Paralel Port 3 Eksen Cnc Sürücü

mncnaa

Üye
Arkadaşlar iyi günler, uzun zamandır forumu inceliyorum bende basit bir cnc yapmaya karar verdim ve mekanik kısmının bi çoğu halloldu ancak kontrol kartı konusunda kararsız kaldım hazır alacak kadar bütçem yok belki hazırı kadar verimli çalışmasa da kartı kendim yapsam iyi olcak

Parallel Port 3 Axis CNC Driver, Opto-Isolated, Unipolar Steppers

burdaki kontrol kartını yapan çalıştıran arkadaşımız varmıdır acaba bu kartı yapmayı düşünüyorum da
sizce nasıldır

Arkadaşlar iyi günler, uzun zamandır forumu inceliyorum bende basit bir cnc yapmaya karar verdim ve mekanik kısmının bi çoğu halloldu ancak kontrol kartı konusunda kararsız kaldım hazır alacak kadar bütçem yok belki hazırı kadar verimli çalışmasa da kartı kendim yapsam iyi olcak

Parallel Port 3 Axis CNC Driver, Opto-Isolated, Unipolar Steppers

burdaki kontrol kartını yapan çalıştıran arkadaşımız varmıdır acaba bu kartı yapmayı düşünüyorum da
sizce nasıldır

pminmo.org a bak daha basit ve ucuz kontrolerlar var. bir de 320volt sitesinde vardı birkaç tane.
4028 lojikli bir kart vR PMİNMO ORG DA onu ben yaptım sorunsuz.

Pminmodaki 4028 i goremedim ama 74hc14, 4030 ve 4013 den oluşan bi devre vardi onu yaptim ama kararli calistiramadim ben bir türlü

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Ufak tefek oyuncak şeyler içinse uğraşma , ciddi biçimde stepper çalıştıracaksan bir sürücüde öncelikle chopper özelliği aramalısın.
TB6560-6600 gibi hazır chip leri incele.
Kendi çaplarında mükemmel iş görürler.

Anliyorum kazim bey verdiğim linkteki devrenin malzemelerini aldim bi calistirayim eger randiman alamazsam artik sizin dediginiz gibi yapicam sagolun tavsiye için ayrica chopper için pminmodaki devreyi yapmıştım 2n3055 li olani. Bilmedigimden soruyorum chiplerdeki chopper ile benim yaptigim chopperlarin ne gibi farklari olabilir yani motorlarin sağlıklı calismasinda önemli rolü varmıdır. Sonuçta ikiside akim sınırlıyor

Devreyi bilmediğim ve 2N3055 kullanmayalı on seneden fazla olduğu için yorum yapamayacağım.
Günümüzde power mosfetler kullanılıyor...

Forum istatistikleri

Konular
128,245
Kullanıcılar
450,052
Son üye
Fatihkaya00

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri