Pano Soğutma

KAYSERİ

Profesyonel Üye
Bizim cnc panosu plastik. Neden plastik aldın metal almalıydın diyenleriniz olacak ama metalde olsa bu sefer ortam sıcaklığını emdiği için yine sıcak olacaktı :D

Hem bulunduğu ortamın aşırı sıcak olması hemde pano içinde 3 güç kaynağı 3 sürücü İnverter ün oluşturduğu sıcaklık bi hayli fazla oluyor. (binanın yalıtımı sıfır hatta eksilerde :D ) Panoyu yakın zamanda topladığım için fan koymamıştım. Dün sabahtan akşama kadar çok ağır olmayan işlemler yaptım makinede panodaki parçalar ortamında aşırı sıcak olması sebebiyle bi hayli ısınmıştı. Tabi kapağını sürekli açık tutup arada hava tutarak soğuttum.

Bilgisayar kasa soğutma ürünlerine falan baktım. Fanlar ve işlemciler için radyatörlü noktasal soğutma sistemleri dışında ortam soğutması adına bizim işimize yarar hazır ürün yok yani en azından ben görmedim.

Peltier, fan ve alümüyon :D soğutma blokları ile termostatlı bir soğutma sistemi kursak olmaz mı sizce.

***Arama motoru ile konu aradım ama benzer bir konu olmayınca açtım. Eğer konu varken açtıysam affola :p:p

fan gibi soğutma sistemleri elektronik cihazların ( güç kaynağı , sürücü , plc ) olduğu panolarda maalesef çok faydalı omuyor.kapağa klima taktırmak daha faydalı olabilir.eğer o ihtimal de yoksa ve panoyu sadece siz kullanıyorsanız ayaklı büyük fanlardan alın , kapağı açık tutp pano içine soğuk hava üfletin.

fan gibi soğutma sistemleri elektronik cihazların ( güç kaynağı , sürücü , plc ) olduğu panolarda maalesef çok faydalı omuyor.kapağa klima taktırmak daha faydalı olabilir.eğer o ihtimal de yoksa ve panoyu sadece siz kullanıyorsanız ayaklı büyük fanlardan alın , kapağı açık tutp pano içine soğuk hava üfletin.

Evet sadece fan koymak mantıklı olmuyor ortamda sıcak olduğu için manası kalmıyor. hazır pano klima sistemi bu iş için biraz pahalı olacağı için peltier düşündüm :) hobi amaçlı makine zaten :)

merhaba soğutma işi ile ucundan ilgilendiğim için fikir beyan edeyim alt ve üst kısma alttaki emiş üstteki üfleme olarak iki adet 14 cm lik fan yada panonuza sığacak kadarı diyelim yeterli olacaktır ortam sıcaklığından daha aşağı dereceler istiyorsanız hem pek gereği olmayan hemde pek maaliyetli bir işe girmiş olursunuz

merhaba soğutma işi ile ucundan ilgilendiğim için fikir beyan edeyim alt ve üst kısma alttaki emiş üstteki üfleme olarak iki adet 14 cm lik fan yada panonuza sığacak kadarı diyelim yeterli olacaktır ortam sıcaklığından daha aşağı dereceler istiyorsanız hem pek gereği olmayan hemde pek maaliyetli bir işe girmiş olursunuz
Abi Aslında aklımdaki de senin dediğin şekilde ama makinenin ortam zaten bi hayli sıcak oluyor. O yüzden sadece fam koymam yetersiz olacak. Pano içi bi hayli ısınıyor o yüzden klimalı yani peltierli sistem düşünüyorum

Sent from my GT-N7100 using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

ortam 50 60 derece de ise muhtemelen fan yeterli olacaktır bana güvenin fan şu anda en pratik çözüm peltier in bir yönü de felaket ısınacak onuda ortama salacaksınız bir şekilde ki o bile bu ortama fazladan ısı olacaktır çok kafaya taktıysanız chiller düşünün derim balkon veya cam tarafına dış üniteyi alıp ortamı ısıtmadan soğutucu sıvı ile evaparatör benzeri bir düzenek ile panonuzu 20 derecelere indirebilirsiniz bunda ki zararınız artı elektrik parası olarak düşünün elektronik kart veya bileşenler 70 80 derecelere kadar sağlıklı çalışır tabi datasheed lerini incelemek lazım bu chiller için küçük bir eski sebil düzeneği ve akvaryum su pompası yeterli olacaktır

Neden fan koymak yetmesin ki? Benim pano buz gibi oluyor. Alt sağ tarafa ve sol üst tarafa birer 120'lik fan tak sonra içine bir de karpuz koy. Soğuyunca keser yersin :)

Şaka bir yana benim panoda bahsettiğim gibi 2 tane 120'lik fan var. Sağ alttaki içeriye doğru üflüyor. Sol üstteki de içerdeki havayı dışarıya üflüyor. Yani güzel bir hava sirkülasyonu var. Panoda VFD, 2 tane güç kaynağı, 1 kontrol kartı ve 4 sürücü var. Hiç biri ısınmıyor. Bununla da yetinmedim, geçen gün sürücülere de birer tane 40'lık fan taktım.

ortam 50 60 derece de ise muhtemelen fan yeterli olacaktır bana güvenin fan şu anda en pratik çözüm peltier in bir yönü de felaket ısınacak onuda ortama salacaksınız bir şekilde ki o bile bu ortama fazladan ısı olacaktır çok kafaya taktıysanız chiller düşünün derim balkon veya cam tarafına dış üniteyi alıp ortamı ısıtmadan soğutucu sıvı ile evaparatör benzeri bir düzenek ile panonuzu 20 derecelere indirebilirsiniz bunda ki zararınız artı elektrik parası olarak düşünün elektronik kart veya bileşenler 70 80 derecelere kadar sağlıklı çalışır tabi datasheed lerini incelemek lazım bu chiller için küçük bir eski sebil düzeneği ve akvaryum su pompası yeterli olacaktır

50 60 derece değil ama hissedilen 40-45 derece oluyor. Enjeksiyon makinelerinden dolayı ortam ısısı yüksek oluyor

@Suat_Korkmaz abi sende olur dediysen tamamdır :D 2 tane 120 lik alacağım yarın.

Şimdi sen üstteki fan dışarı, altta ki fan içeri üflüyor şeklinde yapmışsın ben tam tersi yapayım diyorum. Neden dersen step sürücüler en üstte olduğu için en soğuk hava onlara ulaşsın diyorum. Step sürücülerde baya ısınıyor. Elle iyi hissedilecek kadar yani. 48 voltluk güç kaynakları da en altta duruyor ve baya baya ısı üretiyorlar o yüzden dışarı üfleyecek fanı da tam güç kaynaklarının altına denk gelecek yere koyarsam sıcağı direkt dışarı boşaltmış olurum diye düşünüyorum.

Olur tabi. Parçaların yerleşimi nasılsa ona göre fan koymak mantıklı tabi.

Bu arada sürücülerin açık mı kapalı mı? Yani M542'ler gibi kapalı mı? O tip sürücülerden hiç kullanmadım ama kapalı ise kutunun ısı transferi konusunda nasıl olduğunu bilemiyorum. Eğer kutu alüminyumsa ve ısınan entegreye termal macun ile birleştirilmişse o zaman iyi. Kutu bir nevi peltier görebi görüyordur. Yok eğer entegre boşta ise kutu içeriye hava girişini engelliyordur. Ben rahat duramaz ve birini açıp bakardım kesin :)

Olur tabi. Parçaların yerleşimi nasılsa ona göre fan koymak mantıklı tabi.

Bu arada sürücülerin açık mı kapalı mı? Yani M542'ler gibi kapalı mı? O tip sürücülerden hiç kullanmadım ama kapalı ise kutunun ısı transferi konusunda nasıl olduğunu bilemiyorum. Eğer kutu alüminyumsa ve ısınan entegreye termal macun ile birleştirilmişse o zaman iyi. Kutu bir nevi peltier görebi görüyordur. Yok eğer entegre boşta ise kutu içeriye hava girişini engelliyordur. Ben rahat duramaz ve birini açıp bakardım kesin :)
Sürücüler orjinal M542. Bir yüzü alüminyum soğutucu blok var. Önceden açmıştım bozulan bir sürücünün içini ama termal macun varmıydı yokmuydu hatırlamuyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri