak çok işi vardır muhakkak, bir sürücü kartı aldıktan sonra sizinde yardımlarınızla ilerliyecegm.

Saygılar

Merhaba arkadaşlar, bir tanışma köşesi bulamadığım için buraya yazıyorum. Öncelikle ben Sedat 29 yaşındayım, yüksek lisans tezim ile araştırmalarım sonucu bu siteyi buldum herkese iyi formlar diliyorum.

Tezim, imalat aşamasında olup yeni bir tip 3 serbestlik dereceli, prototip CNC tezgahi yapımı olup tüm kinematik olarak hesapları ve çalışma uzayları yapılmıştır, yani teorik olarak, model olarak mekaznızmam çalışmaktadır arkadaşlar. Fakat şunu söylemeliyimki otomasyon olarak bir bilgim yoktur umarım bu site sayesindeki bilgi paylaşdıkça büyür felsefesi taşıyan arkadaşlar sayesinde geliştirmeyi düşünüyorum, İlk olarak servo motor alma niyetiyle gittim fakat gerek uçuk fiyatları gerkse 100 wattan daha düşük güçlerde bulamayışım nedeni ile, dün itibari ile 3 tane Stepper Motor (200 adımlı) aldım fakat güçü hakkında bir bilgim yok ama içindeki direncin yakşalık 2ohm ve yaklaşık 3 amper nominal akım sağladığını düşünürsek yaklaşık 12 watt diye düşündüm ama kesin bir yargı yok, fabrikasına mail attım umarım geri dönerler. Diğer bir husus ise bir işlemci kart almak gerektiği idi, internette ufak bir araştırma sonucu mavi kart diye bişey var (3 eksenli CNC uygulaması için) iyi diyen var kötü diyen var ama en önemlisi benim işimi görmesi, sonuç olarak bir endüstriyel bir amaç değil bir prototip yapmak olduğu için almayı planlıyorum. Eğer bana tavsiye edebileceğiniz başka kartta varsa açığım ve kartı aldıktan sonra tam olarakda programı nasıl yaparım ederim bir fikrim yok eğer fikirlerinizi verirseniz çok sevinirim. Bu arada 3 eksen harici kesici takım için nasıl bir motor almamı tavsiye ederseniz bu motor on-off olucak ve alacağım bu kartla bu motoru açıp kapatma şansım varmı?

Saygılar

Aramıza hoş geldiniz.
Mavi kart olmayan bir kart var. Onu satan bir kişi mavi kartı oldukça kötülemiş . Ama ürününü satmak için mi kötülemiş, gerçekten kötü olduğu için mi kötülemiş bilmiyorum.
IRF 510 mosfeti, 100 volt ve 4 amperde çalışıyor. işinizi görürse, tanesi 0,73+kdv lira. 3 eksen olacağına göre size 12 adet lazım. Yaklaşık 12 lira bu yapar. 16f84a 5 lira civarı. Her eksen için bir tane kullanırsanız, 15 lira yapar. 2 lira civarı optocoupler tutar. diğer entegre, kompananetler, d sub soketler ve plaket, en kabadayısından 15 lira tutsa, toplamda 40-50 lira arası bir maliyetle, bu kart yapılır.
100 volt ve 4 amper işinizi görmezse ırf 540 var. O daha güçlü. Fiyat farkı da, 20- 30 kuruş.
Hazırı kaç paradır bilmiyorum ama, siz yaparsanız bu fiyatlara gelir. Yakın bir zamanda, kısmetse ben de bu karttan yapacağım. Evde denemeler yapıyorum. Ondan sonra baskı devresini yapıp deneyeceğim.
Dün akşamki denemeler çok başarılıydı. Sadece 2 tane pic yaktım. Zararım sadece 10 lira :) isterseniz, internette bu tarz devreler var.

sedat_rv öncelikle aramıza hoşgeldin. Hazırlamak istediğin projende sana yardımcı olabilmemiz için bize birtakım veriler vermen gerekir. Makinanın boyutları ne olcak? Hangi malzeme keseceksin? Nasıl bir hassasiyet ve hız istiyorsun? Buna göre step veya servo kullanımına karar vereceksin. Kontrol sistemi olarak bu işete pc kullanan cnc kontrol programı olan mach3 kullanman. Bu sitede mach3 hakkında bir sürü konu var okumanı tavsiye ederim. Elindeki step motorlar bu iş için biraz güçsüz geldi bana. Linklere bir bakarsan sana faydası olacaktır. Kolay gelsin...
ArtSoft USA - Home of Mach3 and LazyCam , CNC - MachMotion.com , Tekno Elektronik-Stepmotor ve Elektronik Teknolojilerinde Lider Kuruluş , MAR-EL makina ,

ROBOSAN OTOMASYON ANASAYFA | STEP MOTOR | SERVO MOTOR | STEP SRC | CNC , CNC Step Src , Step Src , Mini CNC , Hobby CNC , Linear Kzak , Hobi CNC , Cnc Designer

Aramıza hoş geldiniz.
Mavi kart olmayan bir kart var. Onu satan bir kişi mavi kartı oldukça kötülemiş . Ama ürününü satmak için mi kötülemiş, gerçekten kötü olduğu için mi kötülemiş bilmiyorum.
IRF 510 mosfeti, 100 volt ve 4 amperde çalışıyor. işinizi görürse, tanesi 0,73+kdv lira. 3 eksen olacağına göre size 12 adet lazım. Yaklaşık 12 lira bu yapar. 16f84a 5 lira civarı. Her eksen için bir tane kullanırsanız, 15 lira yapar. 2 lira civarı optocoupler tutar. diğer entegre, kompananetler, d sub soketler ve plaket, en kabadayısından 15 lira tutsa, toplamda 40-50 lira arası bir maliyetle, bu kart yapılır.
100 volt ve 4 amper işinizi görmezse ırf 540 var. O daha güçlü. Fiyat farkı da, 20- 30 kuruş.
Hazırı kaç paradır bilmiyorum ama, siz yaparsanız bu fiyatlara gelir. Yakın bir zamanda, kısmetse ben de bu karttan yapacağım. Evde denemeler yapıyorum. Ondan sonra baskı devresini yapıp deneyeceğim.
Dün akşamki denemeler çok başarılıydı. Sadece 2 tane pic yaktım. Zararım sadece 10 lira :) isterseniz, internette bu tarz devreler var.

Mustafa bey, öncelikle ilginize teşekkür ederim, Tezim için sınırlı bir zaman var eylül 2011' e kadar enstituye vermem gerekli dolayısıyla kart yapacak zaman çok kısıtlı, diyeceksiniz aklın nerdeydi bu zamana kadar? ben bu mekanızmayı kinematik sentezlemem sadece 6 ayımı aldı diyebilirim ön araştırma derken bu zamana kadar geldik teorik olarak 5 eksenli bir tezgahın yapacagı işi 3 eksene indirgeyip daha düşük bir çalışma uzayında çalışmasına rağmen daha hassas bir iş (macro machining ) yapmasını bekliyorum, bu bir tez çalışmıyadabilir görecegiz, bu bir öngörü sonuç olarak,ama modellemlerde gayet başarılı çalışıyor. Kart yapmak bana çok şey katacagı aşikar ama sizin gibi usat gibi yapabileceğimi zannetmiyorum, gittigidiyor sitesinde bu işi yapacak kartları gördüm onlardan birini almayı düşünüyorum.

Teşekkür ederim

Deniz bey; Teşekkür ediyorum ilginiz için yolladığınız linklere bakıyorum gayet faydalı bilgiler var tek tek inceleceğim. Prototipin hacmi yaklaşık 0.07 m^3 olup, ahşab işlenmesi öngörülmüştür, şu an hemen hemen bir link ağırlığı 265 gr ( tahrik verecek link ), motor özelliklerinden çıkardığım takribi güc 5 watt ve 0.6 Nm döndürme momentine sahip ve otomatik olarak step motor hızıda 8.3 rad/sn olduğu çıkıyorki bu bana çok fazla bile benim takribi 1rad/sn olması yeter, bu döndürme momentide mevcut link ağırlıklarını kaldırabiliyor yatakta oluşan döndürme momenti motorun vermiş olduğu momentten 3 kat daha küçük.

Şu an aklıma gelenler bunlar deniz bey, başka veri isterseniz söylüyebilirim.

Saygılar

Son düzenleme:
Sedat kardeşim, gittigidiyor da gördüğün kartı kullanan arkadaşlar var. 3.5 A kadar destekli. Nema 22 motorlarla kullanılabiliyor. Ayrıca aşağıdaki resmini gördüğün kart da işini görür. Bu kart için ayrıca sürücü gerekir. profesyoneldir. Ama ayrıca sürücü pahalı olacaktır haliyle. O sebeple mavi kartı kullanabilirsin. Motorlarının ne olduğunu bilmiyorum ama resmini koyarsan ebatlarını belirtirsen daha iyi fikir sahibi olabiliriz.

SERVOpcb.jpg

Sedat Bey;
Yaşadığınız il istanbul, Ankara gibi büyük iller değilse, internetten malzeme siparişiniz en fazla 2 günde elinize geçer. devreyi yapmanız da 4-5 saat sürer.Eylüle daha çok var. Tabii ki, devre çalışır mı, patlar mı, iş görür mü gibi riskleri de almak istemeyebilirsiniz.
Öğrenci olduğunuz için, hem madden uygun olsun istedim, hem de kendi yapımınız kart olduğunda, konuyu daha iyi anlarsınız ve hocalarınızın da daha çok hoşuna gider diye düşünmüştüm. Buna karşılık, denenmiş ve daha profosyonelce devre, elbetteki daha iyi olacaktır.

Üstad kısmına gelince, ben internetten bulduğum devreleri yapmaya çalışan, genelde de patlattıktan sonra çöpe atan birisiyim. Ama forumda gerçekten konunun üstadları var. Onların yardımcı olacağını düşünerek size böyle bir öneride bulunmuştum.

sayın sedat , anladığım kadarı ile makinan ufak olacak. Bu arada bize net kesim ölçülerini verirsen makina kafamızda daha iyi canlanır. Öyle ise pc den mach3 cnc kontrol programını tavsiye ederim. sürücü ve interface kartı bir arada , mikrostep özellikli olan TOSHBA ENTEGRATED DRVER BOARD , 3 Axis CNC Sürücü kontrol kartı linklerdeki gibi bir kartı kullanman yeter. Spindle olarak 2 seçenek mevcut 1- ac sürücüyle sürülen hertz motor / spindle motor veya AREL Ağaç İşleme ve Spindle Motoru böyle bir motor. 2- el frezesi dediğimiz üstünde hız kademe ayarı bulunan bir motor alıp takman. 1. seçenek pahalı gelebilir sana. Sayın sedat elektronik kontrol olayı böyle bir kitle senin işini bayağı kolaylaştırır ve zamandan kazanırsın. Mekanik parçalar olarak (step motorlarda var) Birlik Rulman , Doa Rulman - rulman, linear rulman, kilitli rulman, masurali rulman, cnc rulman, yatakli rulman, paslanmaz rulman, yksek isi icin rulman , hercesit rulman adreslerine bir bak derim fiyat bilgileride var. Yalnız fiyatlar liste fiyatları, liste fiyatları üzerinden indirim yapıyorlar bayağı. Kolay gelsin...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,986
Son üye
ferhatyigit

Yeni konular

Geri