PC'ler ve teknolojik sohbetler.

Ekranlama konusunda sıkıntı çekeriz gibi.
aluminyum bant var ve ses izolasyonunda kullanılan aluminyum bişey daha var içini kapla tamam boya var metal siprey şeklinde Ed China kullandı Jeep videosunda..

2 Tane daha westra buldum geçenlerde fiyatı uygun diye risk alıp satın aldım ama bunlar tamirli çıktı şansıma. Çok pahalıya gelmedi neyse ki.
Spider kısmı biraz yamuk gibi. Bu hoparlörlerden verim alır mıyız @Mr_YAMYAM hocam?

Ampli kutusu arıyorum ama arızalı olan ampliye bile altınkaya sitesindeki kutular kadar fiyat çekiyorlar :mad:

Yakınlardaki bit pazarlarına da bakacaam. Kargosu da sıkıntı amplinin :D
Bu tür mekaniksel deformasyonları ölçebilirsin.
İlk ölçüm free rezonans frekansı ölçümü.
Hoparlöre kendi empedansı kadar seri bir direnç bağlanır. Bu dirence ibreli AC voltmetre bağlanır.
İdeal olan ekipmanlar bir AA veya OA serisi germanyum diyot köprüsü.
Yani germanyum diyotlarla yapılmış köprü diyot.
Çıkışına 100-470nF gondansatör paralel. Bu gondansatör nispeten kaliteli olmalıdır.
Bu gondansatörün bir ucuna seri trimpot ve vu metrelerde kullanılan bir ibre takılır.
Bu düzenek AC milivolt ölçen bir voltmetredir.
Hoparlör bir kulağından ip ile masadan aşağı sallandırılır.
Sisteme 100Hz 100mV sinyal verilir. AC voltmetrede (İbrede) ortada gösterecek şekilde trimpot ile ayarlanır
Frekans yavaş yavaş düşürülür.
Belli bir frekans bölgesinde ibrenin aşırı oynak olduğu orta bölgede zıpladığı görülecektir. İşte bu oynaklığın en fazla görüldüğü frekans o hoparlörün Fo yani free air rezonans frekansıdır.
Fo ne denli küçükse o hoparlör o denli geniş bass responsuna sahip demektir.
İkinci ölçüm hoparlör duyarlılığı.
Bu testi zaten kabin yapımı konusunda yapmıştık.
Test edilmek istenilen hoparlöre kendi lineer çalışma frekansında 1W güç elde edilecek şekilde frekans verilir. 1m uzaktan SPL metre ile ses şiddeti ölçülür. Ölçülen ses şiddeti o hoparlörün duyarlılığını gösterir.

Tamir görmüş bu tür hoparlörler kendisine eşdeğer veya oynanmamış ürünle kıyaslanırsa aradaki farklar tamir esnasındaki deformasyonları ifade etmektedir.

Bir amplinin kutu özelliği şakaya gelmez. Kutunun bile teknik özellikleri vardır. Tahta veya shield özelliği olmayan bir malzeme kullanılması halinde bile ampli içerisinde shield mutlaka kullanılmalıdır.

Analog multimetre olarak şunu alıp deneyebilirim, kendim yapıcaksam da yakınlarımda ibreli ölçü elemanını zor bulurum muhtemelen.
Ama öncesinde elimdeki dijital multimetre ile omaj üzerinden ölçüm yapsak yine de doğru sonuca ulaşır mıyız peki hocam? Bildiğim kadarıyla omajın en yüksek ölçüldüğü frekans, rezonans frekansı kabul ediliyordu. Yani incelediğim tüm grafiklerde öyleydi en azından.

Hoparlörlere gelince
Hoparlörlerin spider kısmındaki yapıştırma işçiliği de kötü zaten fabrikasyon gibi durmuyor yani. Yüksek ihtimal bobin yeniden sarılmış. Zaten spider söküldükten sonra orjinali gibi yapabilmek çok zormuş illa ki bazı bölgelerde göçükler oluyormuş. Göçükler birinde var birinde yok gibi. Ama yapıştırma işçilği berbat ikisinde de.
Orijinal hoparlörlerin spider kısmında hiç yapıştırıcı görünmemesi gerekir diye düşünüyorum ama bilmiyorum. Hoparlörler çok eski olduğundan, belki de o zamanlar üretimi böyleydi onu kestirmek zor :D

Analog multimetre olarak şunu alıp deneyebilirim, kendim yapıcaksam da yakınlarımda ibreli ölçü elemanını zor bulurum muhtemelen.
Ama öncesinde elimdeki dijital multimetre ile omaj üzerinden ölçüm yapsak yine de doğru sonuca ulaşır mıyız peki hocam? Bildiğim kadarıyla omajın en yüksek ölçüldüğü frekans, rezonans frekansı kabul ediliyordu. Yani incelediğim tüm grafiklerde öyleydi en azından.

Hoparlörlere gelince
Hoparlörlerin spider kısmındaki yapıştırma işçiliği de kötü zaten fabrikasyon gibi durmuyor yani. Yüksek ihtimal bobin yeniden sarılmış. Zaten spider söküldükten sonra orjinali gibi yapabilmek çok zormuş illa ki bazı bölgelerde göçükler oluyormuş. Göçükler birinde var birinde yok gibi. Ama yapıştırma işçilği berbat ikisinde de.
Orijinal hoparlörlerin spider kısmında hiç yapıştırıcı görünmemesi gerekir diye düşünüyorum ama bilmiyorum. Hoparlörler çok eski olduğundan, belki de o zamanlar üretimi böyleydi onu kestirmek zor :D
O ALETİ KULLANAMAZSIN.
Çünkü minumum 10V AC ölçülebiliyor. Fo ölçümünde ilk kural hoparlöre mümkün mertebe düşük gerilim verilmesi hususudur.
Fo testinde hoparlör yüksek voltajla test edilirse güçten dolayı, hoparlörün dış kasası da titreşir. Bu da ölçüm hatalarına sebebiyet verir. Hoparlörün dış kasasının kesinlikle titreşmemesi gerekmektedir.
Empedans ölçümünü frekansa bağlı olarak yapmazsan hiçbir sonuç alamazsın. Çünkü temelde hoparlörün empedansı DC den itibaren frekansa göre yükselme eğilimindedir.

Hoparlörleri kulağınla kuyruğunla test ederek kıyaslama yapabilirsin.
Nispeten iyi ses veriyorsa, uygun bir kabin tasarlayıp bu hoparlörleri de değerlendirebilirsin.

O ALETİ KULLANAMAZSIN.
Çünkü minumum 10V AC ölçülebiliyor. Fo ölçümünde ilk kural hoparlöre mümkün mertebe düşük gerilim verilmesi hususudur.
Fo testinde hoparlör yüksek voltajla test edilirse güçten dolayı, hoparlörün dış kasası da titreşir. Bu da ölçüm hatalarına sebebiyet verir. Hoparlörün dış kasasının kesinlikle titreşmemesi gerekmektedir.
Empedans ölçümünü frekansa bağlı olarak yapmazsan hiçbir sonuç alamazsın. Çünkü temelde hoparlörün empedansı DC den itibaren frekansa göre yükselme eğilimindedir.

Hoparlörleri kulağınla kuyruğunla test ederek kıyaslama yapabilirsin.
Nispeten iyi ses veriyorsa, uygun bir kabin tasarlayıp bu hoparlörleri de değerlendirebilirsin.
Hocam vumetre olmaz mı ? Ya da vumetre bambaşka bir şeyi mi ölçüyordu 😀

Hocam vumetre olmaz mı ? Ya da vumetre bambaşka bir şeyi mi ölçüyordu 😀
HR 1db step 20db ölçüm alanlı vu metre ile de olur.
VU max level yani 1Vfs olmak kaydı ile 20 step VU metre ile olur :D

NOT:
@sasen1 in bu projesindeki ibreli PPM bu iş için idealdir.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/geniş-ölçüm-alanlı-ibreli-din-ppm-yapım-ve-notları.139426/
Yani ibreli PPM veya VU metre ile bu ölçüm rahatlıkla yapılır.
Projedeki ibrenin full skala 0db seviyesi 1V olduğuna göre takribi ortalarda bir yerlerde 0.3V seviyesinde ölçüm son derece sağlıklı yapılabilecektir.
Erkek olan bu aleti yapar :p

Son düzenleme:
DIN PPM le 2016 yılında Onursal hocamın benim için yaptığı amplide tanıştım. Gerçekten etkileyici hasas seviye ölçüm devresi.
Google da şunu yazın 'su-v4a modifiye'

nPqU9s.gif

DIN PPM le 2016 yılında Onursal hocamın benim için yaptığı amplide tanıştım. Gerçekten etkileyici hasas seviye ölçüm devresi.
Google da şunu yazın 'su-v4a modifiye'

Ekli dosyayı görüntüle 89689
Sasen görmesin gudurur :D
Hoş ben de guduruyorum ya. Elimde sağlam olarak bir tane DIN PPM kaldı.
O da yıllar önce yapmış olduğum amplimde iş yapıyor.
piyasadaki LM3915 facialarından sonra bu PPM ler artık hayal oldu.

OLMAZ.
Doğrudan güç amplisine bağlantı yapılıyormuş. Demekki 0dbfs skala voltajı oldukça yüksek demektir.
Ama HAT (Line) seviyesine bağlanabilir olsaydı, yani 0db göstergesi 1V olsaydı ortalarda bir yerlerde 0.5V veya 0.3V gibi seviyeleri görebilirdik.
Bu aletin 0db/fs voltajı 10V gibi ise ibreli avometreler ile arasında hiç fark yok demektir.
Yani ibrenin tam sapma gerilimi 1V civarı olmalıdır ki ortalarda biryerlerde 0.5V gibi değeri ölçebilelim.

Forum istatistikleri

Konular
129,349
Kullanıcılar
451,821
Son üye
abdllahblt

Yeni konular

Geri