PC ile PLC/İnverter... vb. otomasyon ürünleri ile Seri Haberleşme

Merhabalar, C# ile seri haberleşme (rs232,rs485,modbus,canbus.. vb. ) programı yapmaya başladım,seri iletişimi anlayabilmek adına pc de sanal bir port açıp oradan okuma yapabileceğim programlar hazırlıyorum. Elimde eski bir pic deneme seti var ve üzerindeki pic ile seri haberleşme yapacak basit bir program yazdım. Amacım Endüstriyel haberleşme sistemleri için Scada gibi değil ama öğrenme amaçlı yazılım yapmak. Modbus haberleşmeye başladım ve yakında kullanmaya başlayacağım,ayrıca plc lerin seri portlarından veri okumaya çalışacağım.
Şunu sormak istiyorum,herhangi bir rs232 cihaz ile haberleşmede baudrate ,parity,stop biti gibi değişkenleri bilmediğimi ve bunu sorgulamak istiyorum. Örneğin program bütün baudrate ve diğer yapılandırmaların kombinasyonlarını deneyerek ,bağlandığım cihazın ayarlarını almak istiyorum. (Cihazdan kastım portu olan bir ürün ,şimdilik endüstriyel haberleşme için)

merhaba hocam elimde yaptirmis oldugum bir kart var ve bunun seri port cikisi var modbus rtu bende bunu okutup kalibre ettirmek istiyorum bu konuda yardimci olabilirmisiniz?

merhaba hocam elimde yaptirmis oldugum bir kart var ve bunun seri port cikisi var modbus rtu bende bunu okutup kalibre ettirmek istiyorum bu konuda yardimci olabilirmisiniz?
merhaba, haberleşmeyi ne ile yapmak istiyorsunuz yani seçenek olarak dokunmatik panel,plc,pc

valla abi öyle bir şey mümkündür belki ama inan aklıma hiç gelmedi. modbusta çok çalıştım çok uğraştım ama otomatiğini görmedim. olmaz demiyorum olabilir belki ama ben bilmiyorumdur .
modbus sorgusunu düşünüyorum aklımda yatmıyor nasıl olabileceği. çünki git şu numaralı cihazdan şu bilgiyi al şuraya yaz diyorsun .. komut özetle bu . sonra şu nolu porttan şu hızda haberleş diyorsun ...
ama git portları araştır baudları nemiş diye bir komut bilmiyorum..
ethernet olsa olabilir canbustata olabilir . bunlar değiş tokuş yapan protokollerdir . ama modbusta değiş tokuş yoktur . master sorar master cevap alır yani . slave sen kaç numarasın diye sormaz ..
eğer yapabilirsen süper olur . bizde kurtuluruz bütün cihazları tek tek kalibre edip adres girmekten. ama modbusta böle bişi olabileceğini sanmıyorum . bildiğimden yazmıyorum . atıyorum 12 tane analizatör var bütün bunların adresi fabrikadan 1 deye geliyor . ethernet gibi otomatik atama yok sen şimdi git 1 nolu cihazı değiştir dersen adresini 2 yap dersen hangi 1 e yazacak ..
bir sürü bir olduğunu görecek ve haberleşme hatası alacaksın . haa ayar yapıp bağlandıktan sonra bu verileri değiştirebilirsin o ayrı ama otomatik tanımlama pek mumkün görünmedi bana . çünki modikon busun öle bir özelliği yok ona soru sorabilmen için adını adresini kapı numarasını bilmen gerekiyor ..
yanılıyor olabilirim sen genede bana güvenme daha iyi bilene sor ..

Şunu sormak istiyorum,herhangi bir rs232 cihaz ile haberleşmede baudrate ,parity,stop biti gibi değişkenleri bilmediğimi ve bunu sorgulamak istiyorum. Örneğin program bütün baudrate ve diğer yapılandırmaların kombinasyonlarını deneyerek ,bağlandığım cihazın ayarlarını almak istiyorum. (Cihazdan kastım portu olan bir ürün ,şimdilik endüstriyel haberleşme için)
Eğer tek bir cihaz bağlayacaksan bu mümkün ama birden fazla cihaz bağlayacaksan yukarıdaki post da yazıldığı gibi okuyacağın cihazların kendine has id leri olması gerekiyor. Hepsi aynı anda hattı dinleyecek sadece kendi id si ile sorgu geldiğinden ilgili cihaz cevap verecek. Yapmak istediğin şeye gerek yok zaten parity ve baudrate gibi özellikler genelde standart oluyor geriye sadece id kalıyor onu da slave cihazları programlarken belirleyeceksin.

Modbus haberleşmede 4byte veri var ve farzedelim bu bir komut ,karşıdaki cihaz ise geriye bir değer döndürüyor yada döndürmüyor.
Şimdi değer döndürdüğunde ise gönderdiği veri ile birlikte crc kodu gönderiyor bu değerin olması veya gelen verinin anlamlı olması bi durumda bilgi verebilir,örneklerden sanal modus slave programından veri okuyabiliyorum fakat istasyon adresini girerek yakında istasyon adresini deneyerek gelen verileri izleyeceğim burada paylaşırım inşallah

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri