Profilo BM6480MG bulaşık makinesi E09 arızası

Alicilik

Üye
Bir konu hakkında deneyimli arkadaşların fikirlerini isteyeceğim.

Profilo BM6480MG kodlu bulaşık makinemiz var. Yaklaşık 6 yıldır sorunsuz kullanıyorduk. Geçtiğimiz 2 ay çinde 2 defa E15 arızası verdi. Bu arıza kodu için internetteki araştırmalarımda makineyi arkaya doğru 45 derece eğip içindeki suyu akıtmamızı söylüyordu. Bu şekilde yaptığımızda sarı bir su aktı. 2. aynı hatadan 1 hafta sonra ise E09 hatası verdi ve yıkamayı yarıda bıraktı.

Biraz bakındığımda ısıtma sistemi arızası olduğunu anladım yine araştırmalarım sonucu rezistans ve beyine odaklandım. Beyin konusunda tecrübem ve bilgim yok açıkçası açıp bakmadım. Rezistans kısmını(pompa ile birlikte olan) çıkarıp uçlarına baktım direç değeşlerini okudum ama değerler ne derece doğru bilmiyorum. Rezistans bant şeklinde etrafı biraz buhardan kireçlenmiş diş fırçası ile hafifçe sildim. Sonra parçaları yerıne taktım makine çalıştırdık ama yine bir süre sonra E09 arızası verip durdu. İlk boş vakitte anakartı çıakrıp kontrol edeceğim ama bu durumlarda deneyimli arkadaşlardan fikirlerini rica ediyorum. Servis 4 haneli rakamlardan bahsediyor ve kesin çözeriz diyemiyor. Şu an için durduk yere yeni bir makine alma imkanım da yok.

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

bosch-siemens-profilo nun üretmiş olduğu bu seri makinalar yüzünden çok vatandaşın parası boşa gidiyor maalesef.

3-4 seneyi doldurdu mu makine başlıyor su kaçırmaya ve ısıtıcı pert oluyor.

piyasada yok maalesef bu parça.tamirlileri var çok uzun ömürlü değil.serviste değiştirmeye 750 liraya yakın fiyat çekiyor.hiç değmez bu masrafa.

gidip arçelik tabanı plastik olmayan 3 programlı bir makine alın 10 sene başınız ağırmasın.

bosch-siemens-profilo nun üretmiş olduğu bu seri makinalar yüzünden çok vatandaşın parası boşa gidiyor maalesef.

3-4 seneyi doldurdu mu makine başlıyor su kaçırmaya ve ısıtıcı pert oluyor.

piyasada yok maalesef bu parça.tamirlileri var çok uzun ömürlü değil.serviste değiştirmeye 750 liraya yakın fiyat çekiyor.hiç değmez bu masrafa.

gidip arçelik tabanı plastik olmayan 3 programlı bir makine alın 10 sene başınız ağırmasın.
Cevap için teşekkür ederim. Cihazı 2013de aldım açıkçası bu arızalara kadar sorun yaşamadım ama demekki e15 e09 un habercisiymiş.
Tavsiye için teşekkür ederim ama şu an ekonomi odaklı önceliğim bu makinenin tamiri sonrasında ciddi arızaya kadar kullanmak.

Benim esasında merakım rezistanslı pompa mı yoksa beyinde mi bir sorun var. Şikayet varda bir kişi rezistans üzerinde lehim sorunundan bahsetmiş ama ben lehimlerde bir sorun görmedim temiz duruyorlar. Soketteki uçlardan direnç değeri okuyabiliyorum. Genel hattında rezistans batlarında bir aşınma da göremedim düzgüm duruyorlar.

Bugün fırsat bulabilirsem bir de kartı kontrol edeceğim. Umarım kart üzerinde basit bir lehim sorunudur.

e15 su taşma arızası
e09 rezistans kaynaklı ısıtma arızası.kartta aramayın arızayı..

e15 su taşma arızası
e09 rezistans kaynaklı ısıtma arızası.kartta aramayın arızayı..

Peki bahsi geçen malzemenin üzerinde 9000681690-p0006 yazıyor. Kontrol ettiğim malzeme doğru mu ? Bobinli motor var ve türbinin altında hemen metal çember etrafında bant şeklinde rezistans var.

Boru tip reziztans bulunmuyor son durum nedir bilmiyorum, farklı bir teknikle film rezistansın boru üzerine yapıştırılması. Bir kaç sene önce arçelik servisinden ayrılıp özel servis yapan bir arkadaşım için araştırdım, yurt dışında vardı sanırım ingilterede tek ve baya yüksek maliyetliydi. Farklı uzunluk ve çapta modelleri vardır.

https://let-know.com/messages/48094...iny-Bosch-Siemens.-TEN-00755078-12019637.html

Sanırım tek satılmıyor ;
https://www.bosch-home.co.uk/store/12019637

Forum istatistikleri

Konular
127,962
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri