Panoyu toplayamadım.

II_MeHMeT

Üye
Hocalarım, Abilerim, Elektrik tesisatını 4 sene önce yaptırdığımız evin sigortalarını elektrikçi takmamış. sigortalar 16,20,32 Amper, Ana Panodan kat panosuna 3 tane farklı renkte 6 lık kablo geliyor. iyi ama odalardan da kahve ve mavi kablolar kat panosuna geliyor. kafam karıştı açıkçası.

bantlı olan kablolar ana panodan gelenler. diğerleri de odalardan gelenler

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bir bilen ! çağırsanız iyi olur.
üniversite 1 de yapmıştım sigortaları da taktım dedemler söktürdüler. yanlış bağlamışsın diye şimdi birşeyler eksik geliyor. :) o nötrleri aşağıdan gelen nötr ile mi bağlayacağım kafam allak bullak oldu :)

Çözdüm şimdi aşağıdan bir faz bir nötr geliyormuş. topraklar zaten hepsi birbiri ile bağlanacak.

nötrlerin hepsi mavi onlar da birbiri ile bağlanacak.

faz 3 linye ye ayrılıp mutfak ve yatak odası olarak ayrılmış diğer faz salon ve oturma odası için ayrılmış kırmızılar da lambaların fazı.

mutfak ve yatak odası için 32 Amperlik sigorta sizce de çok değil mi

Sayaçtan gelen kablolar kalın kesitlidir 6mm2 kesitteki faz-nötr-toprak iletkenleri budur sayaç sigortasını kaldırıp sigorta kutusundan kontrol ederseniz buna emin olursunuz. Aydınlatma linye sigortası 10A, Priz linye sigortaları 16A'dir, özel(Bağımsız) linyeler için en fazla 20A sigorta kullanabilirsiniz. Sigorta kutunuzdaki herhangi bir sigorta amperajı sayaç sigorta amperajınızdan büyük olamaz. (Birde şu 7kw'lık ani su ısıtıcısı olayları var sizde var mı bilmem ama bu başlı başına bir sorundur)

Sorularınızdan Meslekten olmadığınız anlaşılıyor sigorta kutunuzu bir elektrikçiye toplatmanızı tavsiye ederim.

Kolon hattı 2,5 mm2 kablo mu bana mı öyle geliyor?

Sayaçtan gelen kablolar kalın kesitlidir 6mm2 kesitteki faz-nötr-toprak iletkenleri budur sayaç sigortasını kaldırıp sigorta kutusundan kontrol ederseniz buna emin olursunuz. Aydınlatma linye sigortası 10A, Priz linye sigortaları 16A'dir, özel(Bağımsız) linyeler için en fazla 20A sigorta kullanabilirsiniz. Sigorta kutunuzdaki herhangi bir sigorta amperajı sayaç sigorta amperajınızdan büyük olamaz. (Birde şu 7kw'lık ani su ısıtıcısı olayları var sizde var mı bilmem ama bu başlı başına bir sorundur)

Sorularınızdan Meslekten olmadığınız anlaşılıyor sigorta kutunuzu bir elektrikçiye toplatmanızı tavsiye ederim.
şimdi hocam elektrikçiyim fakat tesisat değil de otomasyon ile plc alanında geliştirdim kendimi. tesisatı ben çekseydim daha kolay yapardım bunu da biliyorum. elektrikçinin biri çekmiş tesisatı panoyu da toplamamış sigortalarını aldırmış ama takmamış. 4 yıl elektrik öğretmenliği okudum. adi anahtar tesisatını priz tesisatını da biliyorum fakat herkes benim senin düşündüğün gibi yapmıyor hocam.
yapan elektrikçi yatak odası ve mutfak'ğın priz tesisatı için 32 A, salon koltuk odası için 20 A, aydınlatma için 16 A lik aldırmış. bunları anca buralarada kullanır diye düşündüm başka bir yerde kullanamaz.

anlamıyorum değil de başkasının yaptığı işi yapmak daha zor. herkes standart yapmıyor çünkü. gömmeyin hemen böyle beni. tesisattan anlamam ama proje okumasını bilirim. projesi de yok zaten.

aydınlatma tesisatında faz geliyor nötr geliyor fakat lamba yanmıyor bir türlü duy bozuk deyip değiştirdim olmadı. anahtar sıkıntılı dedim o da kar etmedi.

işi ehline yaptırın.

Elinizde bir ölçü aleti bulundurun. Aydınlatmaya gelen gerilim 220 V mu onu görürsünüz.
Sn. @yaşlıuzmanın söylediği mantıklı. Çünkü sizi tam olarak tanımıyor.

şimdi hocam elektrikçiyim fakat tesisat değil de otomasyon ile plc alanında geliştirdim kendimi. tesisatı ben çekseydim daha kolay yapardım bunu da biliyorum. elektrikçinin biri çekmiş tesisatı panoyu da toplamamış sigortalarını aldırmış ama takmamış. 4 yıl elektrik öğretmenliği okudum. adi anahtar tesisatını priz tesisatını da biliyorum fakat herkes benim senin düşündüğün gibi yapmıyor hocam.
yapan elektrikçi yatak odası ve mutfak'ğın priz tesisatı için 32 A, salon koltuk odası için 20 A, aydınlatma için 16 A lik aldırmış. bunları anca buralarada kullanır diye düşündüm başka bir yerde kullanamaz.

anlamıyorum değil de başkasının yaptığı işi yapmak daha zor. herkes standart yapmıyor çünkü. gömmeyin hemen böyle beni. tesisattan anlamam ama proje okumasını bilirim. projesi de yok zaten.

aydınlatma tesisatında faz geliyor nötr geliyor fakat lamba yanmıyor bir türlü duy bozuk deyip değiştirdim olmadı. anahtar sıkıntılı dedim o da kar etmedi.

Değerli Hocam hakkınızda önyargılı davranmışım kusura bakmayın, madem meslektensiniz ben bu işi yaparım diyebiliyorsanız girişin. Dediğim gibi daire içi herhangi bir sigorta amperajı sayaç sigorta amperajını geçmemeli buna dikkat edin. Bildiğiniz üzere tüm linyelerde 2,5mm2 nya kullanılır, 2,5mm2 kesitte linyeye de 20A üzeri sigorta takmak yanlıştır, risktir. Kolon hattı dışında da 6mm2 nya görüyorum fotoda tesisatı iyi incelemek lazım. Kaçak akım rölesi de takın, elektrikçi ustanın eli işlere yatkındır sizin saatlerce uğraşacağınız işi dakikalar içinde halleder daha temiz iş çıkartır. Tercih sizin Hocam.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,243
Kullanıcılar
450,051
Son üye
Rezly

Yeni konular

Geri