otomasyon

micromen

Üye
saygı değer forum üyeleri ben ve 2 arkadaşım otomasyon işene girmeyi planlıyoruz ben endüstriyel otomasyon mezunu diğer arkadaşlarım mekatronik mezunu bilgim s7 200 ve s7 300 temel seviyede bunu geliştirmek için kitaplar ve plc satın alacağım ama piyasa ne durumda bu işe nerden ve nasıl başlayabiliriz neler yapmamız gerekir meslek yüksek okulu diplomamız bu iş için bi iş yeri açmakta yeterlimi hiç bir bilgim yok şuan tedaşta çalışmaktayız önerileriniz ve yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler

şimdi plc ler konusunda temel seviyede olduğunu söylüyorsun...Otomasyon işine girmek için hem mesleki bilgiye ihtiyacın var en önemlisi olan tecrübeye ihtiyacın var...Bunun için yüksek derecede otomasyon sistemi olan bir fabrikada biraz takılman lazım...Birde plc nin kralını bilsen ama temel olan elektrik otomatik kumandayı bilmiyosan bu işe hiç kalkışma...Kısaca sen fabrika ortamında takılmadan kitaplarını oxporddan getirtsen yine bu işin içinden çıkamazsın...Bu tür işlerde programı, yazılımı çabuk öğrenirsin ama bence bu o kadar önemli değil bence önce işin ağır kısmını (amele kısmını) öğren yani temelden başla...bu temel otomatik kumanda...

Çok geniş , kapsamlı bir iş iş sadece plc ile bitmiyor , bunun sürücüsü var sürücüsünün rampalanması var , bunun sensorü switchi var thermocouple u var kalibrasyonu var , elbette yeni bir işe girmek birşeyleri ortaya çıkarmak güzeldir. Ancak bilgi defter üzerinde değil saha da işin üzerinde değer kazanır ,

otomatik kumanda bilgim var fabrikada iş yapmışlığım makina bakımı yapmışlığımda var kumanda bilgime güveniyorum plc programında eksiklerim var onlarıda çözcem inşallah

Ya bir fabrika ortamında, ya da otomasyon işiyle uğraşan bir firmada otomasyon üzerine bir süre tecrübe edinmeniz gerekir. Aksi takdirde S7 temel seviye ile işin içinden çıkamazsınız. Programı okuyabilmek ayrı, program tekniklerini bilmek ayrı şeydir. Ayrıca sadece S7 de yeterli gelmeyebilir. Bilgisayar kullanımına yatkınlığınız olmalı, teknik seviyede ingilizce bilmelisiniz. Zira piyasadaki otomasyon ürünleri ile ilgili her şeyi öğrenmenize imkan yok. Gerektiği takdirde o ürüne ait teknik manuelleri okuyup anlayabilmelisiniz.

benim öyle imkanlarım yok dağın başında 4 bin nufuslu ilçede çalışıorum tedaşta mersinde oturuyorum merkeze uzaklığım 100 km iznim haftada 1 gün ben kendi çapımda birşeyler yapmaya çalışmak biyerden başlamak istedim demekki olmuomuş kursa veye bir fabrikaya gitmek gibi bi imkanım yok yani tek güvencem otomsyon teknikeriyim ve araştırmacı bi kişiliğim var zaten birden bişeyler olsun istemiyorum

hocam sen otomatik kumanda bilgine guveniyorsan ve diger arkadaslarin dedigi gibi bir is imkanin yoksa bu arad haklılar tabı ama ımkanın yoksa bir egitim seti almanı tavsiye ederim biraz pahalı ama ben baktım s7 200 egitim seti kalmıs bunun yerine s7 1200 egitim setini tavsiye ediyorlar 499 euro bıde s7 300 egitim seti var o 1400 euro sen alabılırsen s7 1200 alicinde operator panel filan var.

Hepimizin ortak çalışma sebebi temelde paradır.

Tedaş ta çalıştığını söylüyorsun.

kadrolu isen veya sağlam bir sözleşmen var ise iyi para alıyor olmalısın

hertürlü güvencen elinde.

bana kalırsa daldaki kuşun peşinde koşarken eldekinden olma.

4000 nüfuslu bir yerde yaşıyorum diyordun. her branşta olduğu gibi otomasyon işi de arz talep meselesi. kime satacaksın yaptığın işleri o kadar az insanın yaşadığı bir yerde.

bence

normal işine devam et, otomasyonu hobi olarak yap. kendine bir deney seti al yada

siemens in simulatör programları var çok kaliteli, onları indir kurcala.

yapacağın her türlü seçimin sana mutluklar getirsin inşallah

zaten otomasyon işini 4 bin nufuslu bir ilçede yapacak değilim tedaşta sözleşmeli olarak çalışıorum hiç bir güvencemde yok bi sigorta var bide 1000 den az maaşım oda günü bile belli deil yani işin bir tutarlılığı yok biz zaten kendimize 1200 eğitim seti alıcaz yorumlarınız için tekrardan teşekkürler bu konuda daha geniş anlamda yorumlarınız benim iş hevesimde etkili olacağını belirtmek isterim..

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri