Power supply ile araba aküsü şarj etme

Musapnr

Üye
Ustalar selamlar elimde atx 400 power supply vardı eski pcden, 12v 15a olan çıkışına dc dc voltaj yükseltici bağladım 14.5v a ayarladım arabanın aküsüne bağladım çalışmadı. Power supply dan ses gelip kapandı bi kaç kez sonra multimetre ile voltajı ölçtüm 14.5v tu. Birde akımı ölçmek için multimetreyi tekrar bağladığımda sorunsuz çalışıyordu. Multimetresiz bağladığımda çalışmadı ben de 7 saat civarı multimetre bağlı şarj ettim yaklaşık 13.2 v a kadar. Başlarda akım 5a 6a civarı iken voltaj yükseldikçe de akım 1a 2a e kadarda kendisi indi. Bu işlemi tekrar yapmak istesem araya multimetre alternatifi ne bağlayabilirim saygılar.
150w-step-up-regulator-550x550.jpg
IMG_20210325_174817.jpg

Son düzenleme:
Olcu aletinin icindeki sont direnc yaklasik 0.1 ohm civarıdır.

Siz sarj kablosunu bir kac metre uzun tutsaniz ayni islevi gorur. Muhtemelen aku ic direnci dusuk oldugu icin bu sorunla karsilasiyorsunuz.

Şarj icin seri oto ampulu baglayanlarda var. Denemedim isterseniz deneyebilirsiniz.

Teşekkürler usta havalar soğudu muhtemel olarak yakında denerim bunu.

Genç kardeşim hazır araştırmışken power suply in çıkışını nasıl 13.8 volta dönüştürücü olmadan yükseltirimi de araştır.Bari elinde tek parça akü şarj cihazı olur,hemde elektronikciligin gelişmiş olur.Tabii bu arada power suply i hurdaya çıkarmayıda göze almak gerek.:)

Genç kardeşim hazır araştırmışken power suply in çıkışını nasıl 13.8 volta dönüştürücü olmadan yükseltirimi de araştır.Bari elinde tek parça akü şarj cihazı olur,hemde elektronikciligin gelişmiş olur.Tabii bu arada power suply i hurdaya çıkarmayıda göze almak gerek.:)
dediğin konuyu biraz araştırıp böyle bir video bulmuştum power supply birebir aynı olmasa da atx 400 diye arattığımda bu çıkıyordu. Bendeki 300w lık içinde tl494l entegre var video da aynı ama benimkinde bi kısa boylu entgre daha var hangi bacağına takribi kaç ohmluk direnç yapacağını bulamadım bu adam anlıyor gibi voltajı 13 15 17v a kadar yükseltebiliyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri