Proengineer dökümanı

  • Konbuyu başlatan Berdibek
  • Başlangıç tarihi

Berdibek

Üye
Katılım
4 Eki 2006
Mesajlar
440
Puanları
1
Yaş
35
Proengineer programı ders notları çok işinize yarıcaktır örnek çizimler :

BÖLÜM 1.doc
BÖLÜM II.doc
BÖLÜM III.doc
BÖLÜM IV.doc
BÖLÜM V.doc
BÖLÜM VI.doc
DIŞ KAPAK.doc
EKLER.DOC
İÇİNDEKİLER.doc
KAYNAKLAR.doc
ÖZET.doc
SİMGELER ve KISALTMALAR.doc
ŞEKİLLER LİSTESİ.doc

İçerik Özeti:
I. BÖLÜM

1. CAD - CAM

1.1.Bilgisayar Destekli Tasarım – CAD (Computer Aided Design)


Bilgisayar yardımı ile Tasarım, bir tasarım probleminin girdi ve çıktılarının etkileşimli olarak sağlanmasını, problemin modelinin matematiksel veri tabanına dayalı olarak geliştirilmesini, seçilen tasarım kriterine göre modelin benzeşimini içerir.

Bilgisayar Destekli Tasarım; Mühendislik ve Üretim sürecindeki ilk adım ve üretilecek parçanın bilgisayar ortamında modelleşmesidir. Geometrik modelleme; basit anlamda bir nesnenin bilgisayar ortamında tasvirinin yapılmasıdır. Geometrik modelleme sistemlerini kullanarak bir makine parçasının veya parçalarının bilgisayar ortamında modelleşmesi, sağladığı avantajlardan dolayı popülerlik kazanmıştır. Bilgisayar ortamındaki modele istenilen açıdan ve perspektiften bakılabilmesi, parçaların birbiri ile etkileşiminin görsel olarak incelenebilmesi, kesit görünüşlerin elde edilebilmesi gibi kolaylıklar avantajların bazıları olarak sayılabilir. (1)


1.2. Bilgisayar Destekli Üretim-CAM (Computer Aided Manufacturing)


Modelleme işleminden sonra sıra bilgisayar destekli üretime gelir. Sayısal denetimli tezgahlar Bilgisayar Destekli Üretim teknolojisinin başlangıç safhasını teşkil eder. Parçanın CNC tezgahta işlenebilmesi için CNC programının oluşturulması gerekir. İşlenecek parçanın karmaşıklığı arttıkça program yazma süresi uzayacak ve hata yapma olasılığı artacaktır.

Ayrıca özellikle kalıp tasarımında karşılaşılan karmaşık yüzeylerin işlenebilmesi için yazılan programlarda istenen hassasiyete ulaşmak zorlaşacaktır. Bu elverişsiz koşullar sayısal denetimli tezgahlar için programlamayı üzerine alan yazılımlar çıkmasına sebep olmuştur.

Başarılı CAM uygulamasında CNC frezenin ayrılmaz parçası karmaşık yüzeyleri kesebilecek komutların hazırlanması yani sayısal (NC) programının yazılmasıdır. Bilgisayar desteği bu konuda tek yardımcıdır. Güçlü bir CAM yazılımı parçanın yüzey modelini kullanır. Bu yüzeyi kesmek üzere, kesici kalemin ölçü ve şeklini de dikkate alarak freze çakısının izleyeceği yolu hesaplar.

Son işlemci (Post processor) adı verilen ayrı bir yazılımla da kesici takım yolu CNC ünitesinin olacağı standart komuta dönüştürülür. Elde edilen bu NC komutları ile freze parçanın yüzeylerini işler.

Ayrıca gelişmiş yazılımlar, çıkarılmış olan NC kodlarının doğruluğunu kontrol etme imkanını kullanıcıya verir. Bu kontrol genellikle çakının parçayı işlerken ki simülasyonunu yapmak şeklindedir. Dolayısıyla programı tezgahta çalıştırmadan önce, ekranda takımın hareketlerini dinamik olarak izlenebilmektedir. Bu sayede programdaki yanlışlıklar ekranda görülebilir ve gerekli düzenlemeler yapılarak, hatasız program elde edilir. (1)
 

Ekli dosyalar

  • pro enginering.rar
    2.5 MB · Görüntüleme: 2
Moderatör tarafında düzenlendi:

Benzer Konular

Forum istatistikleri

Konular
117,819
Mesajlar
830,456
Kullanıcılar
428,743
Son üye
Ali Talip Yücel

Yeni konular

Üst