Voltajı Farklı Power Led bağlantısı

Teşekkür ederim. Driver ile kullanırsam dirence gerek olur mu. Voltaj değişikliğinden dolayı. Aynı şekilde seri şekilde mi dizicem.

Seri dizmen yeterli olur ne kadar büyüklükte bir akvaryumun var tatlı su mu tuzlu su mu bilmiyorum ama yanlış anlama sakın 3-4 adet led bana az geldi. Bende o yollardan geçtim ne kadar kısayım dersen daha fazla paran gider böyle şeyler 1 defalık yapılıp uzun zaman boyunca sorun çıkarmaması gerekir. :)

Bendeki led ve driver resimdeki gibi belki ilgini çeker bu artık yetmeyince daha büyük bir aydınlatmaya geçtim. Böyle bir driver ve pot alırsan başka bir şeye ihtiyacın kalmaz

Ekli dosyalar

• 20181001_190146.jpg
    20181001_190146.jpg
    194.6 KB · Görüntüleme: 11
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhaba. Direk (sürücüsüz) kullanırsan bu power LED'ler çok çabuk bozulabilirler, seri kullanılacak bir direnci çok hassas olarak ayarlamak zor olabilir, hem yine bu da çok sağlıklı olamaz, bu uygulanma şekliyle. 3'ünü seri olarak beslemek için örneğin şunu kullan ;

https://www.marketdijital.com/AT3C3...mcwBylaFRYPYQDlqjjvBi8wl0mIIWCFYaAnd6EALw_wcB

350 mA'ilk 3 adet power LED'i seri bağlantıyla kırmızı ve siyah kablolara bağla, sonra mavi-sarı kablolara 220 volt AC'yi uygula. PowerLED'lere gelecek olan DC çıkış voltajı 12'yi geçemez, bu basit kapalı tip hazır devre ile. 4 volt bile gelse 350 mA sınırlı olacağından daha fazla amper (400 mA gibi) geçmeye çalışıp bu LED'leri teoride tam olarak bozamaz. Ama işi iyice sağlama alabilmek için seri ledlere bunu bağlamadan önce en iyisi DC çıkış voltajını ölç, örneğin 12'yse ise bunu 9'a düşürmek için 6 adet 1N4001 diyodu seri olarak bağla, 12-3.9=9.1 volta iner ve tam istenilen bir voltajda çalışır, bu 3 seri bağlı power LED, örneğin. (Ama üçünden eşit volt/amper yaklaşık olarak da geçerese eğer)

En doğrusu budur, yani bu devreye çok güvenip nasılsa 3-12 volt arasında çalışıyor diye çok güvenmemek ve çıkıştaki DC çıkış voltajını ölçüp bir voltaj düşürme emniyetini mutlaka almak lazımdır. 1N4001 diyotlar en fazla 1 A'i taşır, 350 mA'i içinden taşıması için 6 adedini seri olarak bağlamak bu voltaj düşürümü için çok uygun olur.

* Sürücüsüz bağlanırsa bu ledler uzun zamanlar boyunca da çalışamaz, parlaklıkları zamanla değişip iç yapıları kolayca bozulabilir, buna çok dikkat edin. Yalnız bu diyotları hesaplarken yanlış olarak hesaplamışım, şimdi bunu düzeltiyorum. 5 tane olsaydı bu yeterliydi, 5*0.65= 3.25 volt voltaj düşürümü oluyor çünkü. Kolay gelsin.
Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için

Seri dizmen yeterli olur ne kadar büyüklükte bir akvaryumun var tatlı su mu tuzlu su mu bilmiyorum ama yanlış anlama sakın 3-4 adet led bana az geldi. Bende o yollardan geçtim ne kadar kısayım dersen daha fazla paran gider böyle şeyler 1 defalık yapılıp uzun zaman boyunca sorun çıkarmaması gerekir. :)

Bendeki led ve driver resimdeki gibi belki ilgini çeker bu artık yetmeyince daha büyük bir aydınlatmaya geçtim. Böyle bir driver ve pot alırsan başka bir şeye ihtiyacın kalmaz

Teşekkür ederim. Şu an da küçük akvaryumuma kuracam . Betta akvaryumu. Sonrasında bundan testi geçerse Büyük akvaryuma yapacam. Ledleriniz Kaç Watt acaba.

Ben Büyük Akvaryuma
22 tane 6500k 3 watt led (3.2-3.4 volt 700 mah )
6 tane 620-625nm 3 W led kırmızı (2.4-2.6 volt 700 mah)
6 tane 460-465nm 3w led mavi (3.2-3.4 volt 700mah)
2 tane 400-840nm 3w led full spektrum (3 - 3.6 volt 700mah)

kullanmayı düşünüyorum. araştırmalarımdan yola çıkarak her ledi ortalama 3.2 volt desem
3.2*36led= 115 volt gerekiyor. Akım da 700 ma. bu hesabıma göre bütün ledleri yani 3 volt olanı da 2,4 volt olanıda hepsini birlikte seri bağlamayı düşünüyorum. ve de bunun için
"Mervesan /72-148 Vdc 700ma 100w Sabit Akım Led Drıver Ip67 /Msd-100-700" modelini veya
"LPC-100-700 72-143 Volt 700 mA IP67 Meanwell"
almayı planlıyorum. acaba hesaplarım doğrumu yoksa düşük voltaj olanları ayrı driver mı almam gerekir.

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
YunusKibar

Yeni konular

Geri