Paralel ve seri dirençlerin eşdeğer dirençleri neden farklıdır?

barkin141

Üye
Sevgili arkadaşlar bildiğimiz gibi iki 10ohm direnci seri başladığımızda eşdeğer direnç 20ohm, paralel bağladığımızda ise 5 ohm oluyor.Bunu çok güzel bize öğretiyorlar ama neden böyle olduğunu öğretmiyorlar.Açıkçası sorum şu devre nasıl davranıyorda iki direnç seride eşdeğeri 20ohm iken(10 ohmluk 2 direnç örneği ile) paralelde 5ohm oluyor?Lütfen Reş formülü falan yazmayın ben burda elektriğin davranışını merak ediyorum iki direnç seri bağlanınca paralel bağlanınca eşdeğer direnç kaç oluyor ben de biliyorum.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
çok basit şekilde anlatmak gerekirse. İletkeni bir hortum kabul edersek su pompasını batarya ve içinden geçen suyu akım olarak kabul ederiz. Hortumu sıkıştıran bir çamaşır mandalını direnç olarak kabul edelim. Seri olarak bağladığın dirençler aynı noktada üstü üste eklediğin mandallardır. Her mandal bir öncekine basarak hortumu biraz daha sıkıştırır pompanın gücü sabit olduğuna göre içinden geçen su azalır en sonunda durur. Paralel bağlamada ise her mandal için hortuma yeni bir dal oluşturur onun üstüne takarız. Mandallar üst üste binmez ayrı dallarda olur ve her yeni mandalda yeni bir dal eklenir. Eklenen dalın çapı üzerindeki mandal yüzünden ana hortumdan küçük olsa da dal sayısı arttığı için su her yeni dal eklendiğinde biraz daha fazla akacak yol bulur en sonunda da ana hortumun çapında bir yol bulur ve mandal direnci sıfır olur. Umarım yeterince açıklayabilmişimdir.

çok basit şekilde anlatmak gerekirse. İletkeni bir hortum kabul edersek su pompasını batarya ve içinden geçen suyu akım olarak kabul ederiz. Hortumu sıkıştıran bir çamaşır mandalını direnç olarak kabul edelim. Seri olarak bağladığın dirençler aynı noktada üstü üste eklediğin mandallardır. Her mandal bir öncekine basarak hortumu biraz daha sıkıştırır pompanın gücü sabit olduğuna göre içinden geçen su azalır en sonunda durur. Paralel bağlamada ise her mandal için hortuma yeni bir dal oluşturur onun üstüne takarız. Mandallar üst üste binmez ayrı dallarda olur ve her yeni mandalda yeni bir dal eklenir. Eklenen dalın çapı üzerindeki mandal yüzünden ana hortumdan küçük olsa da dal sayısı arttığı için su her yeni dal eklendiğinde biraz daha fazla akacak yol bulur en sonunda da ana hortumun çapında bir yol bulur ve mandal direnci sıfır olur. Umarım yeterince açıklayabilmişimdir.
Daha güzel örnek vereni forumdan kovuyorlar, su işini duymuştum da mandal işi çok hoşuma gitti. Abi izninle ben bunu ilerde satarım başkalarına da :D

Hocam örneğiniz için çok teşekkürler.Örneğinizden giderek kendime şöyle bir örnek çıkardım izninizle :D
Varsayalım tek gidiş yönlü bir yolum var ve bu yola 20 saniyelik kırmızı ışık koydum ve her yeşil yandığında sadece 10 araç geçebiliyor.Ben bu yolu iki ayrı gidiş yoluna çevirirsem ve ikisine de 10 saniyelik ışıklar koyarsam ilk yolda 20 saniyede 10 araç geçebiliyorken iki gidişli yolda ilk 10 saniyede 20 ikinci 10 saniyede de 20 araç yani toplamda 40 araç geçiyor.Aynı sürede birinde 10 araç geçerken diğerinde 40 araç geçiyor bu da Reş’lerdeki 4 kat fark olmasını da(benim örneğim için) açıklıyor sanırsam.Doğruysam onaylayın hocam.İyi forumlar.

Elektrik akımı en kısa yolu kullanarak akar,seri devrede kullanılan yol ortak, dirençte toplanarak bulunur,paralel devrede hat ayrılır akım daha az direnç gösteren yolu bulur hesaplamayı söylemiyorum biliyorsunuz.
Paratonerlerde temelde bu prensiple çalışır,elektrik en kısa yolu bularak akmak ister.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,944
Son üye
önder sem

Yeni konular

Geri