peltier hakkında bilgi lazım

mehmetaliu

Üye
Arkadaşlar,
1- Peltiere benzer soğutucular var mı?
2- En ucuz peltier kaç tl:eek: ve yaklaşık kaç derece soğutur?
Teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
merhaba arkadaşım peltier benzeri elektrik destekli bir soğutma sistemi yok bildiğim kadarıyla ama mesela inverter devresindeki güç transistörlerini soğutmak için kullandığımız alüminyumlar var.çabuk ısınıp soğuyan bir metali vidalaman yeterli.
piyasada 10 tl ye bile peltier bulmak mümkün ama bunların çok güçlü olacaklarını sanmıyorum.senin nerede kullanacağın önemli ama bu ucuz peltierler -10 dereceye kadar soğutabiliyor kendilerini.

Teşekkür ederim.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

10cmx10cm peltier 12vdc de 7A çekmekte bir yüzeyi karlanma yaptığında diger yüzey 60 70 derecelere çıkmakta bu yüzeyin soğutması ne kadar çok olursa o kadar daha soğumakta diğer yüzey bence pek kullanışlı bir ürün değil ama araç içi mini buzdolabı 1 adet kutu kola soğutmada görev yapar yinede çok kullanışlı değil.

Teşekkür ederim. -10 derece bana fazla bile gelir.:D

Birkaç soru daha soracaktım. Peltiere termostat takılabilir mi?
Bir sistem kurmak istiyorum. Fakat uygun fiyatlı bir su pompası bulamıyorum. Nerede bulabilirim?

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

ben deneme mahiyetinde almıştım. çalıştırdım ama performans alamadım.

Peltierlerde bir tabaka ısınırken diğer tabaka soğur.

Önemli nokta ısınan tarafı bir fan veya benzeri bir yöntemle soğutmalısınız. Soğutmazsanız çok verimli çalışmaz hatta yanarlar. Isınan tarafı soğutursanız soğuyan kısım dahada soğuyacaktır. Isı pompalarının mantığı budur.

Ayrıca yapılan sistemin dizaynıda önemlidir. Isınan parça ile soğuyan parça birbirine çok yakın olduğu için tam ortadan iyi izole edilmelidir. ( sıcak kısım ile soğuk kısım )

kolay gelsin.

Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Ben zaten sıcak tarafı da kullanmayı düşünüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,977
Son üye
keskiyan

Yeni konular

Geri