Profibus yardım!!!

selloman

Üye
Arkadaşlar elimde kompresör kontrol panoları var ve üzerinde RS232,RS485,eth çıkışları var cihazlar hakkında alabildiğimiz tek bilgi profibus haberleşiyorlar.Daha önce modbusla uğraştık fakat bunda sistem nasıldır bu cihazlardan pc ye veri alabilirmiyim yardım edebilirmisiniz,

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
siemens profibas için mutlaka cihazın gsd dosyasına ihtiyaç var. GSD dosyasını bulmanız veya istemeniz gerekli.

ben firmadan gsd dosyasını isteyeyim,peki ondan sonraki süreç nedir nasıl haberleşebiliriz? Teşekkürler

sonrası siemens plc için ise hardwareden gsd dosya ile network üstünden tanımlamaları yapıp doğru profibus adreslerini vererek profibus hattınızı oluşturacaksınız. Cihazın manualinde profibus bitlerini ve wordlerini gösterir.

gsd dosyasını bulduktan sonra ıslem bitmiyor
arkadasım konuyu bırazdaha acarmısın bı kac soruya cevap verırsen
1- ekıpman ile haberleştırecegın plc modelın nedır
2- bu komprosorlerın kendı lokal panelleri varmı marka model leri nedir.

ekıpmanın eger profibus haberleşmesıne ımkan tanıyorsa mutlaka kendi üzerinde lokal profibus adres verebilecegin bir yer olmalı
buradan ekıpmana , hardwareni uygun bır adres vermelisin
daha sonra işleyecegin dataların yine ekipmanın üreticisinin verecegi data exchange listesinde seçip
plc ne yazarak izleyeceksin yada hem izleyip hem kontrol edıceksın
bu işlemler detay ve teknik bilgi gerektirmekte
programsal olarak uzakdan yada daha geniş bilgi almak istersen özelden ulaşırsan sana yardımcı olabılırım

Arkadaşlar yanlış bir soru soruyo olabilirim lütfen düzeltin, Şimdi bir kompresör imalatçısı var ve sahada kurulu 100 e yakın kompresörü var bunlar 5 li gruplar halinde bulunuyor ve sistemler çalışıyor,benden istenilen şu: bu makinalar arıza anında arıza kodu gönderiyor ve bu arıza kodunu merkez pc den görmek istiyorlar, daha önce modbus ile çok kolay veri okuyup gprs modem ile uzağa gönderdik, burada da aynı durum var cihazlar arası profibus networku kurmak filan değil meselemiz,ben sadece bu panolardan nasıl veri alabilirim,firmada bilmiyor ve bildiği tek şey cihazlar profibus haberleşiyor,üzerindede RS232,RS485, var,bilgi bu kadar var elimde yardımcı olabilirmisniz,saygılarımla.

Merhaba,

iba firmasının profibus hatlarını takip etmek ve içindeki sinyalleri yüksek hızlı kaydedip Pc'ye göndermek için geliştirmiş olduğu DPMS cihazı bulunuyor.
aşağıdaki link'ten yardım alabilirsiniz. Homepage: iba Turkey Limited

Arkadaşlar yanlış bir soru soruyo olabilirim lütfen düzeltin, Şimdi bir kompresör imalatçısı var ve sahada kurulu 100 e yakın kompresörü var bunlar 5 li gruplar halinde bulunuyor ve sistemler çalışıyor,benden istenilen şu: bu makinalar arıza anında arıza kodu gönderiyor ve bu arıza kodunu merkez pc den görmek istiyorlar, daha önce modbus ile çok kolay veri okuyup gprs modem ile uzağa gönderdik, burada da aynı durum var cihazlar arası profibus networku kurmak filan değil meselemiz,ben sadece bu panolardan nasıl veri alabilirim,firmada bilmiyor ve bildiği tek şey cihazlar profibus haberleşiyor,üzerindede RS232,RS485, var,bilgi bu kadar var elimde yardımcı olabilirmisniz,saygılarımla.

kompresörcü kendi kartlarınımı kullanıyor? pek sanmıyorum motorları neyle sürüyüor markası nedir. ürünlerde pbus varsa bilgisayarına pbus kartı alırsın haberleşir ancak marka önemli!

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri