BreadBoard Kullanımı - BreadBoard Nasıl Kullanılır?

SoruSorma

Üye
BreadBoard Kullanımı
lW9gkE.jpg

TANIMI ve GÖREVİ

Prototip olarak yapılacak veya denenecek devrelerin, lehim kullanmadan iletken terminaller ve kablolar aracılığı ile kurulmasını, denenmesini ve çalıştırılmasını sağlayan, olası hataların yapım aşamasında fark edilip düzeltilmesine imkan veren, plastik dış gövdeye sahip devre tasarım aracıdır.

Breadboard ; Türkçe’de pratik kullanım adı ile deney bordu, deney tahtası, devre uygulama bordu gibi isimlerle anılır.

jWj75g.jpg

Breadboard, İngilizce’de ekmek tahtası anlamına gelmektedir. Yanda bu isimle anılan ekmek tahtası görülmektedir.

Kesilen ekmek dilimlerinden dökülen kırıntıların, ortalığa değil de breadboard’ un delikleri arasına dökülmesi sağlanır. Böylece dökülen kırıntılar, kuşlara vermek için kullanılır.

vpRBLO.jpg

Elektronikte ise, devre elemanlarının ayakları ve bağlantı kabloları, breadboard’un içindeki terminaller vasıtası ile yapıldığı için dışarıda hiçbir bağlantı gözükmez, lehimleme ihtiyaç duyulmaz. Ekmek tahtasındaki ekmek kırıntıları gibi bağlantılar da altta kalır gözükmez. Breadboard’ un isim verme mantığı buradan gelmektedir.

Elektronik Breadboard’ın üzerine harf ve rakamlardan oluşan bir koordinat sistemi yerleştirilmiştir. Hangi elemanın ayağının hangi delikte takılı olduğu koordinat sistemindeki harf ve rakamlara bakılarak anlaşılır.

Board kullanacak olan kişiler, üzerindeki ayakların yapısını bilmeli ve devre elemanlarını ona göre yerleştirmelidir.

9dEBq9.jpg

Breadboard’ un Üzerindeki Harf ve Rakamlar, bir koordinat sistemini ifade eder. Rakam ve harflerin kesiştiği noktalar, elemanların bağlantı noktalarıdır.
VM6JXq.jpg

Breadboard’ın İç Terminalleri
Q7WdBV.jpg

BA4B29.jpg

Breadboard’un üst kapağı çıkarıldığı zaman, bord’un içindeki terminallerin bağlantısı açık bir şekilde görülür.

r2Rb9N.jpg

Breadboard’un içindeki devre elemanlarının takıldığı terminaller yukarıdaki gibi bir yapıya sahiptir. 5’li grup halinde bağlıdır. Terminallerin uçları, devre elemanlarını sıkıştıracak şekilde yay gibi imal edilmiştir. Eleman takıldığı zaman bu uçlar aralanır. Eleman söküldüğü zaman, tekrar eski haline döner.
Bu terminallere çok kalın ayaklı (Röle, Anahtar, Kalın kablo, Güçlü Diyot v.b) devre elemanları takılmamalıdır. Bu elemanlar, terminalleri genişletecek ve esnekliğinin kaybolmasına yol açacaktır. Bunun sonucu olarak, takılan devre elemanları arasında temassızlıklar meydana gelecektir.

ZEJyYZ.png

Breadboard’ ların altında, bordun terminallerini örten süngerimsi bir madde ve yalıtkan bir bant vardır. Bu bant ve süngerimsi madde çıkarılmamalıdır. Aksi halde yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi, bordun iç terminalleri görünecek, yerinden çıkması ve dökülmesi mümkün hale gelecektir. Breadboard’ lar satılırken, alt yüzeyine yapıştırılması için ince bir alüminyum plaka verilir. Bu plaka, breadboard’ın ölçülerindedir. Bordun daha uzun ömürlü olması için altına yapıştırılmalıdır.

0BL5y9.png

Breadboard’ın içindeki tüm terminallerin bağlantısını çizecek olursak, yukarıdaki gibi bir şekil ortaya çıkacaktır. Bord üzerine takılacak elemanlar, bu şekili referans alarak kolaylıkla yapılabilir.

Breadboard’lar daha büyük devreler kurmak ve çalıştırmak için birbirine eklenerek daha büyük alanlı bir bord elde edilmesine imkan verirler.

1grAVp.png

Devre Elemanlarının Breadboard Üzerine Yerleştirilmesi
Güç Besleme Kablolarının Takılması
mk593R.png

Pasif Elemanların (Direnç) Takılması
PrBb09.png

Breadboard’a devre kurulumu sırasında dirençler sık olarak kullanılır.
Yandaki şekilde, bordun iç bağlantılarına göre direncin doğru takılma şekilleri görülmektedir.
Yanlış bağlantı, direncin dikey olarak aynı terminal üzerine takılmasından kaynaklanır.

Pasif Elemanların (Kondansatör) Takılması
Q7WdVZ.png

Kutuplu ve Kutupsuz kondansatörler, bord üzerine yandaki şekillerde doğru olarak takılmalıdır.
Yanlış bağlantı, kondansatörlerin dikey olarak aynı terminal üzerine takılmasından kaynaklanır.

Yarıiletken Elemanların (Diyot, Transistör) Takılması
ok9MV9.png

Yarıiletken elemanlar, bord üzerine yandaki şekillerde doğru olarak takılmalıdır. Transistör 3 ayaklı olduğu için 3 ayağı kısa devre olmayacak şekilde takılmalıdır.

Yanlış bağlantı, diyot ve transistörlerin dikey olarak aynı terminal üzerine takılmasından kaynaklanır.

Entegrelerin Takılması
N1WQDa.png

Entegreler, çift sıra ayağa sahip oldukları için, breadboard’ ın ortasından geçen ve iki montaj alanını ayıran kanalın (yarığın) üzerine takılmalıdırlar.

Aradaki kanal haricinde takılacak yerler yanlış bağlantıya sebebiyet verecektir.

Breadboard’ a Devre Montajı

YNJGd2.jpg

Şekildeki LDR (Işığa Bağımlı Direnç) ile Tristör kontrolü sağlayan devre görülmektedir.
Bu devreyi adım adım breadboard üzerine monte etmeyi görelim.
Devreyi monte ederken, hangi eleman takılıyor ve hangi bağlantı yapılıyor ise takip etmesi kolay olsun diye, devre üzerinde KIRMIZI ile gösterilecektir.

pW9Q2o.jpg
zBYzpR.jpg

Breadboard üzerine öncelikle yandaki şekilde KIRMIZI ile gösterilmiş elemanların takılışını ve bağlantısını görelim.

Adım-1
BA4BWQ.png

Devredeki, 4,7K direnç ve LDR (Işığa Bağımlı Direnci), bord üzerine şekildeki gibi takınız. Bordun terminallerinin yapısına göre bağlantıyı inceleyiniz.

Adım-2
bGYopj.png

Devredeki, 10K trimpot ve transistörü bord üzerine takalım. BC546 transistörünün ayak bağlantıları bord üzerine yazılmıştır.

Adım-3
WQEOaQ.png

Devredeki, 1K ve 220 Ohm diğer dirençleri takalım. Bağlantıları bord üzerinde devre ile beraber takip ediniz.

Adım-4
bGYoRG.jpg

Devredeki, LED ve 470 Ohm direnci takalım. Bord üzerindeki devre şekildeki gibi olacaktır.

Adım-5
1grA3Y.png

Tristör ve Sıfırlama butonunu taktığımız zaman, devrenin bord üzerine kurulumu sona erecektir. Bord üzerindeki (+) ve (-) uçlarına 12V DC gerilim verilerek devre çalıştırılabilir.

Breadboard’a Kurulmuş Çeşitli Devre Örnekleri (VE KAPISI)
6X8z13.png

Üstteki CMOS VE Kapısının açık devre şemasının bord üzerine yerleştirilmiş şekli yanda görülmektedir.

Devre şeması ile bord yerleşimini adım adım karşılaştırınız.

Breadboard’a Kurulmuş Çeşitli Devre Örnekleri (Tek Kararlı Multivibratör)

9dEB1O.png

Tranasistörlerle yapılmış, tek kararlı multivibratör devresinin bord montajı yanda görülmektedir. Bordun fotoğrafı dik olarak konulmuştur.

Devreyi ve bord bağlantısını adım adım takip edip, karşılaştırınız.

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,853
Son üye
Megaronn

Yeni konular

Geri