Otomasyon Projesi Nasıl Hazırlanır

herkese selamlar, arkadaşlar, şimdi bir otomasyon projesine başlarken hangi aşamalardan başlıyoruz ? yani; keşif için gittik diyelim orda neler yapıyoruz ? ben iş yerinde çalışan mühendise sordum şunu söyledi; mekanikçiler bize otomasyonu yapılacak yerin yerleşim planını ve motor vs. bilgilerini veriyor bi ona göre eplan, autocad vs. çiziyoruz dedi. bu i/o listesi ne oluyor galiba ona görede proje hazırlanıyormuş, i/o listesi keşife gidilince mi hazırlanıyor ben pano montajı dışında tecrübe sahibi değilim beni detaylı bir şekilde aydıntırsanız sevinirim. birde elinde otomasyonu yapılmış sistem dökümaları olan varsa benle payşırsa çok çok sevinirim ( autocad projesi, i/o listesi, vs. gibi )

Kaç dijital i/o, kaç analog i/o gerekli, müşteriye özel talepler varmıdır(HMI, data toplama, v.s.), PLC tipi ne olacak(ucuz/pahalı, PLC yetenekleri açısından) bu tür bilgileri derlemelisiniz.

ayrıca ben bu P&ID ye takmış durumdayım, P&ID nasıl okunur arkadaşlar, P&ID deki ekipmanların modellerini çalışma gerilimlerini vs nasıl öğrenebiliriz daha geniş aydınlatırsanız sevinirim.

Bu konuda bende yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim...

herkese selamlar, arkadaşlar, şimdi bir otomasyon projesine başlarken hangi aşamalardan başlıyoruz ? yani; keşif için gittik diyelim orda neler yapıyoruz ? ben iş yerinde çalışan mühendise sordum şunu söyledi; mekanikçiler bize otomasyonu yapılacak yerin yerleşim planını ve motor vs. bilgilerini veriyor bi ona göre eplan, autocad vs. çiziyoruz dedi. bu i/o listesi ne oluyor galiba ona görede proje hazırlanıyormuş, i/o listesi keşife gidilince mi hazırlanıyor ben pano montajı dışında tecrübe sahibi değilim beni detaylı bir şekilde aydıntırsanız sevinirim. birde elinde otomasyonu yapılmış sistem dökümaları olan varsa benle payşırsa çok çok sevinirim ( autocad projesi, i/o listesi, vs. gibi )
Makinanın pozisyonlarini mekanikcilerle beraber tespit edin.Buna göre yol_adim diyagram çizim.Diyagrama göre Boole eşitlikler ini her adim için yazin.Devreyi start,interface ve power olarak 3 bölümde tasarlayacaksiniz.interface bolumu sensorlerin birer yardimci role ile güçlendirilmesi ve kontak say işinin cogaltilmasidir.Devre plc ile yapilacaksa sensor ve buton sayisi kadar input,cikis elemanlar(kontaktor-role vs) kadar output 'düğüm nokta si sayisi nca klemens hesabi yapilir.Plc yi (ladder,CSF,yada STL ile programlama yapin.Tasarim çok karmasik değilse ladder yeterlidir.Basit tasarimlar için logo vb kullanin.Makina calisirken zaman cakismasi olursa plc için timer ,klasik sistem için zaman rolesi ile cakismayi giderin.Basarilar dilerim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri