Yeni başlıyorum yardım gerekli

_ahmet

Üye
Plc öğrenmeye yeni başlayacağım çevremde yardım alabileceğim kimse yok sizlere birkaç sorum olacak yardım ederseniz bu işe başlayabilirim. Öncelikle elimde step ve servo motor, pnömatik piston ,pnömatik valf kompresör, sensörler, kontaktör ve çeşitli pano malzemeleri var bu malzemeler ile kendime bir eğitim düzeneği oluşturacağım.

Tiaportal için yeni bilgisayar alacağım notebook olacak sistem gereksinimleri belli ancak alacağım bilgisayarda giriş çıkış olarak ne olması gerekli sanırım Siemens plc ethernet ile programlanıyor ethernet girişi şart mı USB ile bu iş olurmu. İşlemci olarak da AMD işlemciler ile program çalışıyor mu ?

Bir plc almak istiyorum 2. El olacak hangi plc yi almalıyım sanırım birkaç çeşidi var ancak hangisi işimi görür.

Plc haricinde elimdeki ekipmanları kullanabilmek için veya plc programlayabilmek için almam gereken başka birşey varmı.

Şimdiden teşekkür ediyorum.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Plc öğrenmeye yeni başlayacağım çevremde yardım alabileceğim kimse yok sizlere birkaç sorum olacak yardım ederseniz bu işe başlayabilirim. Öncelikle elimde step ve servo motor, pnömatik piston ,pnömatik valf kompresör, sensörler, kontaktör ve çeşitli pano malzemeleri var bu malzemeler ile kendime bir eğitim düzeneği oluşturacağım.

Tiaportal için yeni bilgisayar alacağım notebook olacak sistem gereksinimleri belli ancak alacağım bilgisayarda giriş çıkış olarak ne olması gerekli sanırım Siemens plc ethernet ile programlanıyor ethernet girişi şart mı USB ile bu iş olurmu. İşlemci olarak da AMD işlemciler ile program çalışıyor mu ?

Bir plc almak istiyorum 2. El olacak hangi plc yi almalıyım sanırım birkaç çeşidi var ancak hangisi işimi görür.

Plc haricinde elimdeki ekipmanları kullanabilmek için veya plc programlayabilmek için almam gereken başka birşey varmı.

Kardeş Merhaba,

Yeni PLC ögrenmeye başladığım zamanlar bende aynen sizin gibi zorluklarla başlamıştım. O yüzden kendi tecrübeme dayanarak fikrimi söyleyeyim. İnşallah faydası olur :))
Öncelikle elektrikte kumandan bilgin gayet iyi olmalı öyle olduğunu varsayıyorum. Onun haricinde bir eğitim düzeneğine sahip olmak güzel bir şey ancak illaki olacak diye bir şart yok. Çünkü bu malzemeler başlangıç için oldukça en azından benim öyleydi. Belki bir PLC Alman iyi olabilir giriş çıkışları vs tanımak adına.

Bilgisayar konusuna gelecek olursak gayet kaliteli bir bilgisayar almanı tavsiye ederim çünkü TİAPORTAL programı biraz güçlü bir bilgisayar istiyor. Daha rahat çalışabilmen adına. Aynı zamanda PLC ve Scada çalışmalarına başladığın zaman zaten simülasyon programları var neredeyse gerçek bir PLC ve SCADA,HMI sahipmişsin gibi öğrenebiliyorsun. O konuda kesinlikle sıkıntı yaşamazsın.
Bilgisayarın ethernet girişi olmalı, AMD yada İntel olması fark etmez yeter ki iyi bir seviyede pc olsun, İllaki bir PLC Satın alacağım diyorsan S71214 DC/DC/DC Modele bir şey alabilirsin.

İnternette PLC kursu veren firmalar var 20 saat giriş düzeyi ve 20 saat ileri düzey uygulamalı kurs veriyor...Bazıları da online eğitim veriyor.Kitap da faydalı olabilir.Resim yoruma renk katsın...Başarılar!
Kitap_20230208182836485586.jpg
plc-egitimi.jpg

Son düzenleme:
Kardeş Merhaba,

Yeni PLC ögrenmeye başladığım zamanlar bende aynen sizin gibi zorluklarla başlamıştım. O yüzden kendi tecrübeme dayanarak fikrimi söyleyeyim. İnşallah faydası olur :))
Öncelikle elektrikte kumandan bilgin gayet iyi olmalı öyle olduğunu varsayıyorum. Onun haricinde bir eğitim düzeneğine sahip olmak güzel bir şey ancak illaki olacak diye bir şart yok. Çünkü bu malzemeler başlangıç için oldukça en azından benim öyleydi. Belki bir PLC Alman iyi olabilir giriş çıkışları vs tanımak adına.

Bilgisayar konusuna gelecek olursak gayet kaliteli bir bilgisayar almanı tavsiye ederim çünkü TİAPORTAL programı biraz güçlü bir bilgisayar istiyor. Daha rahat çalışabilmen adına. Aynı zamanda PLC ve SCADA çalışmalarına başladığın zaman zaten simülasyon programları var neredeyse gerçek bir PLC ve SCADA,HMI sahipmişsin gibi öğrenebiliyorsun. O konuda kesinlikle sıkıntı yaşamazsın.
Bilgisayarın ethernet girişi olmalı, AMD yada İntel olması fark etmez yeter ki iyi bir seviyede pc olsun, İllaki bir PLC Satın alacağım diyorsan S71214 DC/DC/DC Modele bir şey alabilirsin.
Senin önerdiğin bu (benzer)...
622822_1.jpg
PLC Siemens...71200 CPU
Fiyatı: 12620 TL

Son düzenleme:
Yorumlarınız için teşekkür ederim faydası oldu. Bilgisayar için biraz araştırma yaptım ancak yeni bilgisayarlarda ethernet girişi olmadığını gördüm bu sorunu usb-ethernet dönüştürücü aparatlarla çözebilirmiyiz yoksa sorun çıkarır mı.

Amazonda bu ürünü gördüm.Fast ethernet switch kablolu.

Amazon sitesinde bu fast ethernet switchi gördüm.tp-link marka iyidir...
Screenshot_20230924_133638_Chrome.jpg

Amazonda bu ürünü gördüm.Fast ethernet switch.

Amazon sitesinde bu fast ethernet switchi gördüm.tp-link marka iyidir...
Screenshot_20230924_133638_Chrome.jpg
Bizim evdeki bilgisayar için modem reuter telekom verdi tp-link ve memnunuz...ORHAN

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri