Power Factor Testi

shakan

Üye
Arkadaslar merhaba,

Daha once bu konu acilmismi diye inceledim.Benzer konular var ancak sorularimin cevabini bulamadim. Trafoda power Factor testinin amaci nedir? Ayni test parafudrlar icin de yapilabilir mi? Ayrica test icin uygulanacak gerilim ya da akimin miktari, suresi neye gore degisir?. Ureticinin isteklerine gore mi karar verilir? Bilgi sahibi arkadaslarin yardimini rica ediyorum..

Saygilar...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
öncelikle power Factor testi bir nevi trafonun izolayson ve kapasite ölçüm testidir. Test gerilimi güç trafolarında 10 kv da yapılır. 2 sargılı ve 3 sargılı trafolara göre bağlantı şekilleri değişir. Örnek vermek gerekirse 2 sargılı bir trafoda YG-AG arası kapasite (CH) daha sonra AG-YG arası ölçümde CL ve hepsi beraber bağlanarak CH + CL ölçülür Cihaz olarak dupple marka digital bir cihaz kullanıyoruz.Cihaz kendisi power factor ü hesaplıyor bu değerde %0,5 den büyük olmamalı. Ayrıca buşing ölçümleri yapılıyor ve YG ikaz akımları ölçümleri yapılır. Dediğim gibi bağlantılar trafoya göre değişmekde.

POWER FACTOR testi yani kapasite testi de diyebiliriz. trafonun sargılarında gerilim olduğunda sargılarla tank ve sargıların kendileri arasında bir kapasite oluşur çünkü arada bir yalıtkan malzeme vardır. yani trafo yağı. bu ölçümle işte bu yağın hem Farad cinsinden kapasitesini hem de akım ve güç ölçümü yaparak kayıp açısının ölçümünü yapıyoruz. detaylı sorularını bekliyorum shakan

Sevgili shakan kardeşim tarfolarda AC izolasyon testi başı başına bir uzmanlık. Öncelikle Ac izolasyon testi niçin yaparız AC izolasyon testi yapıyoruzda niçin tekrar megger (DC izolasyon) testi yapıyoruz. AC izolasyon testinde kulanılan cihazlar magnetik alandan nasıl etkilenir ve bize sağlıklı sonuç veririmi. Sevgili arkadaşım.. size bir olay anlatacam uzun olacak ama cihaz seçimi dedikya bu olay yaşanmış olay....
80 ihtilali dönemi Çanakkale boğaz komutanlığını besleyen şalta sahasında 4 saatlik bir Bakım duruşu alınmış. Bu duruştada trafoya testleri yapılıyor ve AC izolasyon testinde Kulandığı cihazdan dolayı teste başlayamıyor 4 saatlik zaman aşılıyor hala teste başlanamıyor sebebi cihaz enteferanstan etkileniyor. Demekki şalta sahasınının tamamının enerjisi kesilmemiş. neyse boğaz komutanı bölge sorumlusunu çağırıyor sebebini soruyor. sorumluda "efendim enteferans testi uzattı diyor" ve komutan sorumluya ne yaptığını tahmin ediyorsunuz...
Arkadaşım ben OMICRON setini kulanıyorum hertür tarfoya akım gerilim ve frekans testi yapabiliyor. Kulandığınız cihaz magnetik alandan etkilenmememilidir...

AC İZOLASYON TESTİ: AC izolasyon testi ile tarfonun ve şalt sahasındaki cihazların izolasyon maddelerinin kararlılığını ölçeriz Dikkat et arkadaşım İzolasyon maddelerinin sadece. bu yağ, epoxi reçine.v.s.
Burada çıkan sonuçların değerlendirilmesi önemli. bununla ilgili neyazıkki toplum olarak çok kulaktan dolma bilgilerle teste devam ediyoruz. İnanın okadar yanlış bilgilerimiz varki

Arkadaşlar size bir olayımı anlatcağım çünkü çok üzüldüm bu olay türkiyemizin gözde bir santralinde geçti ziyaret ve gezi amaçlı gitmiştim. Santral müdürü ile sohbetimizde generatör tarfosu 315 Mva tarfonun buşingi arızalanmış ve yedeği alınmış fabrikadan değil AMBARDAN getirmişler. ismini vermek istemediğim bir firma testini yapmış btün tesler ve AC izolasyon testi ve tarfoyu devreye almışlar ve buşing bir tarfo buyu havaya uçmuş. Bu olayı sayın müdür çok normal bir olaymış gibi anlatınca şok oldum Çok zengin değiliz arkadaşım Onun için yapılan testlerde yeni çıkan cihazları takip edelim
Arkadaşlar şimdi dünya izolasyon testinde frekansa gidiyor; hemde öyle güzel test sonuçları alınıyor ki İzolasyon testi ile yağın içindeki su miktarını rahatlıkla tahmin edebiliyorsunuz. NEYSE KONU ÇOK UZUN ARKADAŞLAR MAİL ADRESİM KAYITLI TARFOLAR HAKINDA HER TÜR SORULARINIZI BEKLER MEMNUNİYETLE CEVAPLAMAK İSTERİM

Saygılar....

Sn Oriontrafo yukarda bahsettiğiniz olayda bütün testlerini yapmış olmalı ve bütün testlerin normal olma ihtimali de var aslında belki de testlerden sonra tap ucunu takmamışlarsa buşing patlayabilir bunu siz de biliyorsunuz. ben size başka bir şey anlatayım ben 110 kv serisi buşing patlattım. tüm testlerden geçti buşing fakat patladı yine de. üretici firma geldi avrupadan onlar da şaşırdı nasıl olur diye fakat bir açıklama yapamadılar.

Arkadaşım inanıyor ve katılıyorum Bu tür sorunlar sebebi patlayan buşinglerde lütfen yatay tipmi dikey tipmi bakın. Aynı sorunla karşılaştık. Dikey kulanılması gereken buşing yerine yatay buşing takmışlar. (Trafomuz arızadan dolayı 154/2*6.3kV ABB ye gitmişti) Demontajı esnasında eski buşingi sökmüştük Trafo arızadan geldikten sonra yedeğe kaldırdık ve 6 ay yedekte kaldı bu sürede bizim tarfo yedek ambarını komyoncular ziyaret etmiş tarfomuz 6 ay ambarda kaldı bizime lazım oldu gidip baktığımızda trafodaki yağ yarı seviyeye gelmişti mazot yerine kulanmışlar. Yatay buşinglerde altta küçük bir yağ deliği olur dikeyde olmaz bu delikten buşingin içindeki yağda gitmiş. En düşük %PF C1 test sonucu 5.7 aşağı değil neyse demontajdan kalan kendinin orjınal buşingini montajı yapıldı uzun kurutma süresi ile bu kurutma sahada kurutma işleminden sonra trafoyu devreye aldık.
Saygılar....

power factor testi : kayıp açısı testi (kayıp tanjantı)öncelikle izolasyon nedir bunu kavraman lazım sonra hangi cihaz olursa olsun önemli olan işin özünü kavraman aşağıdaki dökümanı incele kafanda soru işareti kalmaz

Netload Serious Filehosting - Netload

Arkadaşlar dediklerinizin tamamı hakikatten cok güzel bilgiler dediğinize tamamen katılıyorum power factör nedir diye kısaca bende bişey eklemek istiyorum ,kapasite nedir 2 iletken malzeme arasına bir yalıtkan malzeme girerse yalıtkan malzeme bir kapasite olusturur . trafonun sargıları iletken nüve iletken kazan iletken bu iletkenin arasına yalıtkan olarak koruyucu kağıt ve yağ girince , kapasitif oluyor yani amac kısaca bu kapasiteyi ölçmek , yağ yerine ne ölcülebilir mesela kesicilerde sf6 vb. pf formüllerinlerine girmiyorum kısaca özünü anlatmak istedim yukarıda bilgiler tamamen dogrudur herkesi tebrik ederim...

sayın orıon trafo sıze nasıl ulasabılırım trafo testlerı hakkında bılgıye ıhtıyacım var

Forum istatistikleri

Konular
128,278
Kullanıcılar
450,104
Son üye
MUGEN SARS

Yeni konular

Geri