PC PUS ile araba aküsü şarj etmek mümkün mü?

vezyr

Üye

Konu hakkında küçük çaplı bir internet araştırması yaptım ama bilgi bulamadım.
Belki saçma bir fikirdir. Belki de riskli! Belki de çok uyanıksın sen diyenlerde olabilir.
Ama gerçekten bilmiyorum. Sadece aklıma böyle bir şey geldiği için olabilitesini araştırmak istiyorum.

Şimdi, kinternette akü şarj cihazları fiyatlarına kısaca baktığımda en ucuz cihazın
ModaCar M-Power 12 Volt 120 W Akü Şarj Edici dsu
olduğunu gördüm. En ucuz ama 140TL civarı bir fiyatta satılıyor.
Bilgisayar Power Supply fiyatları ise cihazına göre 30TL gibi rakamlardan başlıyor.
Akü şarz cihazları sanıyorum 13,8 volt civarı bir akım veriyor.
Konumuz olan aküler ise 12 volt. Bilgisayar PUS'ları da 12V.
Örnek verdiğim akü şarj cihazı 120W olarak gösterilmiş. 30TL'ye alınabilecek bir PUS ile de gerçek min.150W sağlanabilir sanırım.

Tüm bunları değerlendiriğimde;
Şimdi ortada bilinmeyen bir konu var. Bilgisayar PUS'ları kaç amper?
Bir kaç konuda 10 ila 20 amper arası olabileceği yönünde yorumlar okudum.
Elimde bir tane Codegen TX-350 Qori 6236-A2 model bir PUS var. Üzerindeki değerlere baktığımda;
+12V1 için 10A,
+12V2 için de 14A yazıyor.

Düz mantıkla olabilir gibi dursa da,
böyle bir şeyi denemeden önce konuya vakıf ustaların bilgilerine ve yorumlarına ihtiyacım var.

Bilgisayar PUS'u ile 45 amper bir akü şarz edilebilir mi?
Edilebilirse nelere dikkat edilmeli, ne şekilde bağlantı kurulmalı?
Belirttiğiim değerlerde bir PUS ile kaç saat şarjda bekletilmeli?

Saygılarımla

Akü şarj cihazlarının pahalı olma sebebi sabit akımla ve belli bir değerden sonra sabit gerilimle şarj etmeleridir. Bilgisayar güç kaynağını aküye direk bağlarsanız sadece sabit gerilimle şarj yapmış olursunuz. Bunun sakıncası akü düşük kapasitede ise oldukça yüksek akım çekecek olmasıdır. Eğer sabit gerilim şarjı yapacaksanız akımı mutlaka bir direnç ile sınırlamalısınız.
Ayrıca PSU' nun değeri 14,4 Volta ayarlanmalıdır. Normalde 12 Volt verir.

edebilirsin etmesine de, normal güç kaynağı ile bir günde ederken PUS ile belki 10 günde şarj edersin.

arkadaşlar akü şarj olmuyor power supply ile .. yani akü güç istemiyor psu da enerji vermiyor ne yaptımsa olmadı yarımcı olursanız sevinirim

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Geri