Power Led'e uygun power supply..

Ledler 300 ma ile çalışıyor 24 - 27 ohm civarı 5 vatlık direnç yeterli olur. Dikkatli olun gerilim oynamalarında ledleriniz hasar görür. Doğrusu akım sınırlamalı güç kaynağı ile olur.

@kesmez hocam sizin önerdiğiniz çizim gibi yaptım devreyi ancak dirençler yetersiz kaldı. Duman çıkmaya başladı hemen enerjiyi kestim.
Evde bir ayarlı adaptör buldum. 4.5v'a ayarladm 9 adet ledi paralel bağlayıp direnç vs. koymadan yaktım. Çok iyi yandılar.
Şimdi sorum şu;

Ledler bu adaptörle yandı evet ama uzun süre yansa bi sorun olur mu?

Ekli dosyalar

• 1515947854094-1451408685.jpg
    1515947854094-1451408685.jpg
    249.8 KB · Görüntüleme: 14
Gerilim gerçekte 4,5 volt ise kısa sürede "yanarlar". Ölçüp bakın güç kaynağı yetmez ise gerilim düşer hangisi dayanamaz ise önce bozulur. Yani ya güç kaynağı ya da ledler bozulur.

Ek: o adaptör ile nasıl çalıştı şaşırdım. Kesinlikle yetersiz.

Son düzenleme:
Seri grup gerilimi=Seri bağlı led sayısı * bir ledin calisma gerilimi

Dirence düşen gerilim=kaynak gerilimi - Seri grup gerilimi

bir ledin çalışma akımı= led gücü/led gerilimi

Direnç değeri=Dirence düşen gerilim/bir ledin çalışma akımı

Bu formüllerle istediğiniz seri bir adet bağlantı için hesap yapabilirsiniz.

Bu formül ise kaynaktan çekilecek akım değerini verir.

Paralel kol sayısı * led akımı

Kaynak gerilimi * bu akım ile gerekli power supply gücünü bulursunuz.

@kesmez hocam sizin önerdiğiniz çizim gibi yaptım devreyi ancak dirençler yetersiz kaldı. Duman çıkmaya başladı hemen enerjiyi kestim.
Evde bir ayarlı adaptör buldum. 4.5v'a ayarladm 9 adet ledi paralel bağlayıp direnç vs. koymadan yaktım. Çok iyi yandılar.
Şimdi sorum şu;

Ledler bu adaptörle yandı evet ama uzun süre yansa bi sorun olur mu?
Bu tip cihazlar genelde 4,5 v ayarında iken boşta uçlarında 7 volt civarı gerilim verir.

Sebebi düşük güçlü olmalarıdır. Yüke binince zorlanmayı gerilim düşümü ile karşılarlar.

9 paralel led yaklaşık 3 A akım çeker. Güç kaynağı 300mA bu akımı veremez.

Muhtemelen gerilim düşerek ledleri sınır değerlerde akım ve gerilimle ışık verecek halde tutuyor. Çalışma anında akım gerilim değerlerini ölçmenizde fayda var.

Nominal akım gerilim değerlerinde kullanmamanız led ömrünü, sınır değerin üstünde kullanmanız trafo ömrünü olumsuz etkiler.

Kısacası bu güç kaynağı ledler için uygun değil.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu trafo takılıyken ilk sıradaki led ısınıyor canlı yanıyor diğer ledler soğuk ama güçsüz yanıyor. Olmadı dediğiniz gibi. Bu ledleri aldığım kişide birde bu güç kaynağı var bu uygun o ledleri yakmak için dedi ama sizce nasıl?

Ekli dosyalar

• Screenshot_20180114-201119-01.jpeg
    Screenshot_20180114-201119-01.jpeg
    44.7 KB · Görüntüleme: 8
@kesmez arkadaşın gösterdiği türden bağlantı yapıp, benim önceki mesajda belirttiğim hesapla direnç değerini bulun.

Sizin dirençler değer olarak doğru ama muhtemel çeyrek watt direnç taktığınız için yandılar. 2 watt dirençlerin eni boyu daha kalın olurlar, buna dikkat edin.

Resimdeki güç kaynağı led için
ama gerilim 62 90volt.

Aman dikkat.

Bağlantı ve direnç değeri gücü doğru seçilmeli.

Evet ihtiyacınız o tür bir adaptör. Size yarı gerilimdekinden lazım.

@huh Pek ölçme falan bilmiyorum hocam ya :)
Sonuç olarak ben en son attığım fotodaki güç kaynağını alsam direnç vs kullanmadan ledleri tam anlamıyla yakabilir miyim?

O güç kaynağı DOĞRU ANLIYORSAM 62 ve 90 volt arası ayarlı anladığım kadarıyla.

En düşük 62 volt bile ayarlasanız seri bağlı 10 ledde led başına 6,2 volt düşer ve ledlere veda edersiniz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,366
Kullanıcılar
450,237
Son üye
tekogulyunus

Yeni konular

Geri