Pompa hakkında!!!

Benim şikayetim:

3 tane sert su pompası var ve bunlar havuzdan su çekip hidrofora basıyor.İşletme suyunu hidrofordan çekiyor ve ayrıca hidrofor yumuşak su havuzuna su basıyor.Hidrofor basıncı 4 bar olduğunda motorlar duruyor.Fakat 3 motor hidrofor basıncını 4 bar yapamıyor çünkü işletme fazla su çekiyor.Haliyle motorlar 24 saat çalışıyor ve büyük sarfiyat.Bende motor akımlarını ölçtüm hiç biri tam yükte çalışmıyor 22KW lık motorlar 28A çekiyor.Emiş borusu çapını arttırıp motorları tam yüke alıp basıncı 4 bara ulaştırabilir miyim diye uğraşıyorum.
sayın ustam basit olarak her 10mSS 1 bar dfeğere denk gelir senin pompalarının basma yüksekliği hm 40 mSS sen bu pompalarla 4 barı zaten geçemezsin

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
şimdi arkadaş pompanın emiş borusunun çapını arttırmakla pompanın basıncı arttırılmaz. hidroforun basıncı üzerindeki prosestatlarla yapılır. aslında pompanın çalışma basıncıda gayet iyi 132 metreye 3m3/h basıyormuş etiket değerine bakınca. bu da 13 bara denk geliyor. senin tam olarak şikayetin nedir acaba alıcılardaki basınç yetersizliğimi yoksa alıcılardaki suyun az akmasımı. çünkü bunların ikiside farklı şeyler. ayrııca senin pompanın akım değerini motor çalışırken bir kaç sefer daha ölçmeni tavsiye ediyorum çünkü normal akım değerinden düşük çekiyorsa pompa ya hava yapmıştır veya filitresi falan tıkalıdır veya tam yükte değildir. bunları kontrol etmeni tavsiye ederim

ustam yanlış anlamışsın 40 mSS 132 m3/h

ustam yanlış anlamışsın 40 mSS 132 m3/h

uyardığın için teşekkür ederim. ozaman ilk başta şunu deneyelim pompaları tek tek çalıştırp akımlara bir bakalım. ayrca hidroforun çıkışındaki vanayı kısarak basıncı 4 bara yaklaştırıp motor akımlarına bak. emiş borusuna gelince kollektör bağlanan en büyük bor çapından 2 boy büyük yapılmalıdır senin emiş kollektörüne bir bak eğer uygun değilse senin söylediğin olabilir. bizdede farklı bir sorun vardı.. bizdeki sorun pompanın 2 inç. borudan emip 4 inç. boruya basıyordu ve pompalar çok sesli çalışıyordu çıkış boru çapını düzeltince düzeldi.

çekilen akımdan pompaların nerdeyse yarım yükte çalıştığı anlaşılıyor.
ya emiş borusu dar,pompa suyu geviyor.(büyük ihtimal)
ya işletme saatte yaklaşık 450-500 t su kullanıyor.pompalar yetersiz geliyor.eğer tüketim miktarı bu değerlerde değil ise ,
pompa emiş borusunu,çıkış tarafındaki boruya eşit yada bir üst çaptaki boruyla değiştiriniz.

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.
Sn.Sistem45,
işletme çok su çekiyor ama işletmenin çok su çekmesi ve pompaların yetersiz gelmesi motorların tam yükte çalışmasını nasıl engeller?

Sn.seskaljin,

Motorlar tek çalışırken akımlar yine aynı değişmiyor. Diğer dediğinizi hidroforun çıkışını şu aşamada kısmam mümkün değil işletme su çekiyor sürekli ve ihtiyacı olan suyu çekemezse işletme durur.Ayrıca şuanki emiş borusu ve çıkış borusu 100'lük boru.

Sn teker79,

Pompalardan pek anlamadığım için Hm olayını fln bilmiyorum.Elimdeki 3 pompayla 4 bara çıkarmanın bir yolu yok mu?

sayın vurucu 05 bu sorun ne zaman başladı acaba. yeni bir problemmi yoksa sistem kurulduğundan beri aynı sorunumu yaşıyorsun. bu tip sistemlerde emiş ve basma kollektörleri aynı olmamalı diye biliyorum. emiş kollektörü daha büyük olmalı. emiş kollektörüne bağlanan borudan 2 boy daha büyük olmalı kollektör.

sayın vurucu 05 bu sorun ne zaman başladı acaba. yeni bir problemmi yoksa sistem kurulduğundan beri aynı sorunumu yaşıyorsun. bu tip sistemlerde emiş ve basma kollektörleri aynı olmamalı diye biliyorum. emiş kollektörü daha büyük olmalı. emiş kollektörüne bağlanan borudan 2 boy daha büyük olmalı kollektör.

Sn. seskaljin,

Sistemi ustalar kendi kafalarından kurmuşlar.Sistem sürekli böyle çalışıyormuş.Motorların sürekli çalışması ve çektiği akımları görünce tuhaf geldi bana.3pompayıda öyle bağlamışlar emiş ve çıkış boruları eşit. pompalardan biri 15 kW lık.onunda emiş ve çıkış borusu eşit 80'lik. O tam yükte çalışıyor yani 25 A akım çekiyor.

Yeni öğrendiğim bir bilgiye göre pompanın salyangoz çıkışı 80'lik giriş 100'lük,Çıkışa 80'lik flanş bağlanmış o flanşada 100'lük boru bağlanmış.

Son düzenleme:
sorununuz bence elektrik motorlarında değil,a)pompa fanları aşırı şekilde aşınmış ,b)motorlar pompalara göre büyük seçilmiş,c)yapılacak iş için yanlış hesap ve yanlış tesisat

sorununuz bence elektrik motorlarında değil,a)pompa fanları aşırı şekilde aşınmış ,b)motorlar pompalara göre büyük seçilmiş,c)yapılacak iş için yanlış hesap ve yanlış tesisat

Sn. prestig,

Motorlarda sorun yok zaten ama pompaların etiketinde 22KW yazıyor ve bağlanan motorda 22 KW. Dediğiniz gibi fanlarda aşınmada olabilir. Tesisatla uğraşmadan önce fanlara bi baktırmakta fayda var.Emiş borusu çapını büyütmek ne kadar işe yarar onu merak ediyorum bir de.

22 kw motora göre 100 lük boru 4'' e yakın bence fazla bile

Forum istatistikleri

Konular
128,458
Kullanıcılar
450,401
Son üye
DenizSerdar

Yeni konular

Geri