Konu: Bir alıcı (led) üzerinden geçen gerilim ve akım

serkan_48

Üye dümdüz üye
Arkadaşlar merhabalar..

Bir konu üzerinde çalışıyorum ve aklım çok karıştı. Ben bir adet led çalıştıracağım. Sorun bu ledi sabit akımla sürmem gerekliymiş. bunun için sürücü devreler var hazır ama ben kendim yapmak istiyorum. aklım allak bullak oldu.

Sürmek istediğim led 2.2 voltta çalışıyor ve 400 ma üzerinde akım vermemem lazım.

Şimdi aklıma şı takıldı. Diyelimki benim ledimin iç direnci 5.5 ohm . Diyodum 2.2 voltta çalışacak. Ben bu diyota 2.2 volt gerilim uyguladığımda R=V/I formülünden 5.5=2.2/I buda I=0.4 amper yapar. Yani bu lede 2.2 volt gerilim uygularsam 0.4 amperden fazla çekemez demek değilmi.

1. sorum = Neden sabit akım devresi yapmak zorundayım? Ben voltajı tam olarak 2.2 volta ayarlasam zaten ledin iç direncinin geçireceği kadar akım çekmeyecekmi? 0.4 amperin üzerine çıkamayacak.

lm317 ile yapılmış bir kaç sabit akım devresi inceledim. İnternetten hesaplamalarına baktım. devreye seri bir direnç ile geçecek olan akımı sınırlayıp bu şekilde ledi sürebiliyorum. Fakat aklım burda karışıyor. LM317 ile yapılan devrede besleme voltajım 7.2 volt. Devre sabit akımı sağlıyor fakat voltajı nasıl 2.2 volta indiriyor.

2. sorum = Ledi bu şekilde sabit akımla sürdüğümüzde benim ledin çalışma gerilimi 2.2 volt bu voltajın üzerine çıkarsa ledim arızalanacak. lm317 bu gerilimi ve sabit akımı nasıl sağlıyor?

Bir türlü anlayamadım. Sabit akımla sürdüğümüzde gerilimin önemi yokmu? o zaman ledlerin neden çalışma voltajları var?

Basit mantıkla normal beyaz parlak ledler 3.2 volt ile çalışıyor. ben bu ledlere power supply ile 3 volt yada 3.1 volt veriyorum zaten led tam güçte çekmesi gereken akımı çekiyor ve ışık vererek yanıyor. herhangi bir akım sınırlama yapmıyorum. Güç kaynağım 5 amper verecek güçte. paraleline 5 ampere kadar led takarakta ledleri çalıştırıyorum ne zaman ledlerin çektiği güç 5 amperin üzerine çıktı o zaman verdiğim voltaj düşmey başlıyor çünkü güç kaynağım bu gücü karşılamıyor.

Bu yazdığım doğru değilmi yada lede uyguladığım voltaj düştüğünde farklı bir olaymı oluyor ledler bildiğimiz R=V/I formülü ile çekeceği akım hesaplanamıyormu?

Çokmu soru sordum. Neyse ben 2.2 voltta led sürmek için aşağıdaki şemasını verdiğim devreleri kullanmayı planlıyordum.

Ledimin çalışma değerleri 2.2 volt 400 ma bunu fener gibi kullanacağım girişine 3.7 volt lityum pil yada 2 tane seri bağlayarak 7.4 volt girecek. Sonucunda ledimi yakarmıyım ledler yurt dışından geliyor. benim için değerliler hasarlandırmamam lazım. zaten 2 adet alabildim.

index.php?action=dlattach;topic=4761.jpg

Benim kullanacağım ledin normal çalışma değeri 2.2 volt 400 ma

Verdiğiniz linkleri inceleyeceğim.

Arkadaşlar merhabalar..

Bir konu üzerinde çalışıyorum ve aklım çok karıştı. Ben bir adet led çalıştıracağım. Sorun bu ledi sabit akımla sürmem gerekliymiş. bunun için sürücü devreler var hazır ama ben kendim yapmak istiyorum. aklım allak bullak oldu.

Sürmek istediğim led 2.2 voltta çalışıyor ve 400 ma üzerinde akım vermemem lazım.

Şimdi aklıma şı takıldı. Diyelimki benim ledimin iç direnci 5.5 ohm . Diyodum 2.2 voltta çalışacak. Ben bu diyota 2.2 volt gerilim uyguladığımda R=V/I formülünden 5.5=2.2/I buda I=0.4 amper yapar. Yani bu lede 2.2 volt gerilim uygularsam 0.4 amperden fazla çekemez demek değilmi.

1. sorum = Neden sabit akım devresi yapmak zorundayım? Ben voltajı tam olarak 2.2 volta ayarlasam zaten ledin iç direncinin geçireceği kadar akım çekmeyecekmi? 0.4 amperin üzerine çıkamayacak.

lm317 ile yapılmış bir kaç sabit akım devresi inceledim. İnternetten hesaplamalarına baktım. devreye seri bir direnç ile geçecek olan akımı sınırlayıp bu şekilde ledi sürebiliyorum. Fakat aklım burda karışıyor. LM317 ile yapılan devrede besleme voltajım 7.2 volt. Devre sabit akımı sağlıyor fakat voltajı nasıl 2.2 volta indiriyor.

2. sorum = Ledi bu şekilde sabit akımla sürdüğümüzde benim ledin çalışma gerilimi 2.2 volt bu voltajın üzerine çıkarsa ledim arızalanacak. lm317 bu gerilimi ve sabit akımı nasıl sağlıyor?

Bir türlü anlayamadım. Sabit akımla sürdüğümüzde gerilimin önemi yokmu? o zaman ledlerin neden çalışma voltajları var?

Basit mantıkla normal beyaz parlak ledler 3.2 volt ile çalışıyor. ben bu ledlere power supply ile 3 volt yada 3.1 volt veriyorum zaten led tam güçte çekmesi gereken akımı çekiyor ve ışık vererek yanıyor. herhangi bir akım sınırlama yapmıyorum. Güç kaynağım 5 amper verecek güçte. paraleline 5 ampere kadar led takarakta ledleri çalıştırıyorum ne zaman ledlerin çektiği güç 5 amperin üzerine çıktı o zaman verdiğim voltaj düşmey başlıyor çünkü güç kaynağım bu gücü karşılamıyor.

Bu yazdığım doğru değilmi yada lede uyguladığım voltaj düştüğünde farklı bir olaymı oluyor ledler bildiğimiz R=V/I formülü ile çekeceği akım hesaplanamıyormu?

Çokmu soru sordum. Neyse ben 2.2 voltta led sürmek için aşağıdaki şemasını verdiğim devreleri kullanmayı planlıyordum.

Ledimin çalışma değerleri 2.2 volt 400 ma bunu fener gibi kullanacağım girişine 3.7 volt lityum pil yada 2 tane seri bağlayarak 7.4 volt girecek. Sonucunda ledimi yakarmıyım ledler yurt dışından geliyor. benim için değerliler hasarlandırmamam lazım. zaten 2 adet alabildim.

index.php?action=dlattach;topic=4761.jpg

Merhaba.Bakın,bu çalıştırmak istediğiniz led,mutlaka bir power led olmalıdır.Çünkü normal ledler en fazla 20-30 veya 50 mA'den fazla bir akımla da çalışmıyor kataloglarına göre veya benim bildiğim kadarıyla.Bunlarda da,araya uygun değerli bir direnç seri olarak bağlandığında,sıcaklıkla fazla da değişmeyen bu sabit akım çıkışıyla,bir anlamda akım aslında sınırlanmış oluyor (Geçen bu voltajın fonksiyonu olarak geçen sabit bir akım),ancak voltajın bir fonksiyonuyla,içinden örneğin 20 mA geçerek bu led,kullanılan bir seri dirençle hiç bozulmamış da oluyor.(Çünlü normal ledlerde de 20-30 mA gibi bir akım sınırı vardır,kataloglarından hem belirli bir voltaj,hem de sabit max.bir akım değerinde çalışması gerektiğini okuruz,aksi halde kolayca bozulacakları da belirtiliyor bildiğiniz gibi.)

Ancak power ledlerde durum çok daha farklıdır,bunların çektiği akım da,bildiğiniz gibi 350,700 mA,vb. gibi daha faklı voltajlarla,örneğin beyaz power ledler için 3.5 volt gibi veya farklı imalatçılarına göre daha farklı değerlerde de olabiliyor.Power ledlerde nomal ledlere uyguladığımız dirençlerle bu akım sınırlama işlemini,bu çektikleri yüksek güçleri nedeniyle de yapamıyoruz.Çünkü artan direnç güçlerinde,arada seri bağlı olduklarında ısınıp değerleri çok daha fazla değişiyor,akım sabit olamıyor.Oysa bizim örneğin 3.5 volt ve 350 mA'i akım sabit ve sabit voltajda,belirli değerlerini geçmeyecek şekilde de vermemiz gerekiyor.Her şart altında sabit akım kontrolünü devamlı bize değiştirmeden sağlayan,bu iş için özel entegreler,onlara özgü power led sürücüleri kullanmamız gerekiyor.Ancak 2.2 volt ve 400 mA'de sabit akım ve voltaj çıkışını veren sıradan smps güç kaynağını bulmak da çok kolay değil sanırım.

Bu ledler seri,paralel karışık gruplar oluşturulup çok sayıda çalıştırılmak istenseydi,smps'li sabit akım ve gerilim çıkışını veren ve oldukça kaliteli olanlarıyla çok daha kolay çözüm bulunabilirdi,örneğin 6*5'lik (30 adet) grup olarak 6'sı seri bağlı,bunlar da 5 sıra kendi aralarında paralel karışık yapı oluşturarak,15 volt,2000 mA değerinde bir smps'li güç kaynağı ile dirençsiz veya grup başlarında ayni (Düşük omaj) değerli dirençlerle bağlanarak da beslenebilirdi.Ama tek veya 2 tanesi için özel entegreli power led sürücü yapmak veya onun için projelendirilmiş bulunan power led sürücüyü özel olarak bulup,yalnızca onu kullanmanız bu durumda doğru olacaktır.

Not:power ledler çalışmaları sırasında yeterince soğutulmalarına rağmen,zaman içinde ısındıklarında,çığ etkisiyle bu çektikleri akımı gittikçe daha da arttırmak isterler.Güç kaynağının verdiği akım sınırlanmamışsa eğer,giderek daha fazla riskli akım şiddetlerini (Amperi) kendi içine çekerek,aşırı ısınarak kısa sürede de bozulabilirler.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Son düzenleme:
Sayın Binbaşı yorumunuza katılıyorum. Power ledlerde ısı ile akım değiştiği için lineer bir şekilde akım çekmiyor. Ve bu kontrol altına alınmazsa led bozuluyor.

Benim sorunum üzerinde çalıştığım led power led değil. Lazer led malesef çalışma voltajı ve akımı normal ledlere benzese bir sürücü devresi alıp çalıştıracağım. ama 2.2 volt değeri aklımı karıştırıyor. Eğer ben akımı sınırlarsam ve sınırlama şeklini yanlış hesap edersem led 400 ma sınırlıcam ama şu olaya güvenmiyorum. led soğuk ike ve sıcak iken sürücü devresi akımı kontrol edecek. akımı sabit tutmak için voltajı değiştirecek. benim merak ettiğim bu voltaj kaça kadar çıkacak. benim almış olduğum led maksimum 2.2 volt ile beslenmeli. anlık olarak flaş şeklinde 5.5 volta kadar çıkabilir diyor ama bu saniyenin de altında olmalı. Benim sürücü devresi öyle hesap yapmalıyımki ısı ile voltaj değişiminde lede uygulayacağı maksimum gerilim 2.2 voltu geçmemeli.

aklım burda karışıyor. Bir çok şekilde akımı kontrol edebilirim ama voltajı nasıl kontrol edeceğimi anlayamadım.

yada şöyle sorayım.

3.2 volt 700 ma çalışma değerlerinde bir pover ledim var. Güç hesabı yaparsam 3.2x0.7=2.24 watt yapar. bunu sabit akımla sürdüğümde yukarıdaki devrede 700 ma için hesap ettiğimde bu devre lede kaç volt uygular. Giriş voltajı 12 volt diyor. sabit akım devresi buna göre voltajı kısacak ama kaç voltta 700 ma verecek. ben bi yerde hata yapıyorum ama teorik bilgim eksikliğinden dolayı sanırım. Tamam devre akımı direnç üzerinden geçen akıma göre çıkış voltajını kısıp açacak.. off beynim çorba oldu..

yada şöyle sorayım...

diyelimki sabit akım devresini kurdum 700 ma için hesap ettim. devreyi kurdum. Çalıştırdım 700 ma lik ledi taktım her şey güzel.

Peki bu devreye 3.2 volt 400 ma lik bir led takar isem .. Benim sabit akım devrem ledden geçen akıma bakacak 400 ma çekiyor deyip akımı yükseltmek için çıkış voltajını yükseltecek. ne zaman akım 700 ma e ulaştı diyelimki taktığım ledde 6 voltta ulaştı ama benim led 3.2 volt 400 ma lik olduğu için ledim yanacak doğrumu yani benim çekindiğim nokta bu.

yada şöyle sorayım...

diyelimki sabit akım devresini kurdum 700 ma için hesap ettim. devreyi kurdum. Çalıştırdım 700 ma lik ledi taktım her şey güzel.

Peki bu devreye 3.2 volt 400 ma lik bir led takar isem .. Benim sabit akım devrem ledden geçen akıma bakacak 400 ma çekiyor deyip akımı yükseltmek için çıkış voltajını yükseltecek. ne zaman akım 700 ma e ulaştı diyelimki taktığım ledde 6 voltta ulaştı ama benim led 3.2 volt 400 ma lik olduğu için ledim yanacak doğrumu yani benim çekindiğim nokta bu.
Evvelki mesajda belirtiğim gibi350mA çalışma max. değeri sen fazla verdin m ben tokum almayayım demeyecek ve arızalanacaktır 700 mA 2 adet seri bağlayıp sağlıklı çalıştırırsın bunun dışındaki sabit akım vermeyen sistemlerde ledlerinin ömrü hem çalışma soncu elde ediln ısı (uygun kesit/boyutta soğtutcuya rağmen mutlaka termal macun da sürün) hem de çevreden aldığı ısı sonucu azalır.

Ek:
Senin aradığın sanırım bu devre, LM200 akım voltaj ayarlı: Otomasyon"https://www.google.com.tr/search?q=lm317+VI+power+sup&rlz=1C1ASUM_enTR559TR559&espv=210&es_sm=122&tbm=isch&imgil=i37sutQDIIKSRM%253A%253Bhttps%253A%252F%252Fencrypted-tbn0.gstatic.com%252Fimages%253Fq%253Dtbn%253AANd9GcSbwnblESn7zpW_NqRdNOXC56cgH678teTT0bnayTEA5odmViXe%253B888%253B519%253BypFzObJ8cNl6DM%253Bhttp%25253A%25252F%25252Fwww.eleccircuit.com%25252Flm317-linear-power-supply-regulator-selector-15v3v45v5v6v9v-15a%25252F&source=iu&usg=__ic4IVY-2-VkVcOnpdQCddKhweAA%3D&sa=X&ei=IL8JU5qXEqXhywO2-YGAAg&ved=0CDcQ9QEwAg&biw=1280&bih=845#q=lm200+VI+power+sup&tbm=isch&imgdii=i37sutQDIIKSRM%3A%3BmTnQdrOyYYaaeM%3Bi37sutQDIIKSRM%3A"]http://www.zen22142.zen.co.uk/Circuits/Power/l200.html[/URL]

Son düzenleme:
serkan_48 hesaplarınız doğru, akımı sınırlarsanız diyot üzerindeki gerilim artmayacaktır. 700 mA sınırlayıcı yaptığınızda 400 mA lik diyotlar bozulacaktır. Akım sınırlamanızı 400 mA yaparsanız diyotlar üzerindeki gerilim yükselmeyecek akım sınırlayıcının üzerindeki voltaj yükselecektir. Akım sınırlayıcı voltajı kontrol etmez. Voltajda sınırlandırılmış bir akım var ise yükselmeyecektir.

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri