Pano Soğutma

50 60 derece değil ama hissedilen 40-45 derece oluyor. Enjeksiyon makinelerinden dolayı ortam ısısı yüksek oluyor

@Suat_Korkmaz abi sende olur dediysen tamamdır :D 2 tane 120 lik alacağım yarın.

Şimdi sen üstteki fan dışarı, altta ki fan içeri üflüyor şeklinde yapmışsın ben tam tersi yapayım diyorum. Neden dersen step sürücüler en üstte olduğu için en soğuk hava onlara ulaşsın diyorum. Step sürücülerde baya ısınıyor. Elle iyi hissedilecek kadar yani. 48 voltluk güç kaynakları da en altta duruyor ve baya baya ısı üretiyorlar o yüzden dışarı üfleyecek fanı da tam güç kaynaklarının altına denk gelecek yere koyarsam sıcağı direkt dışarı boşaltmış olurum diye düşünüyorum.

Sent from my GT-N7100 using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

enjeksiyon makinaları ? meslektaşız sanırım :D fanın sirkülasyonu mutlaka ısınan hava yukarı şeklinde daha avantajlı olacaktır malumunuz ısınan hava yukarı çıkmaya meğilli dir haa yok alt kısımda çok ısınan ekipman var derseniz size tavsiyem hemen yanından bir fan deliği açıp onuda dış yöne sirküle etmenizdir bu sayede pano içinden ivedi atılır

enjeksiyon makinaları ? meslektaşız sanırım :D fanın sirkülasyonu mutlaka ısınan hava yukarı şeklinde daha avantajlı olacaktır malumunuz ısınan hava yukarı çıkmaya meğilli dir haa yok alt kısımda çok ısınan ekipman var derseniz size tavsiyem hemen yanından bir fan deliği açıp onuda dış yöne sirküle etmenizdir bu sayede pano içinden ivedi atılır
Eh meslektaş sayılırız :) benim ilgi alanım daha çok IML Robotlar. Onların plc yazılımı ile uğraşıyorum

Sent from my GT-N7100 using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

ne bileyim enjeksiyon makina ları deyince :D bende enjeksiyon cuyum

Bizim cnc panosu plastik. Neden plastik aldın metal almalıydın diyenleriniz olacak ama metalde olsa bu sefer ortam sıcaklığını emdiği için yine sıcak olacaktı :D

Hem bulunduğu ortamın aşırı sıcak olması hemde pano içinde 3 güç kaynağı 3 sürücü İnverter ün oluşturduğu sıcaklık bi hayli fazla oluyor. (binanın yalıtımı sıfır hatta eksilerde :D ) Panoyu yakın zamanda topladığım için fan koymamıştım. Dün sabahtan akşama kadar çok ağır olmayan işlemler yaptım makinede panodaki parçalar ortamında aşırı sıcak olması sebebiyle bi hayli ısınmıştı. Tabi kapağını sürekli açık tutup arada hava tutarak soğuttum.

Bilgisayar kasa soğutma ürünlerine falan baktım. Fanlar ve işlemciler için radyatörlü noktasal soğutma sistemleri dışında ortam soğutması adına bizim işimize yarar hazır ürün yok yani en azından ben görmedim.

Peltier, fan ve alümüyon :D soğutma blokları ile termostatlı bir soğutma sistemi kursak olmaz mı sizce.

***Arama motoru ile konu aradım ama benzer bir konu olmayınca açtım. Eğer konu varken açtıysam affola :p:p

işleminiz aslında çok basit eğer sağlam bir komprasöre sahipseniz panonun üst kısmından bir adet 10mm lik bir delik açın daha sonra sürücülerin üzerindeki havalandırma kanallarına denk gelicek şekilde bir hortum hizalayarak koyun her sürücü hizasında hortuma delik açık sonra havayı bu hortuma bağlayın ve havayı 1 bar şeklinde bağlayın ısınma durumuna göre hava basıncını arttırın.
not: eğer komprasörünüze bağlı bir kurutucu yok ise şartlandırıcı koyunuz.

şu siyah kasalar var ya 15. dönüşüm :D one way diyorlar hani :) üretimi dert pazarı bol kasa :D

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri