Otomatik Kumanda ve Pano çizim programları

Arkadaslar ben cofasoda kullandım eplanda kesinlikle eplanı öneriyorum tamam cofaso güzel bi çalışma olmuş ama program cok takılıyor sembol tasarlarken carpraz referans verirken bazen anlam veremediğiniz hatalar olusuyor eger hızlı sekılde çalışmanız gerekiyorsa kesinlikle eplan.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Ben otomasyon sistemlerinin yeni bir öğrencisiyim...

Panolarda montaj yapılırken belirli projelere göre hareket ediliyor.Projeler üzerinden pano oluşturuluyor ve bu rojelerin çizilmesi değil okunması bile bilgi gerektiriyor...
Benim sorum ; Bu cizimlerde hangi program daha çok kullanılır. E-plan, cofaso, autocad...Ve kullanılan programdaki elemanlar farklımıdır? Çizim sitilleri farklımıdır? Örneğin basitinden bir röle cofasoda ve autocad de aynı şekli mi temsil eder? Veya daha zorları.
Ben Konyada yaşıyorum.Bölgelerdeki program kullanımı değişirmi ? İstanbulda cofaso Konyada autocad gibi... Ve son olarak hangisini öğrenmeliyim.hepsinimi öğrenmeliyim.Benim staj yaptığım firmada şuan autocad kullanılıyor.Yoksa autocad mi öğrenmeliyim

Vereceğiniz Bilgiler için Şimdiden Teşekkür ederim.İYİ AKŞAMLAR.
projeyı okuması bıle zor demısın

farklı bı alfabemı kullanılıyor yıksa bızım bıldıgımız normlardan farklı bı norm mu var ??

...en basit çözüm AutoCAD'te hazır semboller oluşturup kaydederek depolaman. Tasartım esnasında onları kullan, hem de pratiklik ve yeni bir çözüm bulman açısından...

----
Yerinde sayıp saymadığını kontorl edeceğine, her gün birşeyler yap...

Auto cad kullanımı çok verimli değil. semboller standart dahilinde olmalı.

autocad le başlamak gerek, zira bu program elektrik projeleri için özel bi program değil dolayısıyla seni biraz uğraştırır, ama autocad i çözdükten sonra eplan da cofaso da kolay gelecektir. bunlar zaten proje çizim programları, semboller hazır, adlandırmak vs kolay yani, ama gittiğin her yerde ilk soracakları şey autocad bilip bilmediğin. zaten bu işle uğraşan her işyerinde cofaso yada eplan olmasa bile autocad mutlaka var. müşterilerin gönderdiği projeler vs hep dwg uzantılı oluyo, autocad geçerliliğini ispatlamış ve kabul ettirmiş bi program artık, hepsini öğren ama autocad le başlamak en mantıklısı olur

Konuyu acan arkadasa benzer bir durumda olmam ve yazdıklarınızdan yola çıkarak Cofasoyu indirdim arkadaslar ama ilk tespitlerime göre siemensten baska kütüphanesi yok, internette de bulamadım.. Bana acilen pano şeması lazım ama schneider kütüphanesinde. Cofasoda schneider varmı..

Ayrıca bir de eplanı denemek istiyorum ama ücretsiz bir program deil anladığım kadarıyla..

Cofasonun bazı eksikleri olmasına rağmen bence çok başarılı bir program. Cofaso ile başlamanı öneririm.

ben bundan yaklaşık 5 - 6 sene önce autocadle bir çok proje çiziminin rahatlıkla yapıldığını söyleyebilirim. . bugünde yine aynı şekilde autocad bilgin olduğu sürece diğer programlarıda kolaylıkla çözebilirsin diye düşünüyorum. . yalnız elektrik projelerinde son bir kaç yıldır en çok piyasada duyduğum önceleri Eplan son zamanlarda ise cofasodur. . arkadasların söylediği gibi dostum sen hepsini öğrenmeye çalış zira her öğrenilenin yeri farklıdır elbet karsına çıkar. . ;)

Merhaba arkadaşlar,bu çizim programlarına ait hiç tecrübem olmadı bu autocad,cofaso,EPlann vs. programları nasıl edinebilir ve öğrenebilirim,ilginiz için şimdiden teşekkürler....
ÖZGÜRLÜĞÜN KARŞISINDAKİ EN BÜYÜK ENGEL KENDİ HALLERİNDEN MEMNUN KÖLELERDİR.....

bende mekatronik öğrencisiyim ve gebze myo gidiyorum. ve mesleğim üzerine bir program bilmiyorum.özellikle cofaso,visual basic ve plc öğrenmek istiyorum.istanbul anadolu yakasında oturuyorum bana bildiğiniz kurs yerlerini önerebilirmisiniz...

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri