power cob led akım sınırlama

huso_3315

Üye
merabalar herkeze ,

elimde cob led denilen lambalardan var

fakat lambaları aldıgım arkadaş bunları sabit sürmem gerekli dedi

9 volt ve 340 ma olucakmış 1 tanesi en fazla
voltaj işini LM2596 Ayarlanabilir DC/DC Voltaj Regülatörü ile halledicem

fakat akım işini nasıl halledicem ?

ledin başına kaç ohm yada watt direnç baglamam gerekli ?

VDvp5B.jpg

Düz bağlantıda çekilen akım nedir?

düz bağlantı sağlamadım sağlayamam'da
çünki power led bu güç kaynagından yanana kadar akım çeker kendi başına göre
300 ma den başlar 600 alır başını gider yanana kadar , a
kımı kısa sürede sınırlamassam zaten 30 saniye sonra yanacaktır

Hazır modül kullanacaksanız aşağıdaki gibi hem akim hem gerilim ayarı yapılabilen buck converter kullanmalısınız.

Önce led çalışma gerilimi kaç volt ise onu ayar yapacaksınız sonra bir yük üzerinde bu bir direnç olabilir ledin çekeceği maksimum akımı ayarlayarak işlemi tamamlayacaksınız.

c30329c65b0fff669c569fdac9d6e2ef.image.280x280.jpg

lm317-akim-regulator-devresi-current-regulation-circuit.png

direnç=1,25/0,340 =3,6 ohm 1/2W Direnç bağlarsanız olur bu iş.

Hazır modül kullanacaksanız aşağıdaki gibi hem akim hem gerilim ayarı yapılabilen buck converter kullanmalısınız.

Önce led çalışma gerilimi kaç volt ise onu ayar yapacaksınız sonra bir yük üzerinde bu bir direnç olabilir ledin çekeceği maksimum akımı ayarlayarak işlemi tamamlayacaksınız.

Ekli dosyayı görüntüle 46320
kardeşim iyide ben 10 tane led bağlayacağım , yani ordan 3.4 amper verirsem ayarla hepsine 0.340 mA düşer düz hesap mantığıyla mı yapıcaz bunu sence ? 1 tane olsa dediğini gibi olurdu zaten onlarıda gördüm ben , fakat benim adetli sayılarım var

lm317-akim-regulator-devresi-current-regulation-circuit.png

direnç=1,25/0,340 =3,6 ohm 1/2W Direnç bağlarsanız olur bu iş.

formüldeki 0.340 mA sanırsam onu anladım'da bu 1.25 olayı nedir ? birde formülde VOLTAJ olayı yok ama acaba böylemi oluyor'ki bunun mantığı
bu kurcalamamın sebebi aldıgım lambaların fiyatları çok yüksek pembe renk olup 10 tanesne 85 lira para verdim sadece 1 üreticide ve zamanında sıınrlı sayıda üretim oldugu için rastgele oynamak istemiyorum

Oradaki 1.25 volt regüle entegresisin sabit voltajıdır.

Şimdi leşleriniz 10 adet ise iki yönteminiz var.

Bu devre 220 volt ile çalışacak ise ona göre öneride bulunayım 12 volt ile çalışacaksanız ona göre yardımcı olayım.

Bana çalışma geriliminizi soylermisiniz?

Oradaki 1.25 volt regüle entegresisin sabit voltajıdır.

Şimdi leşleriniz 10 adet ise iki yönteminiz var.

Bu devre 220 volt ile çalışacak ise ona göre öneride bulunayım 12 volt ile çalışacaksanız ona göre yardımcı olayım.

Bana çalışma geriliminizi soylermisiniz?

2 adet yapıcam bu devreden

1 tanesine 3 led baglanacak
1 tanesine 5 led baglanacak

14.5 volt giriş verip lm2596(sogutucu takviyeli ) ile 9 .. küsüratlı volta düşüreceğim

voltage : 9-10 volt
power: 5 watt
pf value : >0.9
lumen: 110 - 120 / w
current : 300 mA

lambayı aldıgım adam bunları yazmış
ben en basit şekilde işte aklıma direnç geldi her cob'a kablo baglamadan evel 1 tane işte SMD 1206 yada 103 vs direnç koyum diye plan ettimde değerini çıkaramadım'ki kaçlık koysakta tam ayarı olsa uzun ömürlü gitse lamba

Giriş geriliminiz 14.5 volt

3 ledli 1 gurup
5 ledli ikinci gurup

şöyle bir ikilemde kaldım. ledleriniz 5 watt diyorsunuz. Akım 300 ma ise bu ledlerin çalışma gerilimi 5/0.3= 16.6 volttur.

Eğer led voltajı 9 volt ise 300 ma için ledleriniz 2.7 wattır.

Led çalışma gerilimi önemlidir. Eğer 14 voltun üzerinde ise güç kaynağınıza bu ledi bağladığınızda tam verimli kullanamayacaksınız.

Led gücü 5 watt için hesaplarsak

3 ledli bir gurubu seri bağlarsanız 16.6x3= 50 volt 300 ma bir güç kaynağı ile sürebilirsiniz.

Mesela aşağıdaki linkteki üründen alıp 14 volt ile besleyip voltajı 50 volta çıkartıp akımıda 300 ma ile limitleyerek 3 lü gurubu sürebilirsiniz.

Power ledlerde paralel bağlantı tercih edilmez. Nedeni ise paralel kollardan birinde hat kopması yada ledlerden birinin arızalanması açık devre olması diğer ana koldan iki katı akım geçmesine neden olur. Bu durumda sonuçta diğer ledlerinde hızlı bir şekilde arızalanmasına neden olacaktır.

https://tr.aliexpress.com/item/250W...-8aa7-e9552d8fe799,scm-url:1007.13339.90158.0

3 watt lambalar için 6-7 volt demiş
5 watt lamba için 9-10 volt demiş artık bilmiyorum yani gerçek 5 mi değilmi

peki 5 li grup yapınca o devreden alıcaz diyelim
5li grup seri oldugu için 45 volt istiyecek
seri baglantı oldugu için sadece 45 volt 300 mA yetecekmi
çünki her biri 300 mA istiyor ya 300x 5 yapmıyacakmıyız akımı'da ?

arabada kullanıcağım bu malzemeyi besleme olarka sıkıntım yok ,
çalıştıgında 14.4 - 14.5 volta çıkıyor araç voltajı
lm2596'yı baglayacam arabaya , çıkışınıda 9 volta sabitliyecem

benim dediğim şekil en basiti değilmi ustam ?
SMD bi direnç koysak cob'un + girişine de trinç çözsek işi olmazmı ?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri