Power Led İçin Sabit Akım Mı? Sabit Voltaj Mı?

Saruman

Üye
Merhaba arkadaşlar, ben 3w lık mavi ve beyaz ledler ile 4*3w=12W lık 2 adet armatür yapmak istiyorum. Elimde Mean Well markasının 100W lık çift çıkışlı 12V 8,5A lik sürücüsü var. Anladığım kadarı ile bu ürün voltaj sabitlemek için. Alacağım ledler 3,2V ile çalışacak 12V luk bu sürücü, ledleri yakar mı?

Fakat hep ledlerin korunmasında akım sabitlenmesi öneriliyor. Ben yapacağım armatürlerde bu sürücüyü kullanabilirmiyim? Sonuçta gerilimi sabitlediğim de, akımı da sabitlemiş olmuyormuyum.

Ayrıca hazır PCB alacağım, hazır PCB ler paralel bağlanmış oluyorlar değilmi?

Fakat hep ledlerin korunmasında akım sabitlenmesi öneriliyor. Ben yapacağım armatürlerde bu sürücüyü kullanabilirmiyim? Sonuçta gerilimi sabitlediğim de, akımı da sabitlemiş olmuyormuyum.

Ledler ısındıklarında direnç değerleri değişiyor, o yüzden akımı sabitlemiş olmuyorsun.

Ayrıca hazır PCB alacağım, hazır PCB ler paralel bağlanmış oluyorlar değilmi?

evet, satılan armatür pcb'leri (kullanacağınız led tipine göre almalısınız) kullanıma hazır oluyorlar.

Teşekkür ederim, öyleyse bendeki voltajı sabitlediğine göre, hangi led devrelerinde kullanılıyor?

Çünkü akımı veya voltajı sabitleyen led sürücüler var, demekki ikisininde işlevi farklı. Sormak istediğim, benim oluşturacağım led armatürde akımı mı sabitlemeliyim, yoksa voltajımı? Elimdeki sürücü voltaj sabitliyor.işime yaramaz mı?

Led surucusu ise akimi sinirliyordur. Ama kac amperde sinirlayacak bu senin ledlere uyacak mi ona bakman lazim. 4 ledi seri baglayip deneyeceksin atla deve degil. Sonra da voltaji olc bakalim zamanla degisiyor mu. Degisiyorsa sabit akim kontrolludur.

led driver ünitleri led beslemek üzere tasarlanmıştır üzerlerinde sabitlediği akım sınırları belirtilmiştir. onlarda zaten voltajı ayarlıyarak akımı sabit tutarlar

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri