PC'ler ve teknolojik sohbetler.

30 Hz civarındaki frekansları çok yüksek seste dinlemek daha çok zararlı diye biliyorum bende. Tüm vücutta hissediliyor. Deneme yaparken EQ ile azıcık yükseltmiştim o civardaki frekansları. Ciddi anlamda odanın zeminin sallandığını hissedebiliyorsun. Zaten birde üstüne ses çok yüksekse millet deprem oluyor sanabilir. Muhtemelen alt katlara yoğun uğultu şeklinde hissedilebilen titreşimler gidiyordur.

30 Hz civarındaki frekansları çok yüksek seste dinlemek daha çok zararlı diye biliyorum bende. Tüm vücutta hissediliyor. Deneme yaparken EQ ile azıcık yükseltmiştim o civardaki frekansları. Ciddi anlamda odanın zeminin sallandığını hissedebiliyorsun. Zaten birde üstüne ses çok yüksekse millet deprem oluyor sanabilir. Muhtemelen alt katlara yoğun uğultu şeklinde hissedilebilen titreşimler gidiyordur.
Demekki benim sistemde dinleseniz guduracaksınız :p
Şöyle anlatayım.
Westra hoplardan toplam 10 adet. 2 adet kabinde 2 şer tane ve 2 adet te subwooferda olmak üzere 10 adet westra 20cm hop.
35m karelik odada 90db/spl ses seviyesi için yerleşim
Memleket arkadaşıma dinletmiştim de gudurmuştu :p

Demekki benim sistemde dinleseniz guduracaksınız :p
Şöyle anlatayım.
Westra hoplardan toplam 10 adet. 2 adet kabinde 2 şer tane ve 2 adet te subwooferda olmak üzere 10 adet westra 20cm hop.
35m karelik odada 90db/spl ses seviyesi için yerleşim
Memleket arkadaşıma dinletmiştim de gudurmuştu :p
Muhtemelen :D
İki tane mi subwoofer var? 35 Hz ve aşağısı için çok ciddi bir kalibrasyon yaptın sanırım. Galiba bi forumda paylaştığın fotoğrafta görmüştüm o subwoofer ı kabini baya büyüktü.

Muhtemelen :D
İki tane mi subwoofer var? 35 Hz ve aşağısı için çok ciddi bir kalibrasyon yaptın sanırım. Galiba bi forumda paylaştığın fotoğrafta görmüştüm o subwoofer ı kabini baya büyüktü.
Subwoofer'ın büyüklüğü 50cm ye 50cm civarı idi. İki adet westra hoparlörü vardı.
Toplamda 4 adet kabin vardı. Her kabinde 2 adet westra hop vardı.
Yani toplamda 10 adet 20cm lik westra hop vardı gerisini sen hesapla :p

Haa NOT:
Subwoofer için temel hesaplamalar 40Hz ve altı frekanslar için +10db olarak konfigure edilmişti.
Yani ana kolonlarda yaşanan 35Hz ve ve altı frekans kayıpları için subwoofer 10 db daha yükseltiyordu.

Subwoofer'ın büyüklüğü 50cm ye 50cm civarı idi. İki adet westra hoparlörü vardı.
Toplamda 4 adet kabin vardı. Her kabinde 2 adet westra hop vardı.
Yani toplamda 10 adet 20cm lik westra hop vardı gerisini sen hesapla :p

Haa NOT:
Subwoofer için temel hesaplamalar 40Hz ve altı frekanslar için +10db olarak konfigure edilmişti.
Yani ana kolonlarda yaşanan 35Hz ve ve altı frekans kayıpları için subwoofer 10 db daha yükseltiyordu.
Ben hala hoparlörleri sayamadım :D Subwooferların içinde birer tane daha bass var o zaman ?
Dışarıdan görünmeyen kabinin içinde çalışan sistemlerden bahsediyorum yani. Bilimsel tasarımı aklıma gelmedi şuan.

Yani şu gibi.
s-l400.jpg

Ya da Isobaric tasarım da olabilir.

+10 dB yükseltme yapılması zaten diğer kabinleri tamamlayan bir olay olmuş direkt.

eski sistemede iki subbass kullanıyordum o komşu düşmanı idi ranza altında çalışıyordu müzik seti ölünce sökmüştüm Mikado MD3012 geldi tvye MD2012 alınmıştı onada çöktüm maxiplus5'i ona bağladım 7/24 çalıyor.

@Mr_YAMYAM Ben kabini bitirdiğimde SPL metre ile ölçüm yaparken sendeki sistem ile bir karşılaştırma yapalım mı? :)

Not: Bu bir meydan okuma veya yarış değildir, eksiklikleri vs öğrenebilmek içindir bu arada :D

Bu arada videoyu çekerken yapmam gerekenler kafamda planladım ama sizin de önerileriniz varsa alabilirsem çok iyi olur.
Kabinleri şuan oturduğum odadan daha büyük bir odada test etmek için taşıyacağım. Sadece tek bir kolon içerisinde hoparlör ve kart vs yokken bile şuan 20 Kg ağırlığında :D

Odanın köşelerine kabinleri yerleştirip ortaya da receiverı koymayı düşünüyorum.
Elimde kaliteli mikrofon yok. Telefonun mikrofonunu kullanacağım. SPL metre zaten asıl ölçüm kriteri olacağı için mikrofonun çok bir önemi olmaz diye düşünüyorum. Hem odanın ortasından hem de hoparlörün koni titreşimlerini göstermek için iki ayrı yerden çekim yapacağım.

Müzikleri oynatırken umarım telif hakkı ihlali yemem.

Hee son olarak videoda EQ ile deneme yaptığım kısımlar da olacak. EQ ayarım bu şekilde.
1656504909545.png

Son düzenleme:
@Mr_YAMYAM Ben kabini bitirdiğimde SPL metre ile ölçüm yaparken sendeki sistem ile bir karşılaştırma yapalım mı? :)

Not: Bu bir meydan okuma veya yarış değildir, eksiklikleri vs öğrenebilmek içindir bu arada :D
Meydan okuma olsa da hoşuma gider. Sonuçta sevdiğim bir arkadaşımıza iyi bir kabin yapıyoruz.
Hatta ben diğer arkadaşları da gudurtarak onların da iyi birşeyler yapmasına çalışıyorum.

Tamamdır o halde anlaştık :)
Bu kabinler daha büyük odada muhtemelen daha iyi performans verecek. Belki 30 Hz'den aşağısını +8 db değil de +5 db olarak ayarlayabilirim. Bu kadar arttırmak zorunda kalmam belki büyük bir odada.
Ekli dosyayı görüntüle 88733
Ekli dosyayı görüntüle 88734
bu musallat oldu...
android'te bu ekolayzer ayarı daha iyi oluyor...

Bende bu şekilde çok kullandım fakat, eğer kulaklıkla da bu ayarları kullanıyorsan birde kulaklıkların sürücüleri küçükse eğer bir süre sonra cazırtılar gelmeye başlıyor. Nedir bu cızırtıdan çektiğim yahu.

Şu kulaklığı kullanıyorum hala ve böyle bir sorun mevcut maalesef. Bunun sürücülerini hafif kavurma yaptım sanırım :D
https://www.sony.com.tr/electronics/support/wired-headphones-in-ear/mdr-xb50ap

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,985
Son üye
sSait Başdaş

Yeni konular

Geri