PIC ile gerilim ölçümü ve yol buna bağlı olarak yol vermek mümkün mü?

trakya39

Üye
Arkadaşlar konuyla fazla haşır neşir değilim. Kişisel olarak yürütmeye çalıştığım Rüzgar Gülü ve buna bağlı olarak çalışacak Akü şarj kontrolünü biraz gösterişli bir şekilde PIC ile yapmak istiyorum. Ancak PIC analog girişine en fazla +/- 10V giriş yapılabildiğini biliyorum. Aküler 12Voltta tam dolu ve 10 V ta şarj olma ihtiyacı hisseder. Ben 3 farklı akü grubunu tek kaynakktan şarj sevilerini görerek ayarladığım set seviyesinde aküyü şarj edip 3 grup akünün hepsini full yaptıktan sonra gelen akımı farklı bir ihtiyaç için 4. çıkışta akülerin deşarjı için bekletmek istiyorum. Mantıken devre tasarımı yapılabilir fakat bende bu kadar kabiliyet yok malesef. Destek veren ve yardımcı olan olursa çok sevinirim. Bu çalışma benim bitirme ödevimde olacak yapabilirsem. Destek everebilecek arkadaşların yardımlarını bekliyorum iyi forumlar.

picin analog kanallarından ölçebileceğin voltaj 0-5V arasıdır,sen ya external bir adc kullancaksın yada ölçmek istedigin voltajı bu aralıga çekeceksin,bunu gerilm bölücü direnclerle kolayca yapabilirsin,daha sonra bu voltaja göre gerekli röleleri çektirip istedigin çıkışı aktif veya pasif yapabilirsin,yanlız gerilim bölücü dirençleri çok yüksek tutmalısın bence ki çok akım çekilmesin aküden,umarım anlatmak istedigini dogru anlamışımdır.kolay gelsin iyi çalışmalar...

pic0-5V/DC ölçer anladığım kadarıyla herbir akü girişini gerilim bölücü ile 0-5C/dc ye çevirmen gerekir ve bu 3 akü girişini pic. in ayrı adc girişlerine girip herbir akünün şarj durumunu görebilirsin bunada isteğine göre kontrol edersin

fakat projeni daha açık bir şekilde kaba taslak bi şekille çizersen yardımcı olmaya çalışırım.

Yapmaya çalıştığım işlemin basit bir taslağını exel yardımı ile hazırladım.

Elimizde bir altörnatör beslemesi var bu beslemeden gelen 12V u doğrultup şuan hesapamalarıma 3 (Arttırabilir şekilde) adet akü ye doldurup bunları kullanıma hazırlayıp her zaman bir aküyü aktif tutacak akü şarj gerilimine indiğinde 2. aküyü devreye alıp min 3-4 sn içinde boş olan aküyü devreden çıkartıp diğer aküyü kullanmaya başlayacak. 2 akü aynı anda bağlı olması paralel bağlı olduğu içinakımın kısa süreli artmasına neden olacak buda invertörü etkilemeyecek diye umuyorum bu şekilde rölelerde ki sıçrama olmayacak diye ümit ediyorum akülerin bağlantılarına uygun diyot seçimi ile geri akım olayını önleriz farklı bir fikir olursa her türlü değerlendirmeye açığım.

*****giriş ve çıkışları tanıtımı*****
trısa=%00001111 'porta giriş olarak ayarlandı
trısb=0 '2*16 lcd bağlı çıkış olarak ayarlandı

'*****lcd tanımlamaları*****
defıne lcd_dreg portb 'lcd data bacakları portb'ye bağlı
defıne lcd_dbıt 4 'lcd data bacakları portb.4 bağlı
defıne lcd_ereg portb 'lcd enable pini portb'ye bağlı
defıne lcd_ebıt 3 'lcd enable pini portb.3 bağlı
defıne lcd_rsreg portb 'lcd rs pini portb'ye bağlı
defıne lcd_rsbıt 2 'lcd rs pini portb.2 bağlı
defıne lcd_bıts 4 'lcd 4 bıt bağlı
defıne lcd_lınes 4 'lcd 20*4

'rw pini toprağa bağladık dolayısıyla bı pin gerekli komut yazmaya gerek yoktur.
'*****adc tanımlamaları*****
defıne adc_bıts 10 'adc 10 bit
defıne adc_clock 0
defıne adc_sampleus 50 'örnekleme zamanı 50 mikrosaniye

adc_deger var word 'adc_deger 16 bit word cinsinden tanımlama
adc_deger1 var word 'adc_deger 16 bit word cinsinden tanımlama
adc_deger2 var word 'adc_deger 16 bit word cinsinden tanımlama
adc_deger3 var word 'adc_deger 16 bit word cinsinden tanımlama

adcon1=%10000010 '10 bitlik adc için gerekli değer

basla:
Adcın 0,adc_deger 'an0 kanalından adc degerını oku
lcdout $fe,1 'lcd içeriğini temizle
lcdout "adc_deger ",dec adc_deger

adcın 1,adc_deger1 'an1 kanalından adc degerını oku
lcdout $fe,$c0 'lcd içeriğini temizle
lcdout "adc_deger1 ",dec adc_deger1

adcın 2,adc_deger2 'an2 kanalından adc degerını oku
lcdout $fe,$94 'lcd içeriğini temizle
lcdout "adc_deger2 ",dec adc_deger2

adcın 3,adc_deger3 'an3 kanalından adc degerını oku
lcdout $fe,$d4 'lcd içeriğini temizle
lcdout "adc_deger3 ",dec adc_deger3

pause 500
goto basla
end

vermiş olduğunuz link için teşekkürler fakat taha temel aşamadayım ben şahsen beni biraz aşsada üzerinde incelecen birçok konu buldum. yararlı oldu sağol @biotec

slm trakya bende senin ödevine benzer bir konu aldım yalnız kaynak olarak güneş paneli kullanacağım. edindiğin kaynakları paylaşabilir misin. saygılar

ben de bu konuda bilgilerinizden faydalanmak istiyorum

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,964
Son üye
lelaxi

Yeni konular

Geri