Prototip CNC Tezgahı Yapımı

Sedat Bey;
Yaşadığınız il istanbul, Ankara gibi büyük iller değilse, internetten malzeme siparişiniz en fazla 2 günde elinize geçer. devreyi yapmanız da 4-5 saat sürer.Eylüle daha çok var. Tabii ki, devre çalışır mı, patlar mı, iş görür mü gibi riskleri de almak istemeyebilirsiniz.
Öğrenci olduğunuz için, hem madden uygun olsun istedim, hem de kendi yapımınız kart olduğunda, konuyu daha iyi anlarsınız ve hocalarınızın da daha çok hoşuna gider diye düşünmüştüm. Buna karşılık, denenmiş ve daha profosyonelce devre, elbetteki daha iyi olacaktır.

Üstad kısmına gelince, ben internetten bulduğum devreleri yapmaya çalışan, genelde de patlattıktan sonra çöpe atan birisiyim. Ama forumda gerçekten konunun üstadları var. Onların yardımcı olacağını düşünerek size böyle bir öneride bulunmuştum.

Mustafa abi doğrusunda, inan bu kartı yapabilcek ne ekipmanım var nede teknik bilgim var ama isterim öğrenmeyi. Eylül-2011 uzakmış gibi duruyor ama başarılı olması durumunda tezin yazımı 1-1.5 ay sürer çünkü hocam düzeltmelerde buluncak vs..vs...ve çalışmaması durumunda mekanızmanın revizyonlar gerekecek bunları düşünerek hazır almak istedim. Çok teşekkür ederim yine tavsiyelerin için ama ben öğretirim dersen o ayrı :)

Saygılar

Arkadaşlar ekipmanlarım topladım ama tam olarak nasıl başlanır bilmiyorum, yanlış bişey yapıp karta zarar vermek istemiyorum.
Mekanızmanın imalatına başlandım ama öncelikle motorları kontrol etmek istiyorum.

Motor 23LM-C355-P6V, Nominal akım 1.5 A@Direnç 2.2 oHm@Tork 0.6 Nm@200 adımlı 3 adet step motor

3 eksen kontrolu için kart mevcut ve yanında mach3 isimli Cam programı.

Nasıl birbirine bağlamalıyım? Tavsiyeleriniz nedir? Yani hangi voltajda çalıştırcağım 3 motor için? yüksek voltaj uygulayıp kartı yakmak istemem. Kullanma klavuzunda uygulanak akım için adet*akım+2A" yani 6.5A çıkış akımı ilemi çalıştırcağım? Bu karttan aynayı açıp kapatabilirmiyim?

Şimdiden teşekkür ederim

Saygılar

Arkadaşlar; biraz formdan anladığım konular vasıtasıyla, pensampermetre ile step motrdan çıkan kabloların (6 adet) ortak uçları bulmaya çalıştık, ve bulduk benim sorum bu bulduğumuz ortak uçları nasıl bağlıyacagımız? işlemci kartında 1 eksen için 4 tane giriş var fakat bende 6 adet kablo kesiti var bu durumuda kabloları sürücü kartına nasıl bağlıyacagım? Kartın üzerindeki eksen girişleri üzerinde zA+ zA- zB+ zB- yazan belirteçler var bunlar ne anlama gelmekte?

Saygılar

Ortak uçları belirtiyim-Ölçülen Omajlar

Sarı-Kırmızı-Siyah arasında Sarı-Kırmızı 3.3Ohm, Kırmızı-Siyah 2Ohm, Sarı-Siyah 2 Ohm

Mavi-Turuncu-Beyaz araında Mavi-Turuncu 3.30 Ohm, Turuncu-Beyaz 2 Ohm, Mavi-Beyaz 2.2 Ohm

Saygılar

Ortak uçları belirtiyim-Ölçülen Omajlar

Sarı-Kırmızı-Siyah arasında Sarı-Kırmızı 3.3Ohm, Kırmızı-Siyah 2Ohm, Sarı-Siyah 2 Ohm

Mavi-Turuncu-Beyaz araında Mavi-Turuncu 3.30 Ohm, Turuncu-Beyaz 2 Ohm, Mavi-Beyaz 2.2 Ohm

Saygılar

Arkadaşım öncelikle hayırlı olsun tezin, umarım başarılı olursun emeğin boşa gitmez...

Şimdi sen istersen motor etiketini yaz, o motorlar unipolar motorlar, o yüzden sen bize etiketini yaz bizde sana bipolar olarak nasıl süreceksin yazalım... ayrıca ekimanların hobi amaçlı (tez için prototip olarak ) uygun ekipmanlar, mavi kart dedikleri o kart hakkında söylenenleri bir kenara koy çünkü çoğu yerli karttan iyi ve ihtiyaca cevap verecek niteliklerde....
Gelelim mekanik sisteme, sigma profiller ile donatlmış bir mekanik prottip için hem modüler hem de görüntü olarak çok hoş olur diye düşünüyorum, cnc yi kontrol etmek için kullandığımız mach3 için çok geniş bir bilgi paylaşımı yapılmıştır forumda, takıldığınız yerde yazın gerekli yardımı alırsınız mutlaka.... çoğu arkadaşımız sadece bilgi paylaşımı yapmak amacı ile burada (istisnalar hariç, onlar kendilerini biliyorlar...:) )

Arkadaşım öncelikle hayırlı olsun tezin, umarım başarılı olursun emeğin boşa gitmez...

Şimdi sen istersen motor etiketini yaz, o motorlar unipolar motorlar, o yüzden sen bize etiketini yaz bizde sana bipolar olarak nasıl süreceksin yazalım... ayrıca ekimanların hobi amaçlı (tez için prototip olarak ) uygun ekipmanlar, mavi kart dedikleri o kart hakkında söylenenleri bir kenara koy çünkü çoğu yerli karttan iyi ve ihtiyaca cevap verecek niteliklerde....
Gelelim mekanik sisteme, sigma profiller ile donatlmış bir mekanik prottip için hem modüler hem de görüntü olarak çok hoş olur diye düşünüyorum, cnc yi kontrol etmek için kullandığımız mach3 için çok geniş bir bilgi paylaşımı yapılmıştır forumda, takıldığınız yerde yazın gerekli yardımı alırsınız mutlaka.... çoğu arkadaşımız sadece bilgi paylaşımı yapmak amacı ile burada (istisnalar hariç, onlar kendilerini biliyorlar...:) )

Teşekkür ederim Mehmet bey cevap verdiğiniz için; Aslında motor hakkında yine site içinde bulduğum bişey aktarayım,

TYPE 23LM-C355-P6V

BIPOLAR

RATED CURRENT/WDG 1,5 Amps

WINDING RESISTANCE 2,2 Ohms

HOLDING TORQUE Nm (Kg-Cm) 0,614 (6,2)

INDUCTANCE 5,5 mH

ROTOR INERTIA 0,110 Kg-Cm2

DETENT TORQUE Nm (g-Cm) 0,0540 (550)

WEIGHT 450 grs.

2.1 V

COIL 1.4 Ohms

1.8 Deg/Step

200 PASOS
0,6nM tork
4 kablolu bipolar motor
1,5Amper/faz
2,2ohm/faz

Teşekkürler

vermiş olduğunuz değerler bipolar motor değerleri fakat daha önce mesajınızdaki motorlar unipolar yani 6 kablolu ben konuyu tam anlayamadım şimdi.... ! sizin elinizdeki motorlar resimdekiler mi? yoksa verdiğiniz etiket değerleri olan motorlar mı? burayı bir açıklığa kavuşturalım ondan sonra devam ederiz....

vermiş olduğunuz değerler bipolar motor değerleri fakat daha önce mesajınızdaki motorlar unipolar yani 6 kablolu ben konuyu tam anlayamadım şimdi.... ! sizin elinizdeki motorlar resimdekiler mi? yoksa verdiğiniz etiket değerleri olan motorlar mı? burayı bir açıklığa kavuşturalım ondan sonra devam ederiz....

Resimdeki mevcut ekipmanlar bana aittir fakat motor üzerinde hiçbir etiket yoktur, 6 kablolu olduğu doğrudur motorun arkasında yazan koda göre bu teknik değerleri buldum Mehmet bey,

Saygılar

Arkadaşım, sarı-kırmızı-mavi-turuncu olarak 4 girişe sıralı şekilde bağla motor uclarını... siyah ve beyaz uclarını boşta bırak.... ucları kısa devre olmasın dikkat et (siyah ve beyazın) daha sonra mach3 ayarlarını kontrol edip ilk denemeyi yapalım birlikte....

Arkadaşım, sarı-kırmızı-mavi-turuncu olarak 4 girişe sıralı şekilde bağla motor uclarını... siyah ve beyaz uclarını boşta bırak.... ucları kısa devre olmasın dikkat et (siyah ve beyazın) daha sonra mach3 ayarlarını kontrol edip ilk denemeyi yapalım birlikte....

Mehmet abi; bugun ilk denemeyi yaptım ve motorlar çok güzel çalıştı şimdi ise mekanizmanın imalatını yaparak ilerliyeceğim. Vermiş olduğun bilgiler için ve ilgilendiğin için çok ama çok teşekkür ederim çok faydalı oldu direkt nokta atışı yani:) Bana cevap yazan tüm arkadaşlara ayrıca teşekkür ederim.

Saygılarımı Sunarım

Forum istatistikleri

Konular
128,316
Kullanıcılar
450,149
Son üye
yusuf_19034

Yeni konular

Geri