Plc Timer İşlem Önceliği

hainkostoq

Üye
Merhaba bir sorunum şu;
Resimdeki 12sanıyelik t3 timer ın kontagı t2 resetleyebilirken t1 i resetlemiyor.sebebi nedir yardımcı olabilirmisiz?
Screenshot_2017-12-16-21-34-49.jpg

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
resim maalesef çok kötü çıkmış hiçbirşey belli olmuyor.

resim maalesef çok kötü çıkmış hiçbirşey belli olmuyor.
Yardımcı olursanız cok sevinirim bir türlü çözemedim sebebini.12naniyelik timer cıkıs verince diğer timerlar resetlensin mantığıyla bir deneme olusturdum.12saniyelik timerı son networke alınca diğer timerları resetliyor.en üst networke alınca hiç birini resetlemıyor.ikinci networke alınca üstteki timeri resetliyor.alttakini resetlemiyor.

Yardımcı olursanız cok sevinirim bir türlü çözemedim sebebini.12naniyelik timer cıkıs verince diğer timerlar resetlensin mantığıyla bir deneme olusturdum.12saniyelik timerı son networke alınca diğer timerları resetliyor.en üst networke alınca hiç birini resetlemıyor.ikinci networke alınca üstteki timeri resetliyor.alttakini resetlemiyor.

Resmi çok net görememe rağmen anlattıklarınıza dayanarak zaten cevabı konu başlığında vermişsiniz.
PLC programlarında tarama sırasına bağlı olarak işlem önceliği vardır.

PLC taramayı normal bir kitap okur gibi yukarıdan aşağı ve soldan sağa doğru yapar ve bu sırayla işlemleri gerçekleştirir ve takip eder. Anlattıklarınıza bakılırsa sizde böyle bir durum yaşıyorsunuz.

Cevabınız için teşekkürler fakat bu mantıga göre bir alttaki networkte bulunan timeri resetlemesi gerekirken üstteki networkte bulunan timerı resetliyor alttakini resetlemiyor

Çünkü T3 timerini kendi kendini start ve reset için kullanmışsın. T3 timerin Q çıkışı 1 olur olmaz kendini resetlediğinden dolayı alt satırı çalıştırmaz. Anladığım kadarıyla T3 timeri ile 12sn de bir pals üretmek istemişsin.
Programı STL'e çevirip paylaşabilirmisin.

Eve gecince paylasırım.evet kendini reset için kullandım.aynı zamanda diğer timerları resetlemek içinde kullandım.ama üst networkteki timerları resetliyor sadece.t3 timerı en alt networke alırsam sıkıntısız calıyor sistem.mantık nedir anlamadım

Bulunduğu networkte kendisini resetlediğinden dolayı alt networklerde resetlememsi gayet normal tarama sırası diye birşey var PLC kanunudur bu üstte kensini resetledeikten sonra alttakileri nasıl resetledin.
PLC alt satıra geçtiğinde bakıyorki bahsedilen timer resetli zaten OFF olmuş daha nasıl resetleyecekki bunu

Resmi çok net görememe rağmen anlattıklarınıza dayanarak zaten cevabı konu başlığında vermişsiniz.
PLC programlarında tarama sırasına bağlı olarak işlem önceliği vardır.

PLC taramayı normal bir kitap okur gibi yukarıdan aşağı ve soldan sağa doğru yapar ve bu sırayla işlemleri gerçekleştirir ve takip eder. Anlattıklarınıza bakılırsa sizde böyle bir durum yaşıyorsunuz.

Burada anlatmışım size olayı zaten.

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri