PLC Nedir? - PLC Avantajları ve Uygulama Alanları

Plc nedir
PLC (Programmable Logic Controller & Programlanabilir Kontrol Cihazı) algılayıcılardan aldığı bilgiyi kendine verilen programa göre işleyen ve iş elemanlarına aktaran bir mikro işlemci tabanlı bir cihazdır

PLC'ler üretim hızı ve otomasyonu sağlaması açısından üretime büyük bir ölçüde katkıda bulunmaktadır

PLC'ler sıra, hareket, süreç denetimi yapabilmekte ve çok çeşitli verilerin toplanmasında kullanılabilmektedir

PLC'ler 80'li yıllardan sonra küçülüp yetenekleri ise aynı oranda artan kontrol cihazlarıdır.

İnsan hatalarını engellemek için tasarlanmışlardır.

Üretim elemanlarında oluşacak hataları denetlemek için kullanılması kaçınılmazdır.
Önceleri belirli bir üretim sahasında denetim amacı ile kullanılmışlardır.

Günümüzde gelişen iletişim teknolojisi ile artık başka yerlerde yapılan PLC süreç denetimleri, farklı yerlerden izlenip denetlenebilir.
Plc lerin avantajları

Güvenilirlik:

Tehlikelere karşı hemen hemen tüm elemanların korunmuş olduğu
elektronik birimlerden oluşmaktadır.

Fiziksel Büyüklük:
PLC'ler yeteneklerine göre çok küçük ve az yer kaplayan
cihazlardır. Bu da her ortamda sorunsuzca kullanılmalarını
sağlamaktadır.

Maliyet:
PLC çözümlerinin gerek ilk yatırım maliyetleri gerekse sağladığı
üretim kazançları açısından maliyetleri önemsiz kalmaktadır

Ortam Dayanıklılığı:
PLC'ler özellikle endüstriyel ortamlar için tasarlandıklarından bu
tip ortamlarda dayanıklılık göstermektedirler

İletişim Kabiliyeti:
PLC'ler kendi aralarında, kişisel bilgisayarlarla, ve diğer akıllı
cihazlarla iletişim sağlayabilmektedirler

Kompleks Yapı:
PLC ler birçok makinenin aynı anda kontrolünü, bellekteki, her iş
elemanına ait alt programlar ile yapabilmektedirler

Esneklik:
PLC programlarında değişiklik kolay ve hızlı bir şekilde
yapılabilmektedir. Ayrıca PLC bellekleri arttırılabilir

İşlem Hızı:
PLC mantıksal ve aritmetik işlemlerden oluşan bir programı
oldukça hızlı bir şekilde işletebilmektedir

Görüntüleme:
Bir PLC programı ve ilgili devrenin çalışması direk olarak
monitörden izlenebilmektedir. Ayrıca arıza tarama yapılabilmekte ve geçmiş çalışma durumları sonradan

izlenebilmektedir
PLC lerin Uygulama Alanları
Fırınların kontrolü
Enerji dağıtım kontrolü
Üretim otomasyonu (gıda sanayi, kimya sanayi, gibi)
Asansör kontrolü (ağırlık sensörleri)
Motor ve vanaların açık / kapalı konumlarının ve arıza durumlarını kontrolü
Arızalanan bir pompanın yerine yedek olan pompanın otomatik olarak devreye girmesi
Motorların belirli zaman aralıklarında yedekleri ile değiştirilerek dinlendirilmesi
Sıra Denetimi ile İlgili Uygulamalar:
Yapılacak işlerin belirli bir sırayla yapılmasını denetler. ( Örneğin; Asansörlerin hangi katlara hangi sırayla uğrayacağının denetleme, Bir üretim bandında çalışan makinelerin sırasını belirleme)
Hareket Denetimi ile İlgili Uygulamalar:
Doğrusal ve döner hareket denetimi sağlar (Örneğin; Metal kesme, Metal şekillendirme, )
Süreç denetimi ile İlgili Uygulamalar:
Sıcaklık, Basınç, Nem, Hız, Ağırlık, ... gibi parametrelerin denetlenmesini gerektiren
uygulamalarda kullanılabilmektedir
Veri yönetimi ile İlgili Uygulamalar:
Bir işletmede yer alan her türlü süreçte oluşabilecek verilerin toplanması ve süreçlerin
gerektiği şekilde yönlendirilmesi.Süreç içerisinde yer alan çeşitli makine ve benzeri
teçhizat hakkında veri toplanması
Toplanan verilerin; Referans veriler ile karşılaştırılması, İncelenmesi, İzlenmesi,
Raporlanması amacıyla başka bir aygıta aktarılması.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
PLC lerin dezavantajlari?
Peki bu PLC lerin zayif yanlari, dezavantajlari nelerdir? Ac kapa guc kesimi vb de ne olur? Yani ne tur problemler olabilir? Tesekkurler.

çok sayıda kullanıldığı zaman maliyetii bir dezavantaj olabilir

pic mi plc mi Arkadaşlar Pic programlamayı bilen birisi için plc avantajlımıdır PLC nin yaptığı Pic in yapamadı nedir? bilginizi paylaşırsanız mutlu olcağız teşekkürler

PLC'yi bakkaldan alir gibi alip kullaniyorsun. Temin etmesi, devreye almasi kolay/hizli

pic ile plc ayrı kollardan gelir plc bir nevi küçük bir bilgisayar gibidir pic daha kısıtlı denebilir plc'e göre.

Peki hangi PLC nasıl programlanır, nerede kullanılır bunu nasıl öğreneceğiz?

Peki hangi PLC nasıl programlanır, nerede kullanılır bunu nasıl öğreneceğiz?

Piyasada birsürü PLC markası var ve bu markaların programlama dilleri küçük farklılıklara rağmen birbirine çok benzer. Genelde kumanda sistemlerini dijital ortamda çizerek yapılan ladder programlama mantığı kullanılır. Yani siz herhangi bir PLC markasını öğrenirseniz diğerlerinede kolayca adapte olabilirsiniz.

Eğitim olarak piyasadaki kurs ve kitaplar genelde siemens plc'ler anlatılır. Çünkü PLC denildiğinde ilk akla gelen Siemens'tir.
PLC NEDİR VE AVANTAJLARI NELERDİR LİNKTE ANLATTIM

Son düzenleme:
Eğitim olarak piyasadaki kurs ve kitaplar genelde siemens plc'ler anlatılır. Çünkü PLC denildiğinde ilk akla gelen Siemens'tir.

Merhaba;
PLC denilince siemensin ilk akla gelmesinin başlıca sebepleri,siemens'in bu koyu en başından bu yana sıkı tutması PLC'ler hakkında internette kapsamlı döküman sunması ve bunun beraberinde getirdiği pekiştireçlerin okullar,kurslarda eğitim olarak sunulmasından kaynaklanmaktadır.
Sonuç ise sn.Ayhani'nin belirttiği gibi PLC denilince ilk akla siemens'in gelmesi olarak neticelenmiştir.

plc kulanımı en kolay sizce hangisi , ve tüm plc çeşitlerini karsılaştıran bir dökümanınız varmı arkadaslar ...
ben mitsubishi fatek omron simens fix k netwok bütür plc leri inceliyorum .. kişilerden bilgi aldıgınızda tabiki kim neyi kullanıyorsa o daha koly geliyor .....
tam bir araştırma sonucu en kullnışlı ve tasarruflu plc sizce hangisi soruyorum herkeze

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri