PC'ler ve teknolojik sohbetler.

O halde eğer yeni bir proje yapmak istiyorsanız haber edin hocam mutlaka. Ama yine de uygun olduğunu düşündüğünüz ürünler varsa bakabilirz.

Bendeki bu amplinin problemi kanalın tekinden biraz daha az ses gelmesiydi. Önündeki ppmden bile kanalın birinin düşük güçte ses çıkışı verdiği belli oluyor. Yine çipindirik dediğiniz tipte çok uğraştıracak bir arıza hocam. :D

Fırsat bulursam söküp bakacağım.
Amplinin tek kanalda da olsa sesi nasıldı. Sanırım senin yaptığın ampliye göre kaliteli değildir.
Ama sesi iyi ise tamir etmeye değer.
En azından tamir ettikten sonra satabilirsin.
Şimdiden şema mema araştırmaya başla.

Selamlar:
Arduino yla yapılmış ses devrelerini bu sitede bulabilirsiniz.TDA7439, TDA8425 gibi entegrelerle (ton kontrol ve volum kontrol entegreleri. Seri bir haberleşme ile kontrol sağlanıyor. Arduino da tam burada olaya dahil oluyor) yapılmış, gayet iyi çalışıyor.

Siteye gider

TDA8425 ve TDA7439 ile yapılan projeler
TDA8425 le yapılan bir kaç proje (not: en üstekini denedim, çalışıyor)
TDA7439 yapılan projeler (Bunlardan birini henüz denememekle birlikte; kodu derleyiciye kopyaladığımda bir hata almadım. çalışıyor varsayıyorum.)

Selamlar:
Arduino yla yapılmış ses devrelerini bu sitede bulabilirsiniz.TDA7439, TDA8425 gibi entegrelerle (ton kontrol ve volum kontrol entegreleri. Seri bir haberleşme ile kontrol sağlanıyor. Arduino da tam burada olaya dahil oluyor) yapılmış, gayet iyi çalışıyor.
Yalnız bir sorun var.
Bizim projelerimizde gürültü faktörü ve dahilinde S/N değeri baz alınmıştır.
Ayrıca gelişen teknoloji doğrultusunda 1Vp giriş seviyesi ve tüm kontrollerin kırpılmaya uğratılmadan 20db civarı yükseltilmesi de sağlanmıştır.
20db gain 10 katı olduğuna göre 1Vp seviyesi 10V a kadar bozulma olmadan yükseltilmesi, diğer devrelerce de işlenilmesi gerekirse yükseltilmesi de esas alınmıştır.
LOUDNESS ünitesi esasen bir nevi ön kuvvetlendirici olsa da ampli kazancı bu doğrultuda düşürülüp 10Vp sinyaller ile ana çıkış katımızın sürülebilmesi ve dolayısı ile en hurda STK465 çıkış katı bile kullanmış olsak....
STK465 esasen bir çeşit GAIN-AMPLIFIER gibi çalışması sağlanmıştır.
Bu doğrultuda STK465 in...
S/N değerleri iyileştirilmiştir.
GBWP doğrultusunda band genişliği ve güç bandı artırılmıştır.
(Bu sayede tiz ve bass sesler kalite olmuştur)
S/N nin en ideal seviyeye indirilmesi ile tüm frekans bandlarında distorsiyon başta olmak üzere kat ve kat iyileştirme sağlanmıştır.
Böylece hem tiz hem mid hem de tiz bölgelerindeki dinamik alan günümüz yüksek kaliteli Hi-END amplilerle boy ölçüşebilecek değerlerdedir.
Bu anlattıklarımı doğrulayabilecek arkadaşlarımı zaten tanıyorsun.

Digital kontrol sistemlerinde çoğunlukla 5V gibi bir besleme kullanıldığı için aktif band devrelerinin giriş seviyesi muallakta kalmaktadır.
Çünkü 5V ile çalışan bir devrenin çıkış gerilimi de olsa olsa 5Vpp olabilecektir.
Ayrıca digital kontrol dez avantajları da bulunmaktadır. Çünkü digital kontrollerde ciddi bir VCA sistem kullanılmıyorsa darbe gürültüleri de sistemin kalitesini etkileyecektir.

@Mr_YAMYAM
Ben kendi çapımda denemeler, testler yapıyorum. Amaç, bir cihaz üretmek değil, can sikintisindan kurtulabilmek, kafa dağıtmak.

Bunu açıkça itiraf edeyim; ben hi-end ci (audiophile vs) değilim. Hatta zar zor Hİ-Fİ ci olabilirim. Yaptığınız işe, ürettiklerinize, paylaştığıniz bilgi ve tecrübelere saygı duyuyorum. Bana da faydalı oluyor tabi ki, inkar edemem.

Siz yazdiklarinizla teknik gerçekleri, olması gerekenleri ortaya koymuşsunuz. Ben ise, gücüm yettiğince bir şeyler yapmaya çalışıyorum.

Tda 8425 i denedikten sonra, şimdi de gözümü tda7439 a diktim. Teknik özelliklerinin bir kaçı:
Bass, Treble ve mid range, ayar aralığı +/-14dB; (20dB değil ama ne yapalım işte)
Volume ayar aralığı -48 0dB,
Giriş seçici, 4 giriş, giriş direnci 100k ohm (tipik)
Ayarlanabilir kazanç devresi ile kaynak cihazlara uyumluluk ( bir nevi pire amfi yani);
Tavsiye edilen çalıştırma voltajı 9v.

Bunları test ederek birşeyler çıkarmaya çalışıyorum. Dediğim gibi; amaç bir cihaz üretmek değil, denemeler yapmak. Birşeyler öğrenmek ve tecrube kazanmaya çalışmak. Ancak bunu zamana yayarak yapıyorum. Kafama esince harekete geçiyorum. Benim yaradilisim böyle, ne yapayım.

Sonra bir ara başınızı agritirim. Kusura bakmayın.

Deneme için yapmış olduğun devreleri ölçmeye de başlarsan uğraşılarının tadını tam alırsın. Bu sayede de ölçüm tekniğine adım atmış olursun.
İlk etapta PC bazlı ölçü aletleri ve ücretsiz yazılımlar işini görecektir.
Bunları test ederek birşeyler çıkarmaya çalışıyorum. Dediğim gibi; amaç bir cihaz üretmek değil, denemeler yapmak. Birşeyler öğrenmek ve tecrube kazanmaya çalışmak. Ancak bunu zamana yayarak yapıyorum. Kafama esince harekete geçiyorum. Benim yaradilisim böyle, ne yapayım.
Merak buyurma 40 yıl önce ben de senin gibiydim.

@ozgurece-TA3HGU
Benim TV deki tüm kanallar gitti. Şu an guduruyom.
Türksattan hiç bi kanal çıkmıyo. Üstelik TV den UYDU 1 de silinemiyo
Bu konuda döküman da bulamıyom.
Sende varsa bana verirmisin.

@ozgurece-TA3HGU
Benim TV deki tüm kanallar gitti. Şu an guduruyom.
Türksattan hiç bi kanal çıkmıyo. Üstelik TV den UYDU 1 de silinemiyo
Bu konuda döküman da bulamıyom.
Sende varsa bana verirmisin.

Abi selam.

Sende de yanlış hatırlamıyorsam LG 42lm640s vardı değil mi? Bende bu model var sendeki hangi marka model?

images (5).jpeg

@Mr_YAMYAM hocam bendeki dökümanları dosya olarak eklerim. Benim önerim TV ye ethernet kablosu takıp yazılım güncellemesi yapmanız. Menülerde yazılım güncelle bölümünü seçip onaylıyoruz ve bekliyoruz. Yeni yazılım yüklemesinden sonra cihaz fabrika ayarlarına dönüyor. Servis menü ye girmek isterseniz aşağıda detaylı açıklama var.
Servis menüsüne girmek için PC nin ses çıkışına IR led bağlıyoruz. IR LED i TV ye doğru tutup aşağıdaki ses dosyalarını mediaplayerde açıyoruz.

LG 2012 Serisi PM ve LM Serisi İçin Gizli Servis Menüsü Nasıl Açılır?
--------------------------------------------------------------------------------

1. Elektronik malzeme satan marketlerden IR verici LED alınır
(veya eski hurda kumandalardan sökebilirsiniz)

2. Pc hoperlörünüzün kabloları sökülerek yerine IR LED direk bağlanır.

3. Ekli dosyadaki ses dosyaları basit bir oynatıcıda EQ desteği olmadan çalınır.
(MPC ile sorunsuz çalışmıştır)

4. IR LED çalışıp çalışmadığının testi için her hangi bir fotoğraf makinesi veya
cep telefonu kamerası aracılığı ile test edilir
(IR sinyali gözümüz göremez fakat kameralar görebilir)

5. IR LED üzerinde sinyalin gelip gittiğini gözlemliyene kadar LED uçları değiştirilip
tekrar denenir ses seviyeside kademe kademe artırılır.

6. TV açık konumda beklerken ses dosyası tekrar çalınır
TV sinyali algılayana kadar ses seviyesi artırılır. (Sesi çok fazla açmak ir ledi yakabilir.)

Giriş Şifreleri
0 4 1 3
0 0 0 0
8 7 4 1
8 7 4 3
7 7 7 7
8 8 7 8

NOT: IR LED İLE TVNİZE VEYA PCNİZE HERHANGİ BİR ZARAR VEREMEZSİNİZ
AMA TV İÇERSİNDEKİ GİZLİ SERVİS MENÜSÜNDE YAPTIĞINIZ DEĞİŞİKLİKLER
İÇİN DİKKATLİ OLMANIZDA YARAR VAR
Abi selam.

Sende de yanlış hatırlamıyorsam LG 42lm640s vardı değil mi? Bende bu model var sendeki hangi marka model?

Ekli dosyayı görüntüle 107311
@serkan_48 evet onun TV LG 42lm640s. LG nin dahili uydu alıcıları gerçekten kötü. Ayarlama zor, kanal geçişleri çok yavaş. Uydu ayarlarında tek uydu olursa sorun olmuyor ama birkaç uydu yapılandırılmasından sonra uydu ayarlar bölümüne tekrar girince cihaz bazı kanalları siliyor. Sanıyorum yazılımla ilgili sorunlar var. Ben de 620S var. LG TV yi sadece monitör olarak kullanıyorum.

Ekli dosyalar

• IR LED Ses Dosyaları.rar
    71.8 KB · Görüntüleme: 1
Son düzenleme:
Benim TV bu.
https://www.lg.com/tr/tv-soundbar/smart-tv/42lm660s/
Uymadı anten ayarını yaptım. Ama Türksat yerine eutalsat uydusu gibi görünüyo. Ama sadece Türksat yayınları var.
UYDU1 i Türksat olarak ayarlamıştım ama çalışmıyor. Sebebini bulamadım.
Uydu iki ise HOTBIRD idi ama orayı taramadım.
Şimdilk Türk kanalları ile idare ediyom.
Ayrıca iki tene daha belgesel ganal çıktı. İşe yarar mı bilmiyom arada bir bakacağım.

Benim TV bu.
https://www.lg.com/tr/tv-soundbar/smart-tv/42lm660s/
Uymadı anten ayarını yaptım. Ama Türksat yerine eutalsat uydusu gibi görünüyo. Ama sadece Türksat yayınları var.
UYDU1 i Türksat olarak ayarlamıştım ama çalışmıyor. Sebebini bulamadım.
Uydu iki ise HOTBIRD idi ama orayı taramadım.
Şimdilk Türk kanalları ile idare ediyom.
Ayrıca iki tene daha belgesel ganal çıktı. İşe yarar mı bilmiyom arada bir bakacağım.
Yamyam hocam bende de LG 42LA660S modeli var .Çanak anten rüzgardan biraz dönse kanallar gidiyor sinyal bulunamadı çıkıyor ekranda.Son zamanlarda yine aynısı oldu.Çanağı ayarlamam gerekecek.

Forum istatistikleri

Konular
128,360
Kullanıcılar
450,227
Son üye
kullanıcı2343

Yeni konular

Geri