Endüstriyel otomasyon,PLC yazılımı hakkında birkaç soru

cemoztan

Üye
merhaba, birkaç konuda sorum olacaktı ,bu konuda tecrübeli bilgili kişilerin görüş ve düşüncelerine ihtiyacım var. ben daha önce Simatic manager 7 den tia portala, wincc yazılımı ve HMI konularında kurslar aldım, internet üzerinden videolar izleyip kendi yaptığım projelerle kendimi geliştirdim. en son 2 yıl önce ileri seviye tia portal,HMI,Scada eğitimleri aldım. bu söylediklerim hep teorik. pratikte bir işte tecrübe etme şansım pek olmadı. pratik konusunda malesef bilgim az. şuan yurt dışında yaşamaktayım türkiyede 6 ay boyunca (maaşsız da olsa) endüstriyel otomasyon alanında iş arasam da malesef bulamadım. iyi bir üniversiteden mezun , 2 yabancı dil bilmeme rağmen.

kendimi kısa da olsa anlattığımı düşünüyorum. forumda yer alan tecrübeli kişilere şunu sormak istiyorum yurt dışında iş aramaya başladım ve iş arıyorken kendimi elektronik alanında geliştirmek istiyorum sonuçta uzun süredir yabancı dile odaklanmıştım. şu konularda kendini uzmanlaştır diyebileceğiniz bir öneriniz var mı? tabi ki elektronik alanı çok geniş bir sıkalaya sahip herşeye hakim olamam. ama kendimi geliştirmek için önerebileceğiniz bir konu var mı ?

birde şunu sormak isterim c# veya c++ yazılımlarında daha önce orta seviyede bir bilgi edindim, plc içerisinde'de c++ yazılımı yapmıştım. 2 yıldır sektörden uzak olduğumdan bilgim çok yok biraz araştırma yaptım c# dilinin SCADA veya HMI yazılımlarında çok yaygın kullanılmaya başlandığını gördüm. c# ,c++ veya diğer yazılım dillerinden uzmanlaşmam gerektiğini düşündüğünüz bir yazılım dili var mı ?

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Pratikte kendinizi geliştirmeniz gerekiyor size tavsiyem robot ve cnc üzerine firmalara başvurun bu firmalar yabancı firma veya yabancı firmaların Türkiye distiribütörü eğer iyi seviyede ingilizceniz varsa bu firmalarda iş olanığınız daha fazladır.Yurtdışında da bu sektörler de uzman eleman çok önemlidir misal Almanya dasınız Siemens,BACKOFF,VİPAve KUKA Türkiye ye milyon euroluk İsveç te ABB aynı şekilde

değerli cevabınız için çok teşekkür ederim. almanya da yaşıyorum şuanda dediğiniz firmalara başvurumu yeni yaptım korona dolayısıyla en erken mayısta geri dönüceklermiş. ingilizce ve almancam iyi seviyede fakat iş tecrübesi pratikte az olduğundan dolayı kaygılarım var

değerli cevabınız için çok teşekkür ederim. almanya da yaşıyorum şuanda dediğiniz firmalara başvurumu yeni yaptım korona dolayısıyla en erken mayısta geri dönüceklermiş. ingilizce ve almancam iyi seviyede fakat iş tecrübesi pratikte az olduğundan dolayı kaygılarım var
abi ne yaptın bende plc öğreniyorum diplomam yok tecrübe kazanabileceğim bi iş bulmam zormu(bende ingilizce yok ama öğrenirim ) ama işverenler staj için pek öğrenirim kelimesini sevmiyor galiba

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri