Panjur motoru

ibrahim1996

Katılımcı Üye
Garip bir olay
Panjur sistemi baglantısı motora faz nötr ve aç kapat komut kabloları ile oluşmakta olduğuna göre;
2mt ve 3 mt 220v ac olan iki panjur aynı anda açılıp kapatılmak isteniliyor fakat 2mt olan kapanıyor 3mt olan daha kapanmadığı için 2mt olan panjur halen çalışıp boşa düşüyor aynı noktadan motor beslemesi yapılmaktadır ve yine kontrol noktasıda iki motorunda aç kapat kontrol kabloları aç kabloları bir kontaga kapat kabloları bir kontaga bağlı denilene göre iki motorun içinde bulunan kondansatörlerden ötürü aynı aynı noktaya bağlantı yapılamaz mış kondansatör degerleri yükseldinden ötürü panjur etkilenip boşa düşüyormuş anlamadım nokta iki panjur içinde açmak ve kapatmak için 4 kontrol kontagıda olsa aynı anda bastık diyelim yine aynı noktaya baglantı yapılmış olacak ki şebekede baglı diyer abonelerin sistemlerindeki kondansatörlerden de etkilenir bu mantıkla düşünürse işi çözümü nasıl yapılmalı

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bencede garip bir olay. Panjur motorları bildiğim ve yaptığım kadarıyla tek motor ve ileri geri hareketiyle panjurları aç kapa yapmaktadır. Kondansatör ve diğer abone işlevini anlamadım ne alakayla etkileniyor.

iki adet boyutları farklı panjur kontrolleri tek noktadan yapıldığında motorlardaki kondansatörlerin kapasiteleri degişiyormuş bu denilen bilgi dogru kabul edersek
Diyer abone olayındaki kastım misal yan komşu panjuru açıyor bende açtım aynı Şebeke elektriği hattına baglı olduğumuza göre yine panjur daha fazla açılır bu olay tüm dünya için geçerli o zaman bu bilgi çöp yanlış olmak dan başka bir şey değil napacaz dünyada tek tekmi açacak panjuru saçma garip gülünesi bir bilgi ile karşılaşdım bildim kadarı ile panjur daki limit swich leri ile alt ve üst nokta belirleniyor kondansatör filan ilgisi yok yani

Öyle saçma bir durum olmadı olamazda. Bir büton bir kondansatörle uydudan tüm panjurları aç kapa yapsınlar.

Bildiğiniz gibi gövde içerisinde limit sviçleri var kaldı ki dc motorlara sahip, ac besleme için girecektir doğru bu durumda kontrol butonları için gövdeden kablolarla çıkacaktır. Bu panjurları ac motorla modifiye mi etmiş orjinal değil mi?

Motor beslemesi aynı yerden yapılıyor derken tek kontakla iki motor çalıştırılıyorsa bunun olması normal. Yani kontrolör tekse ve 2 panjur varsa sıkıntı olur. Her iki panjurun ayrı ayrı kontrolörü olursa tek komutla çalıştırıp 2 metre limitine gelince durur 3 metrede kendi limitine gelince durur. Aksi durumda 3 metre olan panjurun limite gelene kadar diğeri çalışmaya devam eder 2 metreliğin limitini kullanırsan diğeri açık kalır. B

Limitleri tek tek

Limitleri tek tek tamam ama 3 metreliği kullanıyor sadece anlattığın kadarıyla. Panjurların tek kontrol panelimi var?

Garip bir olay
Panjur sistemi baglantısı motora faz nötr ve aç kapat komut kabloları ile oluşmakta olduğuna göre;
2mt ve 3 mt 220v ac olan iki panjur aynı anda açılıp kapatılmak isteniliyor fakat 2mt olan kapanıyor 3mt olan daha kapanmadığı için 2mt olan panjur halen çalışıp boşa düşüyor aynı noktadan motor beslemesi yapılmaktadır ve yine kontrol noktasıda iki motorunda aç kapat kontrol kabloları aç kabloları bir kontaga kapat kabloları bir kontaga bağlı denilene göre iki motorun içinde bulunan kondansatörlerden ötürü aynı aynı noktaya bağlantı yapılamaz mış kondansatör degerleri yükseldinden ötürü panjur etkilenip boşa düşüyormuş anlamadım nokta iki panjur içinde açmak ve kapatmak için 4 kontrol kontagıda olsa aynı anda bastık diyelim yine aynı noktaya baglantı yapılmış olacak ki şebekede baglı diyer abonelerin sistemlerindeki kondansatörlerden de etkilenir bu mantıkla düşünürse işi çözümü nasıl yapılmalı
Tuşlara 2-3 sn uzun basınca otomatik sonuna kadar gitmiyor mu motor?

Tam aynı anda açıp kapama denilemez, ufak saniyelik fark olacaktir eğer aynı motoru kullanmıyorlarsa. Soruna farklı yaklaşıp motoralrına odaklandım. Çoğu üretici aynı motoru kullanıyordur yani aynı motor üreticisinden tedarik ediyordur, araştırdım Simu T3.5 ve T5 yaygın kullanıldığını gördüm. Buradan hareketle teknik özelliklerinde 4 dk termal koruma (diye adlandırabilirz) standart görünüyor, farklı çaptaki motorlar farklı devir sayısı yapmaktadırlar, doalyısıyla aynı kumandadan start sop komutu vermek mantıksız gelmiyor.

Standart ve direct current başlığındakileri karşılaştırdım; http://us.simu.fr/14-wired-solutions

Benzer yakın konu; https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/uzakdan-kumandalı-motorlu-panjur.122217/

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri