PLC ile Tristörlü Rezistans Kontrolü

shox

Katılımcı Üye
Trifaze bağlı bir rezistansı tristör ve kart yardımıyla sürüyoruz fakat devreye farlı senaryo ve elemanlarda kullanacağımız için bu elektronik devreyi kaldırarak direk plc ile tristör kontrolü yapmak mümkün mü?
Veya tristör kontrolü yerine plc ile sürebileceğim bir başka yöntem varmı? Teşekkür ederim.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Trifaze bağlı bir rezistansı tristör ve kart yardımıyla sürüyoruz fakat devreye farlı senaryo ve elemanlarda kullanacağımız için bu elektronik devreyi kaldırarak direk plc ile tristör kontrolü yapmak mümkün mü?
Veya tristör kontrolü yerine plc ile sürebileceğim bir başka yöntem varmı? Teşekkür ederim.
Tristörleri kesime nasıl sokuyorsunuz , kondansatörlü bir sisteminiz mi var ? Sizin tristör sürücüleri de büyük ihtimal şönt ler üzerinden okuduğu akım ile bir nevi lojik kontrol işlemi yapmaktadır . Nasıl bir devreniz var bilmiyorum ama PLC ile bu işi amatör olarak yapmaya çalışmak amiyane bir tabirle yemez . Kartların hangi şartlar altında tristörleri sürüp hangi şartlar altında kesime soktuğunu ve hangi emniyet şartlarını sağladığını bilmeniz çok zor . Benim de işyerinde tristör üzerinden sürülen DC motorlarım var , sürücü ve fren kontrol kartları var dediğiniz gibi .
Bir kaç tristör üzerinden elektrikli cihaz sürmeye çalışmak aslında bir nevi ilkel soft starter sayılabilir . Soft starter kullanmayı deneyebilirsiniz bence .

Son düzenleme:
Sistemde bir kart var ve bu karta PID ile 0-10V uygulanıyor ve kartta tristörleri sürüyor sistem bu şekilde dizayn edilmiş.
bu trıstorlerın akımını karsılayacak uc faz ssr rolelerı arastırmanızı tavsiye ediyorum.

Elektrik planlarınızı atmanın imkanı var mı acaba ? Merak ettim sisteminizi.

0-10volt kontrol ile sürdüğünüz tristörlerin yerine ssr takarsanız ON-OFF kontrollü PID yapısına geçmiş olursunuz bu sizin yük için uygun mu bu düşünmeniz gerekir. Şu anki yapınız Oransal kontrol yaparken yani yükünüzü %20 -%50-%70 -%80 -%100 sürebiliyorken, SSR ile On-Off PID ye geçmiş olacaksınız. İkisi çok farklı kontrol teknikleri.
İyi düşünün sonra yanlış olmasın.

0-10volt kontrol ile sürdüğünüz tristörlerin yerine ssr takarsanız ON-OFF kontrollü PID yapısına geçmiş olursunuz bu sizin yük için uygun mu bu düşünmeniz gerekir. Şu anki yapınız Oransal kontrol yaparken yani yükünüzü %20 -%50-%70 -%80 -%100 sürebiliyorken, SSR ile On-Off PID ye geçmiş olacaksınız. İkisi çok farklı kontrol teknikleri.
Bende bu yüzden elektrik planını görmek istiyorum zaten .

Bu anlattıklarınıza fgöre ssr olmaz bizim için on off değil oranlı sürmek uygun oluyor o nedenle teristör kullanmak zorundayız sanırım ama onuda direk plc vey plc modülleri ile süremeyecğiz gibi geliyor

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri