amfi notlari

ayrıca şöyle bir durum var.
bir opamp evt çok yüksek mhz lere çıkabilir. 2 mhz i de var 100 mhz i de.ama 5532 nin 100 mhz e çıkabildiğni bilmiyordum 10 mhz sanıyordum):
neyse şimdi o tip makinelerde genelde kullanılan komponentler diyelim 1-2 mhz arasında kullanılıyor ve bir standart üzere çalışıyor.
oysa ki ses durumu için böyle değil ki. o durumda yükseltici 10-30 khz arasındaki tüm frekanslarla ilgilenir. evet insan kulağı daha dar bir alanda çalışır. ama yine de bu frekans aralıkları ile ilgilenmelsin ve yükselticilerden geçern her enstrüman kendine özgür frekans aralıklarında çalışır. bu da opampları zorlar. evt bunu aşabilecek olanları var. ama türkiyede buılunabilirlikleri ve fiyatları?
bu konunun amacı bu işi en ucuz ve kaliteli nasıl yaparız sorunudur.
misal benim şu anda kullandığım ekolayzer devresinde davul sesi yanında zil sesini çok rahat alabiliyorum. oysa ki bu kadar net ayrım yapabilen kaç tane ses sistemi var?

senle uğraşırken amfinin ayarını bozdum usta zaten. aşağıdakiler yuıkarı gelecek şimdi:)

şu konuda katılıyorum power amplinin transistörlü olması güç ve ses kalitesinde daha iyi sonuç verir.
hatta dediğin gibi thermionic valve ile yapılanlar daha da iyidir. ama aktif filtre dediğimizde nekadar küçük bir alanda işi bitirirsek opampla okadar az gürültü ve çok daha fazla kontrol imkanımız olur. çünkü yerkpare transistorlerle yapılan alan çok geniş olacağından noise enterfaration alanıda okadar çok olur.

asıl anlatmak istediğim şu.
ses aralığı denilen bu eşikde, harmonik olması da olmaması da önemli.
ama yüksek frekanslarda harmonik olsa ne olmasa ne. illa absorbe edebilirsin.
ama günümüzde hala a class amfiler revaçta ise bunun da bir nedeni var tabi ki:)
böyle bir durumda iken bu iş için değil faklı amaçlarla üretilmiş bir opamp pek bu işin erbabı olmaz. ha yapılır mı uyar.
sonuçta o da bir yükselteç değil mi?
opamplar yapısı nedeni ile gürültüye yatkın gereçler. bu yüksek mhzlerde sorun olmasa da düşük frekanslarda istenmeyen bir durum.

şu konuda katılıyorum power amplinin transistörlü olması güç ve ses kalitesinde daha iyi sonuç verir.
hatta dediğin gibi thermionic valve ile yapılanlar daha da iyidir. ama aktif filtre dediğimizde nekadar küçük bir alanda işi bitirirsek opampla okadar az gürültü ve çok daha fazla kontrol imkanımız olur. çünkü yerkpare transistorlerle yapılan alan çok geniş olacağından noise enterfaration alanıda okadar çok olur.
niye olsun asıl tek transistör 3 direnç bir kodansator düşün 9014 ile adam işi bitiriyor.
peki opampın kendisi 8 bacaklı koca bir entegre? 5 tane direnç 2 kondansator ve eğer besleme voltajı yüksekse bir dfe regülator. ha bir de kolaylık olsun diye bir de 78xx koy önğne tam şenlik olsun:)

hem her amfi aktif filtre olmak zorunda değil. pek çok amfi opampın ön yükseltmesini gereksinmeyecek kazanca sahip olabiliyor. sadece tasarımda bitiyor iş. ki arada ne kadar az parça olursa o kadar az gürültü caba:)

@MAIN_LOOP usta merak ettim, amfin en uzun ne kadar açık kaldı:)

inanır mısın bilmem. gçen günkü elentrük kesilmesi haricinde cumartesiden beri kapatmadım evde kimse yookken de son ses veriyorum. daha doğrusu yarı. ordan yukarısına kulak zarım dayanmıyor:) sence ne zaman gümler? srf gümletmeye çalıştırıyorum:)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,969
Son üye
kdrtkn

Yeni konular

Geri