Peltier Panel Yardımıyla Elektrik Üretmek

0009

Üye
Arkadaslar Peltier Panel'i elektrik üretmek için kullanmak mantıklı mıdır? Yeterince verim sağlar mı?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Hersey üyesinin verdiği ekteki çalışma gerçekten ilgi çekici.Küresel ısınmanın dünya üzerindeki etkileri ve fosil yakıtların kirleticiliğinin yanında tükenmekte olması düşünülürse gelecekte verimliliğinin ve uygulanabilirliğinin gelişmesiyle önemli bir piyasa oluşturacaktır .

bilgi için teşekkürler

gerçekden çok yararlı bir bilgi olmuş teşekkür ederim paylaşan arkadaşa

güzel bir çalışma fakat anladığım kadarıyla yüksek derecelerde birbirinin zıttı iki ısı gerekiyo peki bu ısıları elde etmek için bir enerji kullanmak gerekmeyecekmi?
bu ısıları elde etmek için kullandığımız enerjiyle,peltier panelden elde edilen enerji pek mantıklı gelmedi bana
ayrıca küresel ısınmayla mücadele ederken nasıl bir fayda sağlayacak
güney kutbunda kullanmak istesek buz üretmemiz gerekecek,kuzey kutbunda kullansak ordada ısıyı elde etmek için bir enerjiye ihtiyacımız var

Son düzenleme:
güzel bir çalışma fakat anladığım kadarıyla yüksek derecelerde birbirinin zıttı iki ısı gerekiyo peki bu ısıları elde etmek için bir enerji kullanmak gerekmeyecekmi?
bu ısıları elde etmek için kullandığımız enerjiyle,peltier panelden elde edilen enerji pek mantıklı gelmedi bana
güney kutbunda kullanmak istesek buz üretmemiz gerekecek,kuzey kutbunda kullansak ordada ısıyı elde etmek için bir enerjiye ihtiyacımız var

barajlarda veya termik santrallerde de elektrik üretimi için bir enerji kaynağına ihtiyaç vardır üstelik aynı söylediğiniz gibi üretilen elektrik enerjisinden daha fazla
ısı farkının elektrik enerjisine dönüştürülebilmesi bu deneyde 100 derece ise tekniğinin gelişimesiyle belki 5 dereceye inebilecektir.
elektrik üretimininde termik yöntemlerin ne kadar pay sahibi oldukları ve toplam ürettikleri ısının ne kadarını elektriğe dönüştürebildikleri (ayrıca ürettikleri zararlı gazlar)düşünülürse rüzgar türibini, solar yöntemler ve bahsettiğimiz çalışma gibi alternatif üretim yöntemlerinin küresel ısınmayla mücadelede çok etkin olacağından eminim

güneş ile bi tarafını ısıt..yokmu catıalra döşenen güneş enerjisi sistemleri suyu sıcak alıyorsun ya..bi hatta döşe boylu boyunca bunları 50 tane koy peş peşe..al sana elektrik..

Pratikte uygulama alanı çok fazla yok gibi ne yazık ki, zira yapılış amacı aslında enerji verip soğutmayı sağlamak.
Bu elektrik ile DC motora hareket sağlarken elinde bir miktar da enerji oluşur ama onu çok efektif kullanamazsın benzeri bir durum.

Şöyle kullanılır sanki kışın dağda bir yerde pil vs yoksa böyle bir tertibat hali hazırda varsa enerji üretebilirsin.

Sonuç itibari ile bir etki olmalı ki enerji üretilebilsin.

Bu işlem iki taraftaki ısı farkından mı kaynaklanıyor sadece? hmm o zaman ben boşuna stirling motorla ilgilenip yapmaya çalışıyormuşum :)

Forum istatistikleri

Konular
128,196
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri