Pompa hakkında!!!

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.
Sn.Sistem45,
işletme çok su çekiyor ama işletmenin çok su çekmesi ve pompaların yetersiz gelmesi motorların tam yükte çalışmasını nasıl engeller?

Sn.seskaljin,

Motorlar tek çalışırken akımlar yine aynı değişmiyor. Diğer dediğinizi hidroforun çıkışını şu aşamada kısmam mümkün değil işletme su çekiyor sürekli ve ihtiyacı olan suyu çekemezse işletme durur.Ayrıca şuanki emiş borusu ve çıkış borusu 100'lük boru.

Sn teker79,

Pompalardan pek anlamadığım için Hm olayını fln bilmiyorum.Elimdeki 3 pompayla 4 bara çıkarmanın bir yolu yok mu?

3 pompa 3x132/h=396 t/h (4 barda max)eğer işletmeniz bu tonajdan fazla su tüketiyorsa 4 barı bulmanız mümkün değil.çıkış tarafında çokfazla su çekildiğinde (4 barda 132t/h veriyorsa 3 barda veya 2 barda pompanız daha fala su verecektir ve bunuda zorlanmadan verecektir.)pompalarınız zorlanmaz..
çalışma basıncınız 2,5 -3 bar cıvarında büyük ihtimal.
diğer yazılanlarıda okuyunca....
sistemine aynı motorladan 1 veya 2 tane daha ilave etmen...
birde pompaları basıç anahtarlarıyla devre alırsın ,istenilen basınca gelince bazılarını devreden cıkarabilirsin..
pompa fanlarında aşıma olmuştur.enazından Bakım yapmata fayda var...

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bugün 1.pompanın boru çapını 125'lik yaparak deneme yaptık 28 amperlik motor 3.pompa çalışmıyor iken 32 amper çekmeye başladı.Aşağıdaki resimde pompa sistemini basitçe çizdim.Şimdi şöyle bir problem var.3 pompada devreye girdiğinde 1.pompa akımı 29A'e düşüyor.3.pompayı kapattığımızda amper tekrar 32A'e yükseliyor.Yani 3.pompa direk çıkışa bastığı için 1.pompayı engelliyor.Şimdi bu dolambaçlı yol yerine direk 3 motoru en yakın yerden hidrofora girmeyi düşünüyorum(çizimde de gösterdim) o zaman daha etkin kullanabileceğimi düşünüyorum şuanki pompaları.Sizin de fikirlerinizi almak istiyorum.2 motor çalışırken yani 1.pompa 32 amperde iken eskiye göre daha iyi su basıyor.

Ekli dosyalar

• pompa.jpg
    pompa.jpg
    28.1 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:
banada mantıklı geldi.her çıkışa çekvalf koymayı unutma.yinede 4. bir pompa için yedek çıkış yap derim..

Hidrofor sisteminde, pompalar suyu tanka basdıgına göre, sistem basıncını pompalar değil, tanka basılan hava basıncı ayarlar biliyorum, Yani tankın basıncını (hava basıncını kontrol eden presostatı kontrol etmenızde yarar var. Yanı tanka verdiğinz hava basıncını ayarlayınız..

vurucu arkadaşım senin hidrofor benim membranlı kapalı genleşme tankı dediğim tankın havasını bir kontrol edermisin. tankın üzerinde manometrenin altında veya üzerinde araba lastiklerinde olduğu gibi bir sibop vardır oraya hafifçe basınca hava atması gerekiyor. hava değil su gelirse membran patlaktır. hava gelmiyorsa hava basılması gerekiyor.

Bizdeki hidroforun içinde balon olmadığı için membran yok zaten.Hidroforun üst tarafında hava alt tarafında su var.Direk hidrofora giriş yapacağız gibi görünüyor.

Son düzenleme:
güzel bir paylaşım olmus insallas sıkıntınızı çözersiniz benimde su aralar yasadığım bir sıkıntı var Domak marka mebranlı 5,5hp hidroforum var suyu tanktan alıp su tesisatına lavobalar wc vs.Mebran yeterli basınca gelince motor devreden çıkıyor fakat su aynı şekilde hattan geri gelerek tanka geri dönüyor bu esnada motorun boşta döndüğünü görebiliyoruz.Burda suyun geri gelmemesi için cekvalf türü birsey varmı varsada pompanın neresindedir merak ediyorum iyi çalişmalar

yeni cikan enjektör dalgıç pompa hakkında bilgisi olanvarmi

güzel bir paylaşım olmus insallas sıkıntınızı çözersiniz benimde su aralar yasadığım bir sıkıntı var Domak marka mebranlı 5,5hp hidroforum var suyu tanktan alıp su tesisatına lavobalar wc vs.Mebran yeterli basınca gelince motor devreden çıkıyor fakat su aynı şekilde hattan geri gelerek tanka geri dönüyor bu esnada motorun boşta döndüğünü görebiliyoruz.Burda suyun geri gelmemesi için cekvalf türü birsey varmı varsada pompanın neresindedir merak ediyorum iyi çalişmalar

çekvalfler pompaların basma hattındadır.

bence tompa uzun zamandır çalıştığından santrafüjünde bulunan fan yada fanlar aşınmış yağut delinmiş olabilir buradaki fanları kontrol ederek pompanın verimini artırmış olursunuz

Forum istatistikleri

Konular
128,360
Kullanıcılar
450,231
Son üye
matrix96

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri