Otomatik Kumanda ve Pano çizim programları

atmaca597

Üye
Ben otomasyon sistemlerinin yeni bir öğrencisiyim...

Panolarda montaj yapılırken belirli projelere göre hareket ediliyor.Projeler üzerinden pano oluşturuluyor ve bu rojelerin çizilmesi değil okunması bile bilgi gerektiriyor...
Benim sorum ; Bu cizimlerde hangi program daha çok kullanılır. E-plan, cofaso, autocad...Ve kullanılan programdaki elemanlar farklımıdır? Çizim sitilleri farklımıdır? Örneğin basitinden bir röle cofasoda ve autocad de aynı şekli mi temsil eder? Veya daha zorları.
Ben Konyada yaşıyorum.Bölgelerdeki program kullanımı değişirmi ? İstanbulda cofaso Konyada autocad gibi... Ve son olarak hangisini öğrenmeliyim.hepsinimi öğrenmeliyim.Benim staj yaptığım firmada şuan autocad kullanılıyor.Yoksa autocad mi öğrenmeliyim

Vereceğiniz Bilgiler için Şimdiden Teşekkür ederim.İYİ AKŞAMLAR.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
ya cok garip sorular sormusun bolge bolge cizim diye bisey yoktur arkadasim herkes kendine nasil kolay geliyo firma sahipleri neyi ongormusseler onu cizmektedirler eplanda role vaska bizim programindaki role farkli olmaz cunku malzeme kutuphanesi her zaman standarttir

Ben otomasyon sistemlerinin yeni bir öğrencisiyim...

Panolarda montaj yapılırken belirli projelere göre hareket ediliyor.Projeler üzerinden pano oluşturuluyor ve bu rojelerin çizilmesi değil okunması bile bilgi gerektiriyor...
Benim sorum ; Bu cizimlerde hangi program daha çok kullanılır. E-plan, cofaso, autocad...Ve kullanılan programdaki elemanlar farklımıdır? Çizim sitilleri farklımıdır? Örneğin basitinden bir röle cofasoda ve autocad de aynı şekli mi temsil eder? Veya daha zorları.
Ben Konyada yaşıyorum.Bölgelerdeki program kullanımı değişirmi ? İstanbulda cofaso Konyada autocad gibi... Ve son olarak hangisini öğrenmeliyim.hepsinimi öğrenmeliyim.Benim staj yaptığım firmada şuan autocad kullanılıyor.Yoksa autocad mi öğrenmeliyim

Vereceğiniz Bilgiler için Şimdiden Teşekkür ederim.İYİ AKŞAMLAR.

arkadaşım nekadar program öğrenirsen senin yararına ama şunu cevaplığım öyle bölgeler arası program değişmez sen hangisi ile çiziyorsan odur... ve programlarda malzeme sembolleri değişmez bir rolenin sembolü nasıl belirlendi ise bütün dünya üzerinde öyledir o... komponent sembolleri ve dahası elektrik sembolleri şema çizimlerinde gördüğün bütün komponentler dünya çapındaki sembollerdir
başarılı çalışmalar sana...

Merhaba atmaca597,

ne kadar çok program bilirsen o kadar iş sahan geniş olacaktır.

Fakat bu işin Türkiye'de ki standardı cofaso'dur, cofaso'yu kesin öğrenmelisin. Biz Konya'ya da iş yapıyoruz, en 20-30 şirket orda cofaso kullanıyor. Bunların düşünüleceği gibi çoğu un fabrikaları.

Selamlar

bence sen hepsini ögren arkadaşım bu programlar kişilere ve firmalara göre değişir. zaten bir tanesini ögrendi mi digerlerinide ögrenmen kolay olur yaklaşık mantıkları aynıdır. kütüphaneleri aynıdır. ıec standartlarında semboller oldugundan.

Aslında hepsinin temeli Autocad'dir. Bu sektörde çalışan bir arkadaşım Atocad'de çizim yapıyor. Çizimden ziyade önemli olan işi bilmek ya da bilmemek, bilince zaten bir şekilde çiziliyor.

Autocad de elektrik projesi çizen arkadaşalar çok.Fakat Autocad de proje çizmek bence çok gereksiz.Cofaso EPlanın alt versiyonu diyelim çünkü ondan yola çıkılarak yapıldı.EPlanı öğrendinmi hepsini yaparsınız.Cofasoyuda kutlamak lazım güzel sonuçlar ele ettiler.Yinede EPlann.

Değerli kardeşim, autocad i kesinlikle unut, elektrik projeji çizmek için hala autocad kullanmak çağın gerisinde kalmaktır. Aklı başında hiçbir firma artık autocad ile proje çizmiyor. Bunun için çok profesonel çözümler var.
E3 series, cofaso, eplan, elcad .. vs. bu programlardan bazıları. Bu programların hazır sembol kütüphaneleri de mevcuttur ve standarttır, programa göre değişmez. yukarıdaki bir arkadaşın dediği gibi ne kadar çok programa hakimsen piyasada o kadar rahat iş bulursun.
Ama tekrar söylüyorum autocad için kesinlikle zaman harcama bu forumda çeşitli programların download linkleri var, indirip onları öğrenmeye başla.
Ama 3. sınıf , kırık autocadlerle 3 kuruşa eleman çalıştıran firmaları da iş portfoyüne eklemek istiyorsan o zaman, tercih senin.

ben de çizimlere yeni başladım..
CADdy ile başladım..
ufak defek bişeyler çizmeye başladık..
Şimdi E-plan öprenmeye başlayacağım..
tercih sebebi..çalıştığım yerden öyle istediler..

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri