Plc S7-1200 Analog Örnek Soru

ayrıca norm x ve scale x ile olması gerekmiyormu :S hoca öyle ypmıştı önceki örneği. ne gibi farkları var
Örneği gönderirsen bakarım ne gibi farkı olduğuna...

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.

su seviyesi ultrasonik sensörle ölçülmek isteniyor.depo yüksekliği 10m depo boş iken boş lambası,yarı dolu iken yarı dolu lambası ,tam dolu iken tam dolu lambası yansın.ultrasonik sensör Iw64 adresine bağlanmıştır
IMG-20151215-WA0011.jpg

su seviyesi ultrasonik sensörle ölçülmek isteniyor.depo yüksekliği 10m depo boş iken boş lambası,yarı dolu iken yarı dolu lambası ,tam dolu iken tam dolu lambası yansın.ultrasonik sensör Iw64 adresine bağlanmıştır. hocamız bunu yaptı. sonra o 750rpm 1500rpm 3000 rpm li soruyla bizi baş başa bıraktı :D nasıl olucak bilmiyorum. bu şekilde çözümlerseniz çok sevinirim sınavda bu tarz cevap istiyeceğiini düşşünüyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 29524

su seviyesi ultrasonik sensörle ölçülmek isteniyor.depo yüksekliği 10m depo boş iken boş lambası,yarı dolu iken yarı dolu lambası ,tam dolu iken tam dolu lambası yansın.ultrasonik sensör Iw64 adresine bağlanmıştır
Ekli dosyayı görüntüle 29524
Bu komutları kullanmadım sahada nasıl çalıştıklarını bilmiyorum ama ilk fırsatta deneyeceğim.

Bu komutları kullanmadım sahada nasıl çalıştıklarını bilmiyorum ama ilk fırsatta deneyeceğim.
açıkçası sahada çalışıyomu bilmiyorumda.hocamız doçent böyle gösterdi bize.. bu örneği gösterdi sonra.
onu sordu .Ben 750 rpm 1500rpm 3000rpm li soruyu böyle çözümledim ama bi bakarsan doğrumudur denemedim programda.
20151217_170120.jpg

Sistemde analog girişmi var birde? normx de kullanilmis. analog cikisa yazma kosmin kesinlikle yanlis diyebilirim. analog sinyali anlami olmayan bir degerde analog cikisa yaziyorsun

Yarin forsat bulursam deneme yapicam bu komutlar ile alakali

Slm. Kardeş sen karar veremedin ne istediğine bende oturdum 2 saat uğraşıp simülatörde deneyerek, sana motor hızını hem ultrasonic analog sensör ile hemde 4 stepte değiştire bileceğin ve senin istediğin mantıkta bir program oluşturdum.
1. networkteki comparatoru 1 - 1 e eşitler, 2. ve 3. networkteki comparatörü 0 - 1 yaparsan isen ultra sonic sensör ile motor devrini değiştire bilirsin.
2. ve 3. networkteki comparatörü 1-1 eşitlersen ve 1. networkteki comparatörü 1-0 yaparsan motor ilk önce 750 rpm, 5 sn sonra 1500 rpm, sonra 3000 rpm, en son tekrar 750 rpm olarak devam eder.

Nasıl yapıldığına gelince orasını da komut fonksiyonlarını araştırarak izahatini hocana kendin yap. Tiapotal helpine komut adını yazarsan ayrıntılı bilgiler çıkacaktır.

Artık top sende, bu yapmış olduğum program tamamen eğitim maksatlı dır. lütfen işin daha çok kolayına kaçıp kendini öğrenmekten mahrum bırakma.

Ekli dosyalar

• Kontrol kalemi 4 kademeli ve ultrasonic seçenekli Tiaproject.rar
    1.4 MB · Görüntüleme: 40
  • Kontrol kalemi normx&scalex çalışması xps.rar
    99.3 KB · Görüntüleme: 31
Slm. Kardeş sen karar veremedin ne istediğine bende oturdum 2 saat uğraşıp simülatörde deneyerek, sana motor hızını hem ultrasonic analog sensör ile hemde 4 stepte değiştire bileceğin ve senin istediğin mantıkta bir program oluşturdum.
1. networkteki comparatoru 1 - 1 e eşitler, 2. ve 3. networkteki comparatörü 0 - 1 yaparsan isen ultra sonic sensör ile motor devrini değiştire bilirsin.
2. ve 3. networkteki comparatörü 1-1 eşitlersen ve 1. networkteki comparatörü 1-0 yaparsan motor ilk önce 750 rpm, 5 sn sonra 1500 rpm, sonra 3000 rpm, en son tekrar 750 rpm olarak devam eder.

Nasıl yapıldığına gelince orasını da komut fonksiyonlarını araştırarak izahatini hocana kendin yap. Tiapotal helpine komut adını yazarsan ayrıntılı bilgiler çıkacaktır.

Artık top sende, bu yapmış olduğum program tamamen eğitim maksatlı dır. lütfen işin daha çok kolayına kaçıp kendini öğrenmekten mahrum bırakma.

anladım çok sağolll...teşekkürler

Slm.
Kardeş projeyi açmak için Tiaportalı v13 sp1 e yükseltmen şart.
Fakat ladder diagram ve akış algoritmasına dair fikir olsun diyorsan ekte XPS Belgesi olarak yazdırdım İncelemen için. Takıldığın ve anlamadığın noktaları sorabilirsin.
Ustam tia portaldakı reim dökümanını nasıl yapıyorsun.

Forum istatistikleri

Konular
128,430
Kullanıcılar
450,350
Son üye
OLIVERA

Yeni konular

Geri