Akıllı Bina Otomasyonu Bitirme Projesi Yardım

agevorat

Üye
Merhaba öncelikle foruma uzun süredir üyeyim ve bir çok konuda yardım aldım ilk konu acmak ve mesaj atmak bugüne kısmetmiş;
Elektrik - Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim ve bitirme projesi olarak hocamız bana akıllı bina otomasyonu projesi verdi.Sene sonunda benden küçükte olsa bir prototip isteniyor.Şu anki süreçte sene sonunda ortaya çıkacak ürünümde bulunacak sistemleri yazıp tanıtmam lazım.
Ancak benim soracağım benden daha iyi bildiğiniz gibi akıllı bina otomasyonu içinde bir çok sistemi barındırabilir.(iklimlendirme, nem, ısı kontrolü,hırsız,yangın alarmı kaçak akım vs. ) Ben şu an, yazacağım sistemler arasına neleri koymalıyım veya koymamalıyım çünkü yapılış süreci ve maliyeti yüksek olan sensör ve sistemleri yazarsam ürün hazırlarken sıkıntıya girerim ve maliyet benim için önemli.
Özet: Bu projemde hangi sensör ve sistemlere yer vermeliyim?
Teşekkürler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Adınlatma : 1 kaç röle 6 euro liste fiyatı birkaç lamba
Isıtma : Fancoil vanası vana motoru (yada sadece röle kullan) 40$ takımı ve sıcaklık sensörü 20 $
Güvenlik: Pencere kontağı yada herhangi bir prox switch karaköyden 5-10 tl

Merrkezi Kontrolör : Ben wago bildiğim için ondan bi öneri
750-843 375 euro liste
2 kanal dijital giriş 28 euro liste
4 kanal dijital çıkış 44 euro liste (3 aydınlatma 1 vana motoru)
2 kanal analog giriş 270 euro liste
sonlandırma 19 Euro liste

Scada programı "reliance" bedava 25 noktaya kadar.

Eger wago ile yaparsan codesys programını edinme konusunda ben yardımcı olurum.

Şimdi bi öğrenci bunu nasıl alır mikroişlemci daha basit falan diyecek herkes. Eger imkanın varsa ortak bul. Şahsen biz 2 arkadaş zelio kontrolör alıp asansör maketi yapmıştık. paramız yetmedi 3. ortağı aldık :)

Saygılar sevgiler.

Sorun olursa yardımcı olmaya çalışırım.

zaman ayırıp cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.Cevabınız maddi açıdan önümü görmeme yardımcı oldu.Büyük ihtimalle önümüzdeki günlerde size 1-2 soru daha soracağım.

Merhaba öncelikle foruma uzun süredir üyeyim ve bir çok konuda yardım aldım ilk konu acmak ve mesaj atmak bugüne kısmetmiş;
Elektrik - Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim ve bitirme projesi olarak hocamız bana akıllı bina otomasyonu projesi verdi.Sene sonunda benden küçükte olsa bir prototip isteniyor.Şu anki süreçte sene sonunda ortaya çıkacak ürünümde bulunacak sistemleri yazıp tanıtmam lazım.
Ancak benim soracağım benden daha iyi bildiğiniz gibi akıllı bina otomasyonu içinde bir çok sistemi barındırabilir.(iklimlendirme, nem, ısı kontrolü,hırsız,yangın alarmı kaçak akım vs. ) Ben şu an, yazacağım sistemler arasına neleri koymalıyım veya koymamalıyım çünkü yapılış süreci ve maliyeti yüksek olan sensör ve sistemleri yazarsam ürün hazırlarken sıkıntıya girerim ve maliyet benim için önemli.
Özet: Bu projemde hangi sensör ve sistemlere yer vermeliyim?
Teşekkürler.
deprem uyarıcı ekle

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri